ÚvodAktualityZdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!
Zimní sporty

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!

Vzpomínáte si na legendární závod na běžkách „Jizerské tisícovky“? Jezdíval se každou zimu vždy v lednu a účastníci měli zdolat co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor za jeden den. Závod byl sice před několika lety zrušen, ale proč si neudělat výlet po stopách tohoto slavného vytrvalostního a orientačního závodu po své vlastní ose? Na horách panují celkem dobré nebo alespoň dostatečné sněhové podmínky, tak hurá do bílé krajiny!
Jizerky BukovecZkusíte zdolat jizerské vrcholy jako vzpomínku na slavný závod? Jizerské tisícovky se jely poprvé roku 1983 a naposledy v roce 2017. Cílem bylo navštívit co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor v daný den. Start byl od 6:00 a cíle muselo být dosaženo do 21:00 hodin. Trasa a tempo záleželo pouze na volbě závodníků. A z toho můžeme vycházet i dnes. Pečlivě si zvolte trasu a vyrazte do stopy hned ráno. Nemusíte se bát, trasy byly v sobotu 28.1.2023 upraveny, Jizerská o.p.s upravuje rolbou a skútry přes 200 km tratí Jizerské magistrály a tentokrát zajela i do pod Oliveckou horu a dokonce na Rudolfov. Projeté jsou všechny hlavní trasy Jizerské magistrály. Dostanete se do Josefova Dolu, na Hřebínek, Souš, Smědavu, Předěl, Paličník, Krásnou Máří, Smědavu, Protrženou přehradu či na Mariánskohorské boudy.

BěžkyZávod obvykle začínal a končil v Tanvaldu u sportovní haly, ale jako místa startu doporučujeme (zejména, když není příliš sněhu) i další východiště běžeckých stop, například Kořenov (U Zvonku), Polubný (parkoviště U pralinky), Martinské údolí, parkoviště Souš nebo Josefův důl (Peklo). Nejznámější výchozí body v Bedřichově (centrální parkoviště, Maliník) nebo Jizerku (Bukovec) není třeba představovat. Určitě si s sebou vezměte vydatnou svačinu, čelovku a mapu nebo GPS navigaci. Hodit se bude i výstroj pro případ zhoršeného počasí.
 

Zvolte si správnou trasu a dobré parťáky

jizerské horyTradičně byly do závody zařazeny tyto jizerskohorské tisícovky: Smrk 1 124 m, Jizera 1 122 m, Černá hora 1 085 m, Smědavská hora 1 084 m, Holubník 1 070 m, Sněžné věžičky 1 055 m, Černý vrch 1 026 m, Jelení stráň 1 017 m, Ptačí kupy 1 013 m, Knajpa 1 012 m, Polední kameny 1 006 m, Bukovec 1 005 m, Milíř 1 002 m a Zámky 1 002 m. Nyní zde kontrolory již nepotkáte, přesto (nebo právě proto) si užijete nejen „výživný“ výlet, ale i špetku dobrodružství. Odměnou vám bude skvělý pocit ze zdolání této velké a obtížné výzvy i kót, které někdy není lehké v zasněženém terénu dobýt. Určitě se na tuto výpravu nevydávejte sami, zkuste sestavit tým kamarádů nebo sportovních členů rodiny.
 
Jizerské horyPůvodní nápad na pořádání Jizerských tisícovek se zrodil v hlavě Josefa KunyTanvaldu, kterému nikdo neřekl jinak než než Joe, v roce 1981. Tento milovník přírody, turista a nadšenec pro Jizerské hory si nejdříve projel trasu sám, aby zjistil, zda je reálné vše zvládnout a také zorganizovat jako veřejnou turisticko-sportovní akci. Prvního oficiálního ročníku se tak Jizerské hory dočkaly o dva roky později, tedy v sobotu 22. ledna 1983. Labutí píseň závodu dozněla 21. ledna 2017.
Protržená přehrada v Jizerských horách Příroda

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50 Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách Příroda

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Polední kameny v Jizerských horách Příroda

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách Příroda

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Vodní nádrž na Černé Nise 3 km severně od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Čisté, patnáct metrů hluboké vody jsou v létě vyhledávány jako přírodní koupaliště, mimo jiné i naturisty.

Horská chata Smědava Gurmánská turistika

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava, která stávala na hřebeni Jizerských hor od roku 1841 v roce 2021 definitivně dosloužila a musela být zbourána. Na jejím místě vyroste chata nová. Mezitím je hostům k dispozici samoobslužná restaurace.

Sedlo Maliníku v Jizerských horách Příroda

Sedlo Maliníku v Jizerských horách

Sedlo Maliník v Jizerských horách leží v nadmořské výšce 845 metrů nad mořem nedaleko Bedřichova. Pro mnoho sportovců představuje vstupní bránu na Jizerskou magistrálu. Kromě přilehlého parkoviště se zde nachází také oblíbený kiosek s občerstvením.

Jizerské hory na běžkách – běžecký okruh z Maliníku k Hašlerce Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – běžecký okruh z Maliníku k Hašlerce

Také vám vadí tlačenice na jizerskohorských hřebenech a hledáte klidnější místa, kde si nerušeně zaběžkovat svým tempem, aniž by vás míjeli desítky „polykačů kilometrů“? Pak vyzkoušejte nové okruhy okolo Maliníku na Vysokém hřebeni a zpět pod Prostředním hřebenem.

Přírodní rezervace Ptačí kupy Příroda

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Ptačí kupy jsou skalní skupinou tří skalních masivů v Jizerských horách. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, chránící smíšené vrcholové lesy a skalní útvary. Na vrcholu a v okolí značné polomy a imisemi zdevastovaný původní prales.

Vrchol Jizera v jizerském pralese Příroda

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Dominantou střední části Jizerských hor je mohutný masiv Jizery, druhé nejvyšší hory. Jizera je součástí hejnického hřebene a její z daleka viditelné vrcholové skalisko je opatřeno upravenou vyhlídkou, z níž je majestátný kruhový rozhled.

Sedlo Holubníku Příroda

Sedlo Holubníku

Velmi známé místo mezi Černou horou (1085 m) a Holubníkem (1070 m) s malým rašeliništěm, přes nějž vede mezi zakrslými smrky dřevěný povalový chodník. V sedle je tradiční přístřešek, často v nepříznivém počasí vyhledávaný turisty putujícími touto nepříliš zarostlou částí Jizerských hor.

Horská stanice Knajpa Příroda

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Hřebínek v Jizerských horách Gurmánská turistika

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku Zimní sporty

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Rozhledna Smrk v Jizerkách Příroda

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Jizerské hory na běžkách – běžecké tratě okolo Štěpánky Zimní sporty

Jizerské hory na běžkách – běžecké tratě okolo Štěpánky

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další stopy – jedním směrem na Smědavu a Bedřichov, druhým směrem na Krkonoše. Součástí tohoto systému jsou též tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka.

Další aktuality

Víkend Křišťálového údolí 2024: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po páté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 23. a 24. listopadu 2024. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
22. listopad 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj