ÚvodAktualityZámek Kačina zve na prohlídky expozice i na hru v parku
Památky

Zámek Kačina zve na prohlídky expozice i na hru v parku

  • 6. dubna 2023
Spolu s dalšími hrady a zámky také empírový zámek Kačina otevřel po dlouhé zimě své brány turistům. O Velikonocích 6. až 10. dubna a ještě i během víkendu 15. až 16. dubna 2023 zve všechny návštěvníky na speciální prohlídky i rodinnou hru v zámeckém parku.
zámek KačinaZámek Kačina nedaleko Kutné Hory patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků a obdivovat architektonické krásy Kačiny. Během roku se na zámku koná velké množství kulturních akcí.

V termínech od 6. do 10. 4. a od 15. do 16. 4. 2023 se zde koná oblíbený pořad Velikonoce na Kačině. Milovníci památek mají možnost si ve vybraných termínech projít vyzdobený zámek i všechny prohlídkové okruhy. Prohlídky 13 Chotkovských komnat zpestří zajímavosti o velikonočních pokrmech, tradicích i vyprávění, jak Velikonoce na Kačině trávila rodina Chotků. Návštěvníci mohou zhlédnout výstavu řehtaček a sbírkových předmětů, které se vážou k jarním svátkům. Velikonočně vyzdobená bude i zámecká kuchyně. Na Velikonoční prohlídky můžete přijít od 9 do 17 hodin.

Připravena je i venkovní rodinná hra "Hledání obřích vajíček", která pobaví celou rodinu i jednotlivce. U hlavního vchodu do zámku čeká na zájemce viditelně umístěné vejce, u kterého je k dispozici mapka s plánkem rozmístění dalších vajec v parku. Pokud během krásné procházky najdete všechny, můžete si na pokladně vyzvednou sladkou odměnu.
 

Kačina dokořán odkryje krásu zámeckých interiérů

kačina knihovnaV sobotu 15. dubna se Kačina tradičně připojí k celorepublikové akci Brány památek dokořán a odkryje některá ze svých tajemství. Pro zvídavé návštěvníky, kteří se zajímají o historii nejvýznamnější klasicistní stavby v českých zemích, jsou připraveny tři rozšířené prohlídky během nichž zavítají i do míst běžně nepřístupných. Rozšířené speciální prohlídky je možné navštívit v časech 10:00–11:30, 13:00–14:30 a 15:00–16:30 hodin. Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit on-line i na místě, kapacita prohlídek je omezená. Vstupné je pro dospělé 180 Kč, pro děti a mládež do 18 let 100 Kč, senioři nad 70 let zaplatí 150 Kč.
 
S Martinem Ebelem, ředitelem odboru muzea architektury a stavitelství Národního technického muzea si zájemci prohlédnou parketové podlahy v zámeckých interiérech. Dozví se, co je unikátního na bohatých parketových vzorech z Kačiny a proč jejich význam sahá daleko za hranice České republiky.
 
Zámek KačinaParketové podlahy na zámku Kačina tvoří zcela unikátní celek. Pochází z doby výstavby zámku, osazeny byly v letech 1814–1823 a jsou raritně zachovány v úplnosti. Jejich význam zvyšuje zachování grafických návrhů pro jednotlivé typy parket, jsou známy i údaje o jejich výrobě a pokládání. Na Kačině je možné spatřit širokou škálu parket – od nejjednodušších typů až po zcela unikátní a velmi složité vzory s klasicistním dekorem pro reprezentační místnosti zámku. Bohatost některých paketových podlah na Kačině nemá v Čechách analogii, inspirace pochází z ciziny. Do prohlídky parket na Kačině bude zařazeno i srovnání s hlavními směry vývoje parketových podlah ve střední Evropě.
 

Procházka zámeckým parkem a pozorování čmeláků

Park KačinaZámecký park na Kačině je starší než samotný zámek. Již roku 1789 v souvislosti s přípravou staveniště zámku byla provedena řada terénních úprav a položeny základy parku. Projekt kačinské zámecké zahrady vypracoval významný vídeňský botanik N. J. Jacquin (1727-1817), ředitel císařské zahrady v Schrönbrunnu. Původní dubiny a bory byly v kačinském parku postupně doplňovány dalšími druhy dřevin. Od počátku 70. let 18. století sem Chotkové nechali dovážet a vysazovat cizokrajné dřeviny. Tak se na Kačinu dostaly tyrolské modříny, ale i jedlé kaštanovníky, akáty či pinie nebo moruše.

čmelákV červnu roku 2017 byla otevřena naučná stezka zámeckým parkem. Na trase dlouhé necelý 1 km je instalováno 10 informačních panelů. Každý z nich obsahuje zajímavé a poučné povídání o fauně a flóře, která se v této oblasti vyskytuje nebo v minulosti vyskytovala, charakteristice krajiny či historii území. Nově byl v parku instalován zabydlený čmelín, takže při procházce můžete čmeláky pozorovat. Na jaře 2019 byla také otevřena nová naučná stezka Ze života hmyzu. Zámecký park je přístupný nepřetržitě po celý rok, vstup není zpoplatněn. Do parku můžete vzít i svého čtyřnohého kamaráda, ale pouze malé plemeno, které unesete v tašce. Volně nebo na vodítku psi po parku chodit nesmí.


Skleník je plný exotických druhů

skleník citrus kumquatPři vstupu do parku se nachází zámecký skleník. Ten Chotkové využívali k pěstování subtropických rostlin. Ty, které mohly být přes léto venku, zdobily zámecký park. Podle dobových obrázků zámku Kačina měli Chotkové pod každým sloupem rostlinu pomerančovníku. Čerstvé ovoce ze skleníku bylo oživením zámecké kuchyně a chloubou před hraběcími hosty.

Ve skleníku roste spousta vzácných rostlin a dřevin. Zastoupeny jsou například citrusy (mandarinka, pomeranč, grep, citron, kumkvát), datlovník, aloe, eukalyptus, korkovník, kaučukovník, ságová palma, banánovník, rýže, kaktus opuncie a pytahaya, granátové jablko, rajčinka, japonská kdoule, mučenky, smokvoň (fíkovník). Z koření můžeme jmenovat rozmarýn, vavřín, vanilku nebo pepřovník černý. Oranžerie je místem, kde je také velké množství kapradin a kvetoucích rostlin.

skokan ve skleníkuVe skleníku se potěšíte také velkým akváriem a třemi vodními nádržemi, v nichž se chovají tropické rybky: zlatí karasové, závojnatky, paví očka, mečovky nebo čichovci. Narazíte zde však na hmyz a brouky. Kde je dost hmyzí potravy, jsou také lovci z řádu obratlovců. Díky vysoké vlhkosti a vodním plochám se ve skleníku drží ropuchy, skokani a vzácnější rosnička zelená. Zmiňované druhy žab lákají také užovku, která občas sklepník navštěvuje a loví tu žáby.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Klasicistní divadlo na zámku Kačina Památky

Klasicistní divadlo na zámku Kačina

Divadlo na zámku Kačina bylo slavnostně otevřeno 4. listopadu 1851. Intenzivní provoz trval téměř dvacet let, během kterých se zde hrály mimo jiné hry Rudolfa Karla Chotka, pravnuka stavebníka zámku a hlavního hybatele zdejšího divadelního dění.

Zámecký park Kačina Příroda

Zámecký park Kačina

Přijďte se projít krásným kačinským parkem, který je starší než samotný kačinský zámek a relaxovat uprostřed nádherné přírody tvořené historickými úpravami majitelů panství.

Konírna na zámku Kačina Památky

Konírna na zámku Kačina

Interaktivní expozice představuje chod zámecké konírny a její fungování za časů šlechtického rodu Chotků. Zažijete zde jedinečný výlet do historie a navíc na vlastní oči spatříte historického osminásobného dostihového šampiona, plnokrevného hřebce Gradiva!

Další aktuality

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj