ÚvodAktualityVydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu
Památky

Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

  • 3. července 2022
Poznejte labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován od 13. století. Prohlídkový okruh Plzeňským podzemím nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory od středověku sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během nepokojů. Okruh podzemím je dlouhý asi 800 metrů a prochází v hloubce 9 až 12 metrů pod historickým centrem Plzně.
Plzeňské historické podzemíLabyrint Plzeňského historického podzemí byl pod centrem města budován již od 13. století a je neodmyslitelně spojen s historií i současností Plzně. Dozvíte se, jak podzemí vznikalo, a poznáte rozmanitost jeho využití. Díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete i do historie města a každodenního života středověkých obyvatel města.

Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. A na závěr vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.
 

Za historií piva zajděte do muzea – letos zde slaví 180. výročí pivovaru Plzeňský Prazdroj!

Pivovarské muzeumPokud vás zajímá, z čeho se v minulosti pilo pivo a jak se připíjelo na zdraví nenechte si ujít prohlídku Pivovarského muzea, které odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Expozice vás zavede starověku, kdy se pivo pilo rákosem, do středověkých sklepů právovárečného domu z 15. století i autentické pivnice z počátku 20. století. Určitě vás překvapí nejmenší džbánek na světě měřící 1 cm nebo obří korbel ze Sibiře. Milovníky techniky potěší modelem varny parního pivovaru, který je evropskou technickou zvláštností a je schopný produkovat třicet litrů piva v jedné várce. Plzeňské podzemí je otevřeno v únoru od pondělí do neděle, prohlídky v češtině se konají v 11:00, 14:00, 15:20 a 16:40 hodin. Pivovarské muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Vstup do podzemí je z budovy muzea (Veleslavínova ulice č. 6). Vstupné do podzemí stojí 50 korun, do muzea 100 Kč.

výstava pilsner urquellOd 24. 6. 2022 do 24. 2. 2023 máte jedinečnou možnost vidět v rámci vstupenky do Pivovarského muzea také výstavu věnovanou 180. výročí pivovaru Plzeňský Prazdroj! Ve vystavených exponátech i četných obrazových dokumentech je zachycen příběh od počátku společných projektů plzeňských právovárečných měšťanů po současnost. K vidění bude i sbírka luxusních reprezentačních předmětů, jako jsou například originální křišťálové pivní poháry, aukční lahve Pilsner Urquell či vzácné dary určené pro papeže v rámci obnovené tradice Velikonočního piva v roce 2011. Hlavní výstava je k vidění v Pivovarském muzeu. Druhou část výstavy bude možné spatřit od 4. 7.do 28. 7. 2022 před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.
Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem Památky

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Další aktuality

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jarní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek

Poprvé v letošním roce čeká na obyvatele a návštěvníky západočeské metropole nevšední zážitek – možnost objevovat tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní v Plzeňském historickém podzemí v téměř úplné tmě pouze za svitu baterek! Speciální sedmdesátiminutové prohlídky, které zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od pátku 11. do neděle 13. dubna 2025, a to vždy od 17:00 a 18:00 hodin.
13. březen 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj