Budovu vodárny nechal v letech 1893 – 1904 postavit na pozemku starého biskupského mlýna arcibiskup Theodor Khon. Byla využívána k provozu vodních prvků a zařízení v zámeckých zahradách a parcích. Později zde bylo zřízeno tělovýchovné zařízení, tzv. Orlovna. Zařízení vodárny fungovalo ještě v 60. letech 20. století. Kompletní zařízení z přelomu 19. a 20. století pak bylo po několik desítek let zazděno v neprodyšně uzavřené místnosti. V posledních letech byl objekt dlouhodobě nevyužitý a přes vnější úpravu fasády chátral. V roce 1997 vodárnu poničila povodeň.
Budova se skládá ze dvou samostatných prostor. Část „
Orlovna“ funguje od roku 2008 jako
galerie současného umění, kterou spravuje
občanské sdružení Galerie Orlovna města Kroměříž. Druhá část „
Vodárna“ s dochovaným původním zařízením se dnes po rekonstrukci otevírá veřejnosti. Ve strojovně se tak otevřel další výstavní prostor, kde dnes zahájil svou výstavu výtvarník
Petr Nikl. Zpočátku zde budou prezentovány pouze sochy, aby se postupně zjistilo, zda zde mohou být vystavována také malířská díla.
Cílem obnovy zámecké vodárny je zachránit jeden z nejhezčích památkově chráněných objektů města a vytvořit v něm prostor pro prezentaci současného výtvarného umění.