Klidnou, romantickou atmosféru barokního nádvoří s procházejícími se pávy, provoněného levandulí a oleandry, intimitu pokojů a aristokratických salónů 18. a 19.století, výjimečné kousky mobiliáře nebo zcela unikátní nástěnné a nástropní malby Antonína Tuvory v tanečním sále – to vše a ještě mnohem více nabízí zámek Nebílovy. Původně ruině určené k demolici se částečně podařilo navrátit tvář ojedinělého vídeňského paláce na českém venkově.
Podzimní zážitky na Nebílovech
Program koncertu 17. září představuje jakousi hudební mozaiku z období „zlatého věku“ neapolských hudebních škol, z nichž si brala až do 19. století příklad celá Evropa. Začátek je od 19:00.
Milovníci dobrého vína ocení tradiční gastronomickou akci Zámecké vinobraní, které se koná na nádvoří nebílovského zámku 25. 9. od 13:00. Stejně jako v letech uplynulých, tak i letos přivítají na nádvoří zámku malé vinaře z Velkých Pavlovic, cimbálovou muziku Lašár a mužácký sbor z Velkých Pavlovic. Zástupci malých rodinných vinařství přivezou do Nebílov celou řadu výtečných a oceněných vín a pochopitelně i oblíbený burčák. Návštěvníci si užijí jihomoravský folklór, mohou ochutnávat, nakupovat, ale i diskutovat s vinaři o jejich práci a výsledcích jejich celoročního snažení.
Tropická džungle v tanečním sále
Fantaskní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále o rozsahu téměř 400 metrů čtverečních pocházejí z konce 18. století a jejich námětem je tropická džungle s řadou vysokých stromů. Stěny jsou pomalované ptáky, motýly, mezi stromy jsou průhledy do orientálních krajin. Palác, který vyrostl kvůli reprezentaci Adama Jindřicha hraběte ze Steinau – vysoce postaveného aristokrata u dvora polského krále, sloužil později jako domov českému hraběti Vojtěcha Prokopa Václava hraběte Černína z Chudenic, Nejvyššího lovčí království Českého.
Barokní palác vídeňského střihu v Nebílovech se každým rokem víc a víc otevírá zájemcům o kulturu, historii, umění.