ÚvodAktualityV Milovicích proběhne rekonstrukce bitvy u Zborova
Památky

V Milovicích proběhne rekonstrukce bitvy u Zborova

  • 5. července 2017
Letos je tomu právě sto let, kdy proběhla bitva u Zborova, ve které se vyznamenala 1. československá střelecká brigáda v bojích proti rakousko-uherským a německým vojskům. Připomínku slavné bitvy organizuje v sobotu 8. července Československá obec legionářská v Milovicích. Můžete se těšit na ukázky samotné bitvy, výzboroje a výstroje a zájemci mohou nahlédnout přímo do zákopů.
ZborovRekonstrukce bitvy u Zborova mají v naší historii své neodmyslitelné místo. Divadelní představení a bojové ukázky plné výstřelů bavily diváky již od 20. let minulého století a tradice trvá dodnes. I letos bude vrcholem Zborovských oslav bojová ukázka „Zborov 1917-2017“, která proběhne 8. července v Milovicích.

Boje budou velmi realistické a divák si bude moci vytvořit představu, jaké odhodlání měli slabší a hůře vyzbrojené československé jednotky, které naproti očekáváním dokázali bitvu vyhrát. Samotná bitevní ukázka vypukne v 14:00 a zúčastní se jí na dvě stovky vojáků nejen z Česka, ale Slovenska, Polska, Ukrajiny, či Ruské federace. Do bojů se krom vojáků zapojí též dva obrněné automobily a repliky dobových letounů.

ZborovCelodenní program nestojí jen na samotné rekonstrukci. V 10:00 proběhne pietní akt za padlé na Vojenském hřbitově, kde našlo svůj poslední odpočinek přes 6000 vojáků internovaných za světové války v Milovicích. Následovat budou ukázky výzbroje a výstroje, či výcviku jednotek na Hakenově stadionu. Divákům se před bitvou zpřístupní část zákopu, aby se mohli přenést do roku 1917 a aspoň trochu poznat, jak se mohli cítit naši dědové a pradědové. Od čtvrtka 6. července bude v Milovicích také pojízdné muzeum na kolejích – Legiovlak. Mimo to přímo v prostorách radnice v Milovicích si návštěvníci budou moci prohlédnout unikátní fotografickou výstavu Československé legie v Rusku 1914-1920 a po skončení ukázky proběhne na Hakenově stadionu divadelní hra „Zborov aneb Hrdinové bez patosu“ v podání mladoboleslavského divadýlka Na dlani.
 

Bitva u Zborova – Češi proti Čechům

První válka radistaBitva u Zborova (1. – 2. července 1917) představovala výrazný úspěch Československé střelecké brigády za První světové války, v rámci rozsáhlé ruské operace tzv. Kerenského ofenzívy, která ovšem úspěšná nebyla a skončila ústupem a opuštěním získaných pozic. Důsledky této neveliké bitvy na západní Ukrajině poblíže města Tarnopole (východně od Lvova), však byly zásadní pro další formování československých jednotek v Rusku a pro vznik Československa.

Za zemí nikoho se rozkládaly zákopy rakousko-uherské armády, která byla o nastávající ofenzívě velmi dobře informována a tedy i připravena. Její obrana se sestávala ze tří linií obrany, kde každou tvořila řada zákopů. Obránci byli příslušníky 2. armády, přesněji 9. sboru, přičemž proti Československé brigádě stála především 19. divize. Ironií osudu bylo, že více než polovinu vojáků této divize tvořilo české mužstvo. Ovšem ani jedna strana až do vypuknutí bitvy netušila, že půjde víceméně o boj příslušníků jednoho národa proti sobě.

První světová válkaProti 5500 rakousko-uherským a německým vojákům stálo u Zborova 3500 československých vojáků, kteří dokázali nejen prolomit frontu na několika místech, ale zajmout i více než tři tisíce vojáků a desítky důstojníků. Udatnost československých jednotek napomohla přesvědčit ruské politiky, aby svolili k vzniku čistě národnostních jednotek. Velké množství zajatců bylo dáno také tím, že v rakousko-uherských jednotkách bylo hodně Čechů a Slováků. Vojáci čs. pluku bitvu vnímali i tak, že bojují za to, aby vysvobodili své krajany z otroctví rakouských důstojníků. A ti, když zjistili, že bojují s Čechy, to často „zabalili“ a nechali se zajmout. Do legií postupně vstoupilo okolo 70 tisíc Čechoslováků. Díky tomu, že obsadili sibiřskou magistrálu, zablokovali v Rusku více než milión německých a rakousko-uherských zajatců a vojáků, kteří pak nemohli posílit armády v Evropě. Díky tomu Francie, Británie i USA uznali Československou národní radu jako exilovou vládu. Vojenské úspěchy legionářů byli pro další diplomacii a vyjednávání o vzniku Československa zásadní a bez nich by bylo založení republiky podstatně složitější.

Další aktuality

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj

Užijte si podzimní prázdniny v Aquapalace Praha

Vymýšlíte pro své děti program na podzimní prázdniny a nic originálního vás nenapadá? Pak přijeďte do aquaparku Aquapalace Čestlice, kde najdou děti spoustu zábavy a dospělí si mohou pořádně odpočinout třeba v saunovém světě. Vyzkoušeli jste už vodní Parkour v Aquapalace Praha? Podzimní prázdniny se zábavným dětským programem probíhají v Aquapalace až do 30. října 2024.
27. říjen 2024 10:06
Životní styl, Středočeský kraj

V milovickém Mirákulu je otevřeno každý den až do konce října

Milovické Mirakulum se pomalu připravuje na úplný konec sezóny. Do konce října je zde však otevřeno každý den od 9:00 do 17:00, a to i během státního svátku, v pondělí 28. října 2024. Poté zůstává park v provozu ještě do neděle 3. listopadu, kdy se večer uzavře a otevře zase na jaře.
26. říjen 2024 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Středočeského kraje proběhne i v Muzeu Českého krasu

Společně s oslavou 106. výroční založení ČSR probíhá letos 28. 10. 2024 i tradiční říjnový Den Středočeského kraje. Muzeum Českého krasu v Berouně pro zájemce nachystalo v tento den hned několik akcí. Komentované prohlídky Geoparku Barrandien a program zaměřený na trilobity s geologem. Probíhat budou také ukázky vytloukání zkamenělin z kamenů.
26. říjen 2024 10:49
Památky, Středočeský kraj

Do Hornického muzea v Příbrami se podíváte i o státním svátku

Hornické muzeum Příbram připravuje již tradičně, na 28. října 2024 při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje, zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. V areálu Ševčinského dolu budou pro děti i dospělé připraveny netradiční soutěže. Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje budou expozice muzea otevřeny za 1 Kč.
24. říjen 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Den Středočeského kraje v Příbrami, Berouně, Kladně a na řadě dalších míst!

V pondělí 28. října 2024 slaví svátek Středočeský kraj a zve na řadu zajímavých míst. Právě v tento den lze ve středních Čechách vyrazit vstříc památkám za symbolické vstupné nebo zcela zdarma. Kromě současných expozic je pro vás připraven i další doprovodný program, ať už jsou to koncerty, besedy, vernisáže či trhy, většinou vhodné pro všechny věkové skupiny.
22. říjen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

V sobotu 26. a v neděli 27. října 2024 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. S párou se můžete svézt v sobotu i v neděli do okolí Lužné – nostalgické vlaky vedenými některou z parních lokomotiv pojedou mezi Lužnou a Řevničovem a také mezi Lužnou a Rakovníkem.
22. říjen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Vychutnejte si voňavé a chutné Žleby

V zámecké kuchyni Žleby o prodlouženém víkendu 26. až 28. října 2024 opět zavoní nejen koláče! Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vydejte se na exkurzi do dávných časů, kdy bylo na žlebském zámku ještě živo.
22. říjen 2024 6:00
Památky, Středočeský kraj