Lvice, které dovezli do
dvorské zoo z
holandské Burger’s zoo v Arnhemu. Irma, Eva, Sonja a Nicolette byly v menších výbězích nového areálu Lvího safari spojeny se samci Acem, Balem a Flintem, kteří přicestovali z Woburn Safari Parku.
Samice žily většinu života společně, samci jsou sourozenci a žijí spolu od narození, takže se vlastně spojovaly
dvě malé smečky do jedné veliké. Zvířata se postupně seznamovala přes mříže a střídala se ve dvou menších výbězích, aby se takzvaně
načuchala.
Před vlastním spojením již trávila společně dny venku, ale výběhy byly stále oddělené. Vzhledem k
pozitivním vzájemným reakcím, byly již před dvěmi dny spojovací dveře mezi výběhy otevřeny. Návštěvníci je brzy uvidí ve velkém výběhu Afrického safari v prostředí velmi podobném přírodě.
Vzhledem ke klidnému spojení lví smečky, budou zvířata brzy vypuštěna do velkého výběhu
Lvího safari a chovatelé mezi nimi začnou
jezdit auty. Celý areál je již dokončen a postupně se připravuje
zkušební provoz.
Pro návštěvníky dnes byly k areálu otevřeny
dvě cesty pro pěší. Jedna zpevněná pro běžný přístup, druhá prostřednictvím vyhlídky
nového lanového hradu, který je součástí areálu.
Z historie zoo:
ZOO Dvůr Králové má více než 60letou historii. Během této doby se změnila z původního malého zookoutku v jednu z největších zoologických zahrad v Česku a jednoho z nejvýznamnějších chovatelů afrických zvířat ve světě. Královédvorská zoologická zahrada vznikla na území původního soukromého parku s kopií renesančního zámku v blízkosti Vídně, kterou nechal v roce 1905 postavit továrník Richard Neumann. Po znárodnění textilního průmyslu v roce 1945 vzniklo ve vile městské Vlastivědné muzeum, jehož součástí se postupně staly klece s evropskými zvířaty – základ budoucí zoo.
Zoologická zahrada byla oficiálně otevřena pro veřejnost dne 9. května 1946 na ploše pouhých 6,5 ha. Prvním správcem zoo a zároveň kustodem muzea byl v letech 1946–1953
Josef Fabián. Především v prvních desetiletích byly jednotlivé klece a výběhy stavěny svépomocí. Mezi nejvýznamnější patří adaptace původního palmového skleníku na Tropický pavilon s opicemi, ptáky a prvním královédvorským lvem nazývaným Rémus.