ÚvodAktualityV Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky
Příroda

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

  • 5. října 2024
Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
papuaVoliéra Papua v Zoo Ostrava byla postavena a do provozu uvedena v roce 2013. Po deseti letech provozu se pracovníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava rozhodli pro její rozšíření a úpravu vybavení. Zároveň proběhly i nutné údržbové práce. Symbolicky na mezinárodní Den zvířat, tj. 4. října 2024, byla znovu otevřena návštěvníkům.

A jak se Voliéra Papua proměnila? Došlo k výraznému rozšíření voliéry, téměř o polovinu, a zásadně se změnilo i uspořádání a výtvarné ztvárnění. Nosné kovové sloupy byly zpodobněny do tvaru různých stromů. Předlohou byly tvůrcům skutečné papuánské stromy, takže při procházce voliéro ještě více nasajete atmosféru papuánského deštného lesa.
 

Fotící strom a jeskynní malby

papua ostravaPokud si budete z „lesa lidojedů“ odnést domů fotografii, máte ideální možnost. Nově je vyčleněna plocha u jednoho z pralesních obrů právě pro tuto příležitost. Za zmínku stojí i kulturní prvky – jeskynní malby! Po generace si lidé na Papui zdobí stěny jeskynními malbami zvířat, ale také otisky svých rukou, které mají často rituální význam. Jeskynnímu umění původních obyvatel ostrova je proto věnován kousek prostoru v malé jeskynní části umělých skal. Kdo by chtěl více poznat život původních obyvatel Papuánců, může z průchozí voliéry pokračovat dále do pavilonu Papua, kde je nespočet vyobrazení, textů i několik předmětů.  
 
Průchozí voliéry, do nichž lze vstoupit a užít si pobyt přímo mezi zvířaty, jsou v zoologických zahradách velmi oblíbené. Voliéra Papua je opravdu autentická, mezi nově vytvořenými tropickými stromy si člověk připadá jako někde tisíce kilometrů daleko v exotickém prostředí. K tomu vám nad hlavou přelétají hejna pestrých papoušků, na větvích posedávají a po zemi běhají další zástupci ptačí fauny...
 

Voliéru Papua obývá:

  • papua ostravaČejka australská (Vanellus miles)
  • Dytík velký (Burhinus grallarius)
  • Holub bažantí (Otidiphaps nobilis)
  • Holub dvoubarvý (Ducula bicolor)
  • Korunáč Sclaterův (Goura sclaterii)
  • Kystráček modrolící (Entomyzon cyanotis)
  • Lori horský (Trichoglossus moluccanus)
  • Lori tříbarvý papuánský (Lorius lory erythrothorax)
 
Z voliéry se pak vchází přímo do pavilonu Papua, kde jsou k vidění plazi, ryby a další živočichové této oblasti.
Halloween v Zoo Ostrava 2024

2. 11.
Halloween v Zoo Ostrava 2024

První listopadovou sobotu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Šípkový podzim v Zoo Ostrava – soutěž ve sběru vybraných podzimních plodů

21. 9.27. 10.
Šípkový podzim v Zoo Ostrava – soutěž ve sběru vybraných podzimních plodů

Letos už pošestnácté vyhlašuje ostravská zoologická zahrada soutěž ve sběru podzimních plodů – Šípkový podzim. Během uplynulých 15 let lidé pro zoo nasbírali přes 20 tun plodů!

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

19. 10.20. 10.
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

Projděte se s průvodcem skleníkovým areálem o 1000 m², kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo.

Další aktuality

V Beskydech se zabydlují tetřevi: lesníci jich vypustili do hor šestadvacet

Patnáct kohoutů a jedenáct slepic tetřeva hlušce, kriticky ohroženého druhu, letos odchovaly Lesy ČR v beskydském speciálním zařízení v obci Krásná pod Lysou horou. Koncem letošního září je lesníci vypustili z aklimatizační horské voliéry do přírody.
16. říjen 2024 15:11
Příroda, Moravskoslezský kraj

Podzim láká k barevným výhledům z Lysé hory

Lysá hora přezdívána královna Moravskoslezských Beskyd představuje s 1323 m n.m. jejich nejvyšší horou. Přístup na vrchol je možný z mnoha směrů, nejčastěji se na něj turisté vydávají z Ostravice, v Malenovic, Krásné a z Visalají. Udělejte si podzimní výlet za nádhernými rozhledy do kraje. Ke snažší orinetaci v terénu vám pomůže speciální mapa, která popisuje hned 19 tras.
14. říjen 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.
13. říjen 2024 15:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo i na pandy červené

Byli jste už v zoologické zahradě v Ostravě? Máte k tomu jedinečnou příležitost! Mláďata pandy červené se v ostravské zoo narodila už na začátku července, ale teprve nyní se odvažují vylézat z budek a objevovat okolní svět. I v přírodě tráví mláďata této ohrožené šelmy první tři měsíce života v bezpečí rodné dutiny. Lezení po větvích se musejí učit, jako se děti učí chodit. Trpěliví návštěvníci mají možnost pozorovat, že to není nic jednoduchého. Někdy dojde i na pády, ale ani ty malé pandy od dalšího průzkumu neodradí.
11. říjen 2024 16:05
Příroda, Moravskoslezský kraj

V Zoo Ostrava uvidíte žraloky v různých velikostech – od několika centimetrů až po více než metr!

Žralůčci okatí se v ostravské zoo pravidelně rozmnožují. Odchov mláďat však probíhá veskrze v zázemí mimo zraky návštěvníků. Nyní ale mají návštěvníci zoo jedinečnou možnost mláďata vidět v nádrži společně s dospělými žralůčky – od čerstvě vylíhnutých měřících okolo 14 cm až po cca půlmetrového. Kde? V pavilonu Papua.
11. říjen 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Po roce se Zoo Ostrava opět obrací na pěstitele a zahrádkáře, kterým se urodilo na zahrádce velké množství dýní a nevědí, co s nimi. Ostravská zoologická zahrada ráda přijme vaše přebytky, jež poslouží k výzdobě areálu při listopadovém lampionovém průvodu a následně jako krmivo pro zvířata.
8. říjen 2024 8:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj