ÚvodAktualityBroumovský klášter nabízí mimořádné prohlídky a akce
Památky

Broumovský klášter nabízí mimořádné prohlídky a akce

  • 3. dubna 2023
Klášter v Broumově a i samotné město nezahálí a pro své návštěvníky stále chystají něco nového. Můžete vyrazit na meditaci, na interaktivní prohlídku, či degustaci vín. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co pro vás kandidát na Evropské město kultury 2028 chystá.
Broumov usiluje o titul Evropské město kultury pro rok 2028, 14. října 2022 ho mezinárodní porota posunula do finálového klání. V něm se utká s Českými Budějovicemi. Broumov je historicky nejmenší město, které do finále postoupilo. Nicméně město tvrdí, že společně s ním kandiduje celý region a všichni "kreativní poutníci".

I díky kandidatuře se v Broumově a Broumovském klášteře koná řada vyjímečných akcí. A vyrazit samozřejmě můžete i na klasické prohlídkové okruhy Kláštera Broumov. Za vidění stojí též hřbitovní kostel Panny Marie, unikátní dochovaná památka lidové dřevěné architektury, či muzeum Broumovska a Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře.
 

Prohlídky kláštera Broumov 


Během prohlídky Kláštera Broumov si prohlédnete nejkrásnější historické interiéry: refektář s unikátní kopií Turínského plátna, vzácně dochovanou klášterní knihovnu se 17 tisíci svazky a kostel sv. Vojtěcha s bohatou výzdobou. Otevřeno je celoročně, dospělí zaplatí za vstupné 190 Kč, děti a studenti 110 Kč a senioři 160 Kč, rodina 420 Kč. 

Každou sobotu můžete od 10 hodin vyrazit na Interaktivní prohlídku skriptoria s knihovnou. Vezměte děti a přijďte se ponořit do práce mnišských písařů. Vyzkoušíte si opis textu husím brkem v replice středověkého Skriptoria. Vstupné pro dospělé je 120 Kč, pro děti 100 Kč. 

O letních prázdninách se každou středu od 20 a 21:30 hodin konají noční prohlídky Broumovského kláštera. Na akci je třeba se předem rezerovat, vstupné pro dospělého je 220 Kč, pro děti 180 Kč.

O prázdninách je připravena i dětská prohlídka Žít baroko, která se koná každé úterý od 10 hodin. Tvořivá prohlídka nabízí dětem hlubší vhled do barokní architektury, sochařství, malířství i hudby a umožní jim stát se při přípravě divadelního představení, nebo tvorby koláže na chvíli barokním umělcem. Vstupné je jednoté 120 Kč.

Každé úterý ráno je pro zájemce sraz u kašny na nádvoří kláštera, kde se od 8 do 8:25 zdarma konají meditace.
 

Degustace, pouť či koncerty


V dubnu, 6. a 21., zavítejte na řízenou degustaci vín do Benedektinských sklepů, které se nachází pod budovou bývalého klášterního gymnázia.

V polovině dubna propojí tři místa na Broumovsku: vernéřovický Soulkostel, broumovský Dřevník a bar Terno multižánrový festival Tre Fest. Od 14. do 15. 4. se můžete těšit například na Jana P. Muchowa & The Antagonists.

Předposlední dubnovou sobotu, 22.4., se koná Svatojiřská pouť. Zájemci se vydají na trasu od kostela v obci Otovice do Martínkovic v 11 hodin dopoledne. 

Od 1.5 do 2.9. se koná festival klasické hudby Za poklady Broumovska. Každoročně láká na podvečerní koncerty renomovaných českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů na Broumovsku. Festival zahájí komponované přestavení Listy důvěrné. V Opatských sálech vystoupí klavíristka Terezie Fialová a herec Petr Štěpánek, kteří představí posluchačům vybrané milostné dopisy Leoše Janáčka Kamile Stösslové a část jeho nesmrtelného klavírního díla. 

Ve dnech 5.–7. května se v Broumovském klášteře uskuteční 13. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa.

První červnovou sobotu, 3.6., je v Broumově na programu legendární festival Broumovská kytara.
 

Vamberecké mumie

Návštěvníci Broumova už neshlédnou unikátní vamebercké mumie, které se v březnu 2023 navrátily na místo svého původu. 

Odborníci je přesunuli do krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku na Rychnovsku. Zlepšily se klimatické podmínky pro jejich uchování. Nicméně veřejnosti přístupné nebudou. V plánu je jejich 3D model.

Přes dvacet let mumie byly v Broumovském klášteře. 
Když v polovině 80. let probíhaly v bezprostřední blízkosti kostela sv. Prokopa ve Vamberku výkopové práce, došlo k porušení kanalizace, což mělo za následek zatékání odpadních vod do krypty. Kvůli zvýšení vlhkosti se řada mumií začala kazit a tak se z původních přibližně 50 exponátů podařilo zachránit jen část a v roce 2000 se přesunuly do Broumova. 
Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria Zážitky

Interaktivní prohlídky broumovského skriptoria

Interaktivní prohlídky středověké písárny broumovského kláštera spojené s prohlídkou vzácně dochované klášterní knihovny se konají každou sobotu od 10 hodin.

Meditace v Broumovském klášteře Životní styl

Meditace v Broumovském klášteře

Každé úterý ráno můžete vyrazit na půlhodinovou meditaci v Broumově. Sraz je na klášterním nádvoří u kašny.

Vamberecké mumie Památky

Vamberecké mumie

V roce 2023 se mumie vrátily do krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku na Rychnovsku. Zlepšily se klimatické podmínky pro jejich uchování. Nicméně veřejnosti přístupné nebudou. Město plánuje 3D model. V minulosti byly mumie v Broumovském klášteře.

Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře Kultura

Dětská galerie Lapidárium v Broumovském klášteře

V Broumovském klášteře se nachází Dětská galerie Lapidárium, která připravuje výstavy současného umění pro děti. V galerii jsou vždy připraveny aktivity, které děti uvádí citlivě a zábavně do světa umění a nabízí jim prostor pro tvoření a poznávání.

Broumovská klávesa 2025

2. 5.4. 5.
Broumovská klávesa 2025

Ve dnech 2.–4. května 2025 se v broumovském klášteře uskuteční 15. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa.

Muzeum Broumovska v Broumově Kultura

Muzeum Broumovska v Broumově

Muzeum Broumovska bylo založeno v roce 1945 jako středisko vlastivědné práce tehdejšího okresu Broumov. Od roku 1980 sídlí v 1. patře opatského křídla kláštera benediktinů, kde byla o deset let později instalována stálá expozice s názvem "Historie Broumova a Broumovska".

Broumov

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Broumovská skupina kostelů Památky

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1719-43.

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury Památky

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.

Středověké skriptorium v broumovském klášteře Zážitky

Středověké skriptorium v broumovském klášteře

Broumovský klášter nabízí po ceIý rok interaktivní prohlídky repliky středověké klášterní písárny spojené s prohlídkou klášterní knihovny, zážitkem spojeným s výrobou barev, ručního papíru, knihtiskem, nebo vazbou knih. Všechny dílny pojí jedno pro kláštery tak typické téma – vznik knihy.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj