ÚvodAktualityUžijte si Festival dračích lodí, Slezskou Hartu a sopky v jejím okolí
Příroda

Užijte si Festival dračích lodí, Slezskou Hartu a sopky v jejím okolí

  • 21. srpna 2019
Slezská Harta, nejmladší a nejmodernější přehrada v Česku, se na poslední prázdninový víkend promění v rejdiště draků: od pátku 23. do neděle 25. srpna se tu bude konat Festival dračích lodí, největší akce svého druhu na Severní Moravě a ve Slezsku.
Místem děje bude zátoka u nejznámější pláže Slezské HartyLeskovci. Přijďte včas, čeká se, že na Festival dračích lodí se přijede podívat až patnáct tisíc návštěvníků. Odpoledne v pátek 23. srpna bude vyhrazeno pro tréninkové plavby, večer vás pak čeká slavnosti zahájení, v letním kině film Léto s kovbojem, koncert a karaoke párty. V sobotu 24. srpna vypuknou skutečné závody na 200 metrů, po poledni jsou pak nachystané spanilé jízdy na dračích lodích pro děti, odpoledne pokračování závodů a večer zase hudba a zábava. V neděli pak odstartují závody na 1 000 metrů a odpoledne kolem půl třetí se očekává defilé vítězů a předávání cen.
 

Seznamte se s Hartou zblízka

Existuje spousta dokumentárních filmů o stavbě přehrad, ale Slezská Harta je jediná, o které Československá televize natočila seriál. Jmenoval se Velké sedlo, autorem byl Jaroslav Dietl a odehrával se na nedaleké přehradě Kružberk. Pokud chcete vidět údolí rozestavěné Slezské Harty, později zatopené vesnice i několik leteckých záběrů, podívejte se na poslední, devátý díl.

Stavba přehrady se plánovala několik desítek let, stavět se ale začalo až v roce 1987. Hlavní úlohu splnila Slezská Harta ještě před dokončením v roce 1997: během dvou let totiž zachránila velkou část Severní Moravy a Slezska před povodněmi. Prázdné údolí, které se prý mělo napouštět až patnáct let, bylo během dvou let plné. Nebýt Slezské Harty, povodně by poničily velkou část Opavska včetně Hradce nad Moravicí, Opavy, Kravař nebo Hlučína.

Od letošního léta se po Slezské Hartě můžete projet na palubě nové výletní lodě Harta. Objednat si můžete i výlet menší lodí Santa Maria: ta vyplouvá každou hodinu a kromě projížďky po nejhezčí části přehrady se podíváte do malebných zátok a dozvíte se leccos jak o historii nádrže, tak o vesnicích, které skončily na jejím dně. Pod vodou zůstala vesnice Karlovec a částečně také Leskovec nad Moravicí, Roudno, Nová Pláň a Razová.
 

Kolem Harty lodí pěšky nebo na kole

Při pohledu na mapu je vidět, že okolím Slezské Harty příliš turistických značek nevede, ale jejich nedostatek vám nahradí cyklotrasy. Pokud se například budete chtít vypravit ke starší přehradě Kružberk, dovede vás k ní cyklotrasa 503, přes hráz nádrže a po jejím jižním břehu pak vede cyklotrasa 6142.

Největší zajímavost široko daleko ale budete mít při Festivalu dračích lodí před sebou jako na dlani: řadu bývalých sopek, které podle odborníků vyhasly relativně „nedávno“, tedy před pouhými dvaceti až třiceti miliony lety. Snadno je obejdete díky naučné stezce Po vulkanitech, která prochází po obou stranách Slezské Harty a mapuje lávové proudy a další místa, související s vulkanickou činností. Podél trasy je rozmístěno deset odpočívadel a informační panely; trasa je nenáročná a strmější stoupání vás čekají pouze při výstupech na vrcholy někdejších sopek.
 

Vzhůru na sopky!

Jižní část stezky Po vulkanitech vede přes všechny významnější sopečné kužely včetně Velkého a Malého Roudného. Oba kopce patří mezi stratovulkány, které během erupcí vyvrhovaly jak sopečný popel, tak vrstvy sopečné lávy. Na Velkém Roudném (780 m) sice není žádný výraznější lom, kde byste mohli vidět střídající se vrstvy obou hornin, ale zato z vrcholu s rozhlednou a kaplí je nádherný výhled do okolí; kromě Slezské Harty uvidíte Praděd a za pěkného počasí i velkou část Jeseníků.

Druhá část naučné stezky vede na opačnou stranu Slezské Harty k přírodní památce Razovské tufity. Kolmé lomové stěny se šedou horninou vznikly postupným usazováním sopečného popele na dně pradávných mělkých moří. Měkký a jednoduše těžitelný šedivý stavební kámen se v regionu hojně využívá ve stavebnictví: odsud pocházejí šedé věže místních kostelů i některé domy.
 

Kružberk, skály, hrad a lvice Elsa

  • Pod hrází Slezské Harty urazí řeka Moravice sotva tři kilometry a začíná vzdutí další přehrady, Kružberku. Ta se stavěla v letech 1948–1955 a slouží jako zdroj pitné vody pro Ostravsko, takže koupání je tu zakázáno. Můžete se ale zastavit na hrázi (malé parkoviště je na jejím jižním konci) a udělat si malý výlet po Čermákově naučné stezce, která připomíná osudy Jana Čermáka, stavitele Kružberské a Žermanické přehrady.
  • Odpočinout si můžete v Davidově mlýně, rekreačním středisku na břehu Moravice. Penzion se dvěma restauracemi doplňuje dětské hřiště, malý lanový park, rybníček, kde můžete rybařit, a také 18jamkové patovací golfové hřiště.
  • Stezka vás zavede pod hráz přehrady Kružberk ke Kružberským skalám, které patří k oblíbeným horolezeckým terénům. Nad nimi objevíte zříceninu kružberského hradu a také podivný kamenný útvar. Nejde o zbytky hradního opevnění, ale o nedokončenou rozhlednu, kterou tu začal stavět Carl Weisshuhn (1837–1919). Podnikatel a milovník tohoto kraje byl také pradědečkem Joy Adamsonové. Autorka příběhů o lvici Else se narodila v roce 1910 v Opavě jako Friederike Victoria Gessnerová.
  • Podnikatelské aktivity rodiny Weisshuhnů dodnes připomíná jedinečná technická památka u Hradce nad Moravicí, tři a půl kilometru dlouhý Papírenský náhon se dvěma akvadukty a tunelem, jímž se plavilo dřevo do papírny v Žimrovicích. Náhon je stále funkční, i když dřevo se v něm naposled plavilo v roce 1966.
Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria Zážitky

Jako Kryštof Kolumbus na vyhlídkové lodi Santa Maria

Přehradu Slezská Harta mezi Leskovcem nad Moravicí, Roudnem a Novou Plání na Bruntálsku brázdí v letní sezóně vyhlídková loď Santa Maria. Máte tak možnost využít plavby na lodi, která svým jménem i vzhledem připomíná legendární loď Kryštofa Kolumba.

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách Příroda

Rozhledna Velký Roudný v Jeseníkách

Rozhledna na Velkém Roudném, nejvyšším vulkánu v Nízkém Jeseníku, byla postavena v roce 2007.

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách Památky

Kaple na vrchu Velký Roudný v Jeseníkách

Velký Roudný je kupovitý vrchol, který se tyčí nad vodní nádrží Slezská Harta. Hora je nejvyšší a nejzachovalejší stratovulkán Nízkého Jeseníku. Na jeho vrcholu se nachází zděná kaple z roku 1933, která byla obnovena v roce 1998.

Vápenná pec u Slezské Harty Památky

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.

Greenway Krakov–Morava–Vídeň Příroda

Greenway Krakov–Morava–Vídeň

Greenway Krakov–Morava–Vídeň spojuje dvě významné středoevropské metropole Krakov a Vídeň. Na území České republiky prochází tento koridor severní, střední a jižní Moravou.

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice Letní sporty

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Okolí nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat k blízkým Beskydám nebo navštívit rekreační středisko na Žermanické přehradě.

Centrum Slezská Harta Ubytování

Centrum Slezská Harta

Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku Příroda

Velký Roudný – nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

Přírodní památka Velký Roudný nad obcí Roudno je nejvyšším vulkánem Nízkého Jeseníku, který byl činný ještě na počátku čtvrtohor. Spolu s Malým Roudným tvoří dominantu okolní krajiny.

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice Příroda

Uhlířský vrch u Bruntálu – jedna z nejmladších sopek v České republice

Přírodní památka Uhlířský vrch (672 m n.m.) je jednou z nejmladších sopek na našem území. Dnes již vyhaslá čtvrtohorní sopka soptila naposledy zhruba před 1,7 milióny let. V 19.století byl na jejím úbočí otevřen lom, ve kterém se až do druhé poloviny 20. století těžily sopečné tufy.

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria Zážitky

Lodí po Slezské Hartě: elektroloď Harta a loď Santa Maria

Vodní nádrž Slezská Harta vám nabízí možnost brázdit její hladinu na replice historické lodi Santa Maria či v elektrolodi Harta. Vyhlídkovou lodí si můžete vychutnat okružní plavbu po vodní nádrži, je však třeba se předem objednat v informačním centru.

Půjčovna malých plavidel na Slezské Hartě Letní sporty

Půjčovna malých plavidel na Slezské Hartě

Půjčovny malých plavidel na Slezské Hartě jsou k dispozici v Nové Pláni a v Leskovci nad Moravicí. Naleznete zde vypůjčení pramice (s elektromotory či bez), šlapadla a elektrické čluny.

Sopečné Razovské tufity Příroda

Sopečné Razovské tufity

Pokud nejste geologové, budete rádi, že se u nás dozvíte něco nového. Procházka lomem je až neskutečně romantická.

Lávový proud u Meziny Příroda

Lávový proud u Meziny

Neobvyklý kamenný útvar s typickými čedičovými varhany byl vytvořen v proudu lávy nedaleké Venušiny sopky. Zajímavé geometrické tvary sloupků vznikly smršťováním horniny při jejím ochlazování.

Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku Příroda

Naučné stezky po vulkanitech v Nízkém Jeseníku

Naučné stezky v celkové délce 25 km jsou vybudovány kolem vodní nádrže Slezská Harta a provedou návštěvníky po jednotlivých vulkánech, lávových proudech a místech, která s vulkanickou činností souvisejí.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj