ÚvodAktualityUkrytý poklad v Zoo Ostrava: Přes 40 mláďat želvy Hamiltonovy
Mláďata želvy Hamiltonovy
Příroda

Ukrytý poklad v Zoo Ostrava: Přes 40 mláďat želvy Hamiltonovy

  • 7. srpna 2023
V Zoo Ostrava v těchto dnech slaví narození mláďat sladkovodní želvy Hamiltonovy. Letos se jich vylíhlo čtyřicet a další mohou přibýt. Zoologické zahrady tento druh chovají vzácně, v Česku jen ostravská. Ještě unikátnější je, když se v lidské péči podaří jejich rozmožení, v moravskoslezské metropoli se to podařilo podruhé.

Ostravská zoologická zahrada chová tyto vzácné asijské vodní želvy od roku 2010, aktuálně jednu chovnou samici a tři samce. Původně byly želvy Hamiltonovy k vidění v jednom z akvárií v chovatelsko-expozičním celku Čitván. Po vybudování nových akvárií v zázemí byly přestěhovány.

Vzhledem k tomu, že se tento druh stává v přírodě stále vzácnější a odchovy v lidské péči jsou velmi raritní, upřednostnila zoo přesun želv do vhodnějších podmínek. Do roku 2019 byla želva Hamiltonova v Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN Red List) řazena v kategorii zranitelný (Vunerable). V důsledku dalšího poklesu početnosti populace v přírodě byla přeřazena do kategorie ohrožený (Endangered).

Chov v lidské péči tak nabývá na stále větším významu a v budoucnu může být jedinou šancí, jak tento druh zachránit před úplným vyhubením na Zemi. V Evropě je chován v jedenácti zoologických zahradách a celková populace čítá necelých 70 jedinců. V posledním roce se odchovy mláďat zdařily pouze ve třech zoo – v německém Lipsku a Halle a dále v Ostravě, kde se vylíhlo nejvíce mláďat.

Poprvé se želvy Hamiltonovy v Ostravě rozmnožily v roce 2018, kdy se podařilo odchovat čtyři mláďata. Dalšího odchovu se zde dočkali po pěti letech.

„V lednu jsme pozorovali páření. Samice pak v průběhu jara nakladla postupně tři snůšky v rozestupu jednoho měsíce a téměř všechna vejce byla oplozená,“ popisuje Lucas Bono, chovatel-terarista. Vejce byla pokaždé odebrána do líhně a rozdělena do dvou skupin. U želv je známo, že teplota okolí ovlivní, jakého pohlaví budou vyklubané želvičky. Část vajec tak byla inkubována při vyšší teplotě tzv. na samice, část při nižší teplotě na samce. Po zhruba 40 až 50 dnech se začala klubat mláďata.
 

V Ostravské zoo je již 42 mláďat želv Hamiltonovy

Aktuálně je v zoo 42 mláďat a další se ještě vylíhnou. Čerstvě vylíhlá mláďata mají zhruba 4 cm a potravu začínají přijímat po vstřebání žloutkového váčku. Krmí se larvami pakomárů, nitěnkami a mikrocvrčky, zatímco dospělci dostávají rybičky, speciálně připravenou želatinovou směs s vyváženou živočišnou i rostlinnou složkou a hmyz.

Mláďata, která jsou od narození zcela samostatná a nezávislá na rodičích, jsou umístěna odděleně v zázemí, kde budou postupně dorůstat, aby později posílila záložní populaci v lidské péči.

Želva Hamiltonova (Geoclemys hamiltonii) je středně velká sladkovodní želva obývající vody indického subkontinentu – její výskyt byl zaznamenán ve východním Pákistánu přes povodí řek Indus, Ganga a Brahmaputra v severní Indii až po Bangladéš na severovýchodě. Tento výborný plavec s velmi silnými čelistmi se živí měkkýši, vodním hmyzem, kraby a menšími rybami, ale nepohrdne ani rostlinnou potravou. V Červeném seznamu IUCN je želva Hamiltonova vedena jako ohrožený druh a od roku 1975 ji chrání úmluva  CITES. Přesné počty v přírodě nejsou známy, každopádně patří mezi nejméně početný druh sladkovodních želv ve zmíněných oblastech. Mezi hlavní příčiny ohrožení patří nelegální obchod (pro maso, využití ve farmaceutickém průmyslu, chov), degradace přirozeného prostředí (přeměna v rýžová pole, urbanizace, znečišťování vod, úprava říčních koryt a odvodňování) a v neposlední řadě i rybolov.

Safari v Zoo Ostrava Příroda

Safari v Zoo Ostrava

V ostravské zoologické zahradě se na ploše okolo šesti hektarů se nacházejí rozsáhlé výběhy, kudy projíždějí vláčky. Je tak možné pozorovat stáda různých druhů kopytníků zcela novým způsobem, mnohdy z bezprostřední blízkosti.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj