ÚvodAktualityZa svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí
Památky

Za svatou Kateřinou nejen do kostelů a kaplí

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině Životní styl

Resort Svatá Kateřina – spa a wellness na Vysočině

Svatá Kateřina nadchne každého, kdo chce načerpat novou energii a odpočinout si v krásném prostředí uprostřed přírody. Areál nabízí moderní interiéry, příjemný personál, vynikající kuchyně a wellness o velikosti 1200 m².

Kateřinské posvícení v Chrudimi

23. 11.
Kateřinské posvícení v Chrudimi

Zveme vás na tradiční kateřinské posvícení, které se koná v sobotu 23. listopadu na Resselově náměstí v Chrudimi. Bude připravený tradiční trh řemeslníků a výrobců s pravou českou zabijačkou.

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku Památky

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Kostel sv. Kateřiny stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí.

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové Památky

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách je kaple sv. Kateřiny v České Třebové. O jejím vzniku se dnes můžeme pouze dohadovat, dosud se totiž nepodařilo uspokojivě odpovědět na otázky kdy, kým a proč zde byla postavena.

Kostel sv. Kateřiny v Hartmanicích Památky

Kostel sv. Kateřiny v Hartmanicích

Dominantu obce Hartmanice tvoří pozdně gotický kostel svaté Kateřiny z 15. století, upravovaný v 16. století, pozdější barokní úpravy byly provedeny v 18. století.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě Památky

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Kostel sv. Kateřiny v Bořislavi Památky

Kostel sv. Kateřiny v Bořislavi

Na místě původního gotického kostela byl v letech 1713-1717 v barokním slohu postavený stávající svatostánek. Autorem projektu byl claryovský architekt Christian Lagler.

Klasicistní kostel sv. Kateřiny v Novém Městě pod Smrkem Památky

Klasicistní kostel sv. Kateřiny v Novém Městě pod Smrkem

Pozoruhodnou stavbou v Novém Městě pod Smrkem je kostel sv. Kateřiny z roku 1607. Původně byl založen jako evangelický.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ve Vidnavě Památky

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ve Vidnavě

V jádru raně gotická stavba z poloviny 13. století stojí v centru Vidnavy ve Slezsku. Kostel byl později barokně a klasicistně přestavěn. Historizující úpravy a novogotická věž pocházejí z 80. let 19. století.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ve Vysokém nad Jizerou Památky

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ve Vysokém nad Jizerou

Původní dřevěný kostelík ze 14. století byl v letech 1725 – 1741 nahrazen současnou barokní jednolodní kamennou stavbou, která je dominantou Vysokého nad Jizerou.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Chotči Památky

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Chotči

Kostel svaté Kateřiny v Chotči je jednoduchá barokní stavba z konce 17. století se dvěma nezvykle nízkými věžemi, situovaná na návrší nad obcí s výhledem do kraje.

Kateřinská zahrada v Praze Příroda

Kateřinská zahrada v Praze

Zahrada se nachází u kostela sv. Kateřiny a bývalého kláštera řádu obutých augustiniánek. V současné době se v objektu nachází psychiatrická léčebna, v níž zemřel Bedřich Smetana. Kateřinská zahrada představuje neznámý, až zapomenutý kus přírody v centru Prahy.

Kostel sv. Kateřiny ve Volarech Památky

Kostel sv. Kateřiny ve Volarech

Na základech starší raně gotické stavby byl ve Volarech postaven kostel svaté Kateřiny. Z tohoto původního kostela se zachovala spodní část věže. Současná podoba kostela pochází z roku 1863.

Kostel Sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích Památky

Kostel Sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích

Dominantou Klimkovic je kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, který na první pohled zaujme atypickým zakončením věže.

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích Památky

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Mladých Bukách Památky

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Mladých Bukách

Základy kostela sv. Kateřiny Alexandrijské jsou patrně z druhé poloviny 14. století. Nyní je zachován ve stylu pozdního baroka.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Milovicích Památky

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Milovicích

Novogotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské byl vysvěcen 25. listopadu 1907, spolu s budovou fary a hřbitovem byl vystavěn jako náhrada za zničený farní komplex v obci Mladá, která na začátku minulého století musela ustoupit vojenské základně s cvičištěm a byla srovnána se zemí.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze Památky

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Vodní nádrž Kateřina – Krupská pláž Letní sporty

Vodní nádrž Kateřina – Krupská pláž

Vodní nádrž Kateřina byla zřízena počátkem 20. století jako součást vodohospodářské ochrany dolu Chabařovice před přítokem povrchových vod od Krušných hor. Kolem dokola jsou nádherné výhledy do okolí.

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů Příroda

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Přírodní památka Kateřina u obce Břasy Příroda

Přírodní památka Kateřina u obce Břasy

Přírodní památku Kateřina tvoří v lese skrytý odkryv bývalého dolu o rozloze 0,68 ha. Dnes je území porostlé náletovými dřevinami (bříza, osika, vrba). Vidět je 20 metrů vysoká a 70 m široká těžební stěna.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Kostel sv. Kateřiny Kelč Památky

Kostel sv. Kateřiny Kelč

Jednolodní orientovaný kostel s polygonálně zakončeným kněžištěm a zvonicí v západním průčelí je situovaný v blízkosti náměstí. Dnešní stavba je dílem barokních a pozdějších přestaveb původního středověkého kostela.

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové Památky

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové

Dřevěný kostel je přesnou replikou původního kostela ze 14. století. V dubnu 2002 vyhořel kostel svaté Kateřiny v ostravské Hrabové.

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny Příroda

Rozhledna na Růžovém vrchu u Hory Svaté Kateřiny

Kamennou rozhlednu s dřevěnou nástavbou najdete na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na jižním okraji městečka Hora Svaté Kateřiny, asi 25 km severozápadně od Mostu. Šestnáctimetrová věž, byla poprvé otevřena 17. srpna 1902 za účelem zatraktivnit oblast pro turisty.

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách Památky

Barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské Sloup v Čechách

Kostel sv. Kateřiny se nachází se naproti zámku. Poprvé je zmiňován již v roce 1327. V letech 1717-1719 proběhla rozsáhlá přestavba, při níž kostel dostal svou dnešní podobu. Na oltáři se nachází socha svaté Ludmily.

Další aktuality

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.
28. říjen 2024 1:00
Památky

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?
27. říjen 2024 10:34
Památky

Šest hřbitovů v Česku, které budí pozornost i nahánějí strach

Hřbitovy nejsou jen místem, kam lidé přicházejí uctít památku svých blízkých. Někteří je vyhledávají jako oázu klidu uprostřed všedního ruchu, jiní zase pro jejich mrazivou pověst, unikátnost nebo slavná jména. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za šesticí výjimečných hřbitovů napříč Českou republikou.
27. říjen 2024 9:00
Památky

Národní muzeum, Národní divadlo, katedrála sv. Víta a další stavby, na které může být hrdý každý Čech

Národní hrdost a vlastenectví nejsou prázdná slova. Využijte 28. říjen a výročí vzniku samostatného československého státu k pěknému výletu a vydejte se s portálem Kudy z nudy navštívit stavby, které budoval „národ sobě“ a našim předkům byly tak drahé. Tradice pokračuje dodnes a zajímavé projekty provázely i nedávné 100. výročí vzniku republiky.
26. říjen 2024 11:18
Památky