ÚvodAktualityZimní bitva u Nekmíře připomene první užití vozové hradby husity
Zážitky

Zimní bitva u Nekmíře připomene první užití vozové hradby husity

  • 5. prosince 2019
U Nekmíře na Plzeňsku se v sobotu 7. prosince 2019 odehraje rekonstrukce bitvy, při které Jan Žižka z Trocnova poprvé použil vozovou hradbu. Od historické události navíc letos uplyne rovných 600 let. Boje se uskuteční u nového pomníku na původním bojišti v obci Nekmíř, která leží asi 15 km od Plzně.

Zimní bitvaPřesně před 600 lety, v posledních dnech roku 1419, proběhla nedaleko obce Nekmíř, severozápadně od Plzně, krvavá bitva, v níž proti sobě stálo na dva tisíce katolických bojovníků Bohuslava ze Švamberka (jízdních i pěších) a tři sta husitů, ovšem pod velením Jana Žižky z Trocnova. Ten svým lidem dodával odvahy oblíbeným pokřikem "Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte", avšak zároveň vymyslel do té doby nevídanou věc – proti drtivé přesile rytířů na koních vytvořil z pouhých sedmi vozů, na kterých vezli zařízení k boření zdí, taktickou novinku: vozovou hradbu. Nedostatek vozů dovolil postavit pouze obranný půlkruh, ovšem i tak se podařilo Žižkovi "panskou jízdu" odrazit a pobít mnoho Bohuslavových mužů. Podle historických dokumentů pak husité táhli krajinou dál, aniž by se je kdokoliv pokusil zastavit, a ještě tu samou noc se jim podařilo pobořit tři opevněné tvrze.

Jak bitva mezi husity a katolíky vypadala připomene 7. prosince její rekonstrukce, která se uskuteční u nového pomníku na původním bojišti v obci Nekmíř cca 15 km od západočeské metropole. Těšit se můžete na dvě bitvy v 11 a 14 hodin, rytíře na koních, husity na vozech, dobovou hudbu a doprovodný program. Vstupné je za 130 korun pro dospělé a 70 Kč pro děti.

Další aktuality

Noc kostelů zavítá do kláštera v Kladrubech

Nadcházející páteční noc 23. května 2025 bude patřit otevřeným kostelům a kaplím. Zapojí se do ní také památkové objekty na Plzeňsku. Na návštěvníky čekají v Kladrubech komentované prohlídky, netradiční atmosféra i příjemné hudební zastavení.
21. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj