Dvouobloukový akvadukt u Dolní Chřibské byl postaven roku 1886 jsou součást důmyslného systému využití vodní energie – přiváděl vodu říčky
Chřibské Kamenice pomocí dlouhého náhonu
do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské vybudované mezi lety
1884-1894. Voda proudila korytem širokým asi jeden metr od odběrného objektu na toku
Chřibské Kamenice. Odtud byla voda vedena korytem v délce asi 250 m k prvnímu krátkému tunelu vytesaném ve skále. Následně
překonává vodní tok dvouobloukovým kamenným akvaduktem. Po dalším úseku náhonu byla voda vedena asi 140 m dlouhým kamenným tunelem, ústícím v areálu bývalé továrny. Celková délka soustavy je asi
800 m.

Provoz továrny byl
ukončen za Velké hospodářské krize. Budova továrny pak sloužila jako depozitář přírodovědeckých sbírek
Národního muzea. Po vyklizení sbírek v osmdesátých letech budova továrny v roce
1996 vyhořela a poté byla
zbořena. Zatímco textilní továrna byla nenávratně ztracena,
vodní náhon s akvaduktem a tunely byl v roce 1991 prohlášen kulturní památkou a dodnes jsou pozoruhodně zachován i přestom že již téměř sto let neslouží svému původnímu účelu.
Akvadukt je
volně přístupný a s trochou opatrnosti lze nahlédnout i do obou tunelů. Díky svému umístění v krásném údolí
Chřibské Kamenicena pomezí
národního parku České Švýcarsko a
chráněné krajinné oblasti Labské pískovce se jistě brzy stane významným cílem turistů i místních a jednou z turistických dominant města Chřibská. Jeho návštěvu si proto nenechte ujít.
Chřibský akvadukt je unikátní technická památka, nachází se v hlubokém údolí Chřibské kamenice pod městem Chřibská.
Akvadukt byl vybudován v roce 1886 a sloužil k přivádění vody Chřibské Kamenice do tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské jako součást důmyslného systému využití vodní energie.
Ve městě Chřibská můžete navštívit Chřibský akvadukt, prozkoumat historickou tkalcovnu Floriana Hübela nebo se vydat na procházky po krásném údolí Chřibské Kamenice.
Provoz továrny byl ukončen za Velké hospodářské krize, následně sloužila jako depozitář Národního muzea a nakonec v roce 1996 vyhořela a byla zbořena.
Ano, akvadukt je volně přístupný. S opatrností lze také nahlédnout do obou tunelů, které jsou součástí akvaduktového systému.
Bratrské oltáře jsou bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách, nachází se v blízkosti Chřibské a podle tradice sem přicházeli katolíci a evangelíci pro tajné bohoslužby.
Jetřichovické stěny jsou známé svými pískovcovými skalními městy a věžemi, mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, které poskytují malebný výhled do okolí.
Hornův vodní mlýn na koření se nachází v Chřibské a byl v provozu až do 70. let 20. století. Mlýn zpracovával koření a udržoval tradici mlynářství v oblasti.
Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály a je pravostranným přítokem řeky Kamenice.
Chřibské vodopády se vyznačují tím, že voda padá kolmo dolů bez doteku skály, což je typické pro vodopády s vodorovnými vrstvami, jaké se často vyskytují v tropických oblastech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.