ÚvodAktualityKostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe
Památky

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

  • 12. září 2023
Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Hlavní výhoda? Většinou jde o volně přístupná místa, a tak můžete na výlet vyrazit i mimo hlavní sezonu. Sami zjistíte, že s podzimními závějemi spadaného listí nebo se sněhovým popraškem budou kostely bez střech ještě krásnější než ve slunečných letních dnech.
 

Chrám v Panenském Týnci

panenský týnecO titul nejznámějšího kostela bez střechy se uchází gotický chrám Panny Marie se zvonicíPanenském Týnci. Je to místo prodchnuté štěstím: prý stojí na místě, kde se kříží dvě silné léčivé pozitivní zóny, takže pobyt v jeho zdech přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života.

Neví se, kdy přesně byl založen, ale střechu nikdy neměl: stavět se v Panenském Týnci začalo kolem roku 1316 a ani za sto let se kostel nepodařilo dokončit. Chrám přitahuje milence, milovníky tajemna, citlivé duše i filmaře: vidět jste ho mohli například ve filmu Kytice ve zpracování F. A. Brabce.
 

Břístevská hůra s kaplí Povýšení sv. Kříže u Bříství

Břístevská hůraNa vrcholu Břístevské hůry se nalézá zřícenina barokní kaple Povýšení sv. Kříže z roku 1714. Byla postavena na podnět faráře Karla Heislera. V roce 1764 však byla zasažena bleskem a vyhořela. Až v roce 1816 byla nákladně opravena, ale na Hůrce 30. dubna 1818 břístevská mládež v pálila čarodejnice a jeden z hořících oharků dopadl na šindelovou střechu a ta se vznítila a kaple opět vyhořela.

Zničení kaple jen dva roky po opravě způsobilo, že už nebyla vůle k nové opravě a kaple byla ponechána zubu času. Kaple se nachází v bezprostřední blízkosti dálnice D11 PrahaHradec Králové u exitu 18 Bříství.


Kostel a zámek ve Světcích

zřícenina světceHistorie zvláštního místa ve Světcích na Tachovsku začala již ve středověku a to, když u zázračného balvanu místní lidé postavili ve 14. století kostelík. O dvě stě let později se dostal do rukou paulánských mnichů, kteří se rozhodli zde vybudovat klášter. Na konci osmnáctého století byly ale paulánské kostely zrušeny josefínskými reformami.

Tehdejším majitelů, panství, rodu Windischgratzů se stavba hodila – v polovině 19. století se rozhodli odsvěcený a požárem poškozený kostel přeměnit na svou zámeckou rezidenci. Měl to být romantický zámek samotného maršála Alfreda I. Windischgrätze. Konečnou podobu dostala jen přední obvodová zeď a pyšný feudál se  dokončení stavby nedožil. Budova byla zakonzervována a následně rozebrána. Likvidace torza kláštera by stála zhruba půl milionu korun. Levnější tak bylo nechat zříceninu zpevnit. Dnes ruiny zámku, které od roku 1958 patří na seznam chráněných kulturních památek ČR, pomalu pohlcuje okolní příroda.
 

Na Plzeňsko za svatým Blažejem

Barokní kostel sv. Blažeje na břehu Blažejského rybníka u Branišova připravil o šindelovou střechu v polovině 20. století zásah bleskem a následný požár. Opuštěná ruina dlouhá desetiletí chátrala, od roku 2007 se o ni stará sdružení Cesta z města.

Pořádají se tu kulturní akce pro širokou veřejnost, při Noci kostelů je možné v kostele „s klenbou nebeskou“ přenocovat. Poblíž vznikla nová křížová cesta, kolem rybníka vede naučná stezka a výlet si můžete zpestřit výstupem na Branišovský vrch k ruinám astronomické observatoře Aloise Martina Davida, významného vědce z přelomu 18. a 19. století.
 

Hornické kostely v Podkrušnohoří

hornický kostel sv. Prokopa krupkaAž se budete toulat podhůřím Krušných hor, zastavte se v Krupce, původně hornickém městečku, jehož historie je spojená s těžbou cínové rudy. Poblíž středověké havířské osady Kirchlice kdysi stával nejstarší místní hornický kostel sv. Prokopa; lidem z okolí sloužil až do roku 1891, o pár desítek let později jej poničil požár a už nikdy nebyl obnoven.

Horníkům sloužil také pozdně románský kostel sv. Mikuláše na úpatí hory Krudum mezi Horním Slavkovem a Sokolovem, hluboko v lesích na křižovatce cest mezi Hruškovou, Třídomím a Nadlesím, dnes zaniklými vesnicemi. Stavba opředená řadou pověstí byla sama o sobě legendou, a to až do roku 2002, kdy její existenci potvrdily rozsáhlé archeologické průzkumy.
 

Zřícenina zvonice v Mukařově

mukařovNa východním okraji obce Mukařov u Úštěka se nachází torzo zvonice bývalého kostela sv. Františka. V polovině 18. století byl zbořen, aby ustoupil stavbě nového kostela vystavěného v barokním slohu. Po vysídlení německy mluvícího obyvatelstva areál kostela chátral a v roce 1982 byl kostel pro celkovou zchátralost stržen. Zůstala pouze zvonice, která se nachází asi 45m západním směrem od bývalého kostela. Zvonice stojí v areálu hřbitova, který vymezuje ohradní zeď, mohutná především v jižní části.

Ač se jednalo o kulturní památku, byla zvonice víceméně ponechána svému osudu, až se roku 2002 celá její východní část zřítila. Dochovala se západní část, která byla v roce 2009 stavebně zajištěna. V okolí zvonice se nachází neudržovaný hřbitov s rozpadající se ohradní zdí.
 

Romantika i místa lehce strašidelná

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami Památky

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři Památky

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři

Kostel v Šitboři u Poběžovic je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože je z něj dnes již zřícenina. Ta je však chráněna jako kulturní památka České republiky a mezi lety 2016-2020 prošla obnovou. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi Příroda

Naučná stezka Svatého Blažeje u Toužimi

Okruhová naučná stezka je zaměřená na historii a přírodu pod Třebouňským vrchem. Stezka začíná u silnice asi 1,5 km za obcí Nežichov a končí tamtéž.

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky Památky

Zříceniny gotického hornického kostela sv. Prokopa u Krupky

Gotický kostel z 13. století byl přestavěn na počátku 15. století. Úpravy pokračovaly i na počátku 16. století. Velké škody utrpěl za 30leté války, jako zřícenina dopadl po požáru v roce 1939.

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem Památky

Zřícenina kostela sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem

V Jindřichovicích pod Smrkem najdete zříceninu kostela z poloviny 13. století. Byl zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Do dnešních časů se dochoval pouze zbytek presbytáře.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici Památky

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova Památky

Zřícený kostel sv. Blažeje u Branišova

Na břehu Blažejského rybníka můžete spatřit pozůstatky jednolodního barokního kostela s obdélnou lodí s výraznými zkosenými nárožími, odsazeným trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou předsíní před západním průčelím.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku Příroda

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově Památky

Zřícenina kláštera minoritů Nanebevzetí Panny Marie v Benešově

Na vyvýšenině zvané Karlov v Benešově byla Benediktem Benešem založena malá osada s kostelíkem. Později zde byl vybudován klášter minoritů, který však padl za oběť husitským válkám a podzěji švédským nájezdům.

Další aktuality

Ústecká zoologická zahrada zve na návštěvu i v říjnu

Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 310 Kč, takže ušetří 60 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
4. říjen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj

Oslavte svátek zvířat i den ošetřovatelů v Děčíně

Sobota 5. října 2024 bude v děčínské zoo patřit oslavám Mezinárodního dne zvířat a zároveň Dne ošetřovatelů. Návštěvníky čeká od 13:00 hodiny veselé odpoledne plné zajímavých aktivit. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co děčínská zoo připravuje.
2. říjen 2024 10:15
Příroda, Ústecký kraj

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již třináctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 5. října 2024 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební vystoupení, prohlídky zámku pro dospělé i pro děti, soutěž o nejchutnější jablečný zákusek či procházku po zámeckém parku.
2. říjen 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 5. října 2024 těšit?
30. září 2024 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Svatováclavské vinobraní proběhne v Kadani v sobotu 28. září 2024. Město bylo nedávno opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice, která je zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Pravidelně se zde provádí zarážení "Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice. Obnovena byla i slavnost vinobraní, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře.
28. září 2024 0:10
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží – Ústí sportuje i pomáhá!

Mattoni Ústí nad Labem Running festival se i přes nepříznivé počasí minulých dnů, které s sebou přineslo ničivé povodně, v neděli 22. září 2024 uskuteční! Pořadatelé sportovní akci, která zahrnuje také Mattoni 1/2Maraton, pořádají jako symbol odolnosti a jednoty. Zároveň bude mít jeden ze závodů charitativní podtext – výtěžek z rodinného běhu bude věnován nejvíce zasaženým regionům. Poběží se s heslem „Ústí sportuje“ i „Ústí pomáhá!“.
20. září 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Přijďte v sobotu na Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 21. září 2024 nabídne kulturní zážitky na devíti scénách. Vystoupí hvězdy jako Marta Jandová, kapela No Name nebo Tereza Mašková. Vstupné na vinobraní je zdarma. Letošní akce se navíc uskuteční s charitativním podtextem: Mimo vína a oslav sklizně bude také o pomoci – vinařům a lidem, které zářijová povodeň zasáhla s plnou silou.
19. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj