ÚvodAktualityZlaté kopule a pohádková architektura: poznejte nejkrásnější pravoslavné kostely
Pravoslavné kostely, Kudy z nudy
Památky

Zlaté kopule a pohádková architektura: poznejte nejkrásnější pravoslavné kostely

Když chcete navštívit pravoslavné kostely, kaple a kláštery, nemusíte jezdit nikam daleko. Romantické dřevěné kostelíky, věže se zlatými kopulemi a další pohádkové stavby najdete i u nás, namátkou v lázeňských městech, v Praze a v Brně. Malé poklady se ale ukrývají ale i tam, kde byste je nečekali.

Kouzlo lázeňských kostelů

kostel petra a pavlaSkvělá pověst západočeských lázní odedávna lákala hosty z Ruska a Balkánu. Nejstarším pravoslavným chrámem v českých zemích patrně je kostel sv. Olgy ve Františkových Lázních. Koncem 19. století v Karlových Varech, v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend na západním okraji města, vznikl půvabný pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla s bohatě zdobenými interiéry. Vzorem byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy, vy si jej můžete prohlédnout denně od 9 do 18 hodin. O několik let později byl otevřen pravoslavný chrám sv. VladimíraMariánských Lázních. Neobyčejnou a exotickou architekturu i nádherné vnitřní vybavení si prohlédnete v době mimo bohoslužby, kostel je otevřený celoročně.
 

Malé pravoslavné kostelíky

řimiceNěkteré pravoslavné kostely a kaple stojí stranou hlavních tras a objevíte je náhodou. Platí to třeba pro dva menší kostely mezi Olomoucí a Mohelnicí, kolem nichž pojedete třeba na Bouzov, a sice pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Chudobíně a pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích. Na Slovanském náměstí nedaleko centra Kroměříže objevíte pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje, na Gorazdově náměstí v Olomouci stojí pravoslavný chrám sv. Gorazda a na svazích brněnského Špilberku mezi stromy zahlédnete pozlacenou kupoli pravoslavného chrámu sv. Václava. Dobře utajený je rovněž chrám Zesnutí přesvaté BohorodicePraze v pravoslavné části Olšanských hřbitovů, na jehož stavbu osobním darem přispěli tehdejší předseda vlády ČSR Karel Kramář s manželkou Naděždou, a málokdo také zná maličký pravoslavný kostelík s památníkem válečným zajatcům, otevřený roku 2014 v Horní Lipové.
 

Poznejte další pravoslavné kostely

  • cyril a metoděj prahaKatedrálním chrámem české pravoslavné církve je kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově uliciPraze, kde se před 77 lety ukrývali parašutisté. Církev jej získala v roce 1933, v jeho kryptě a prostoru pod chrámem vznikl Národní památník hrdinů heydrichiády.
  • Nejmladším kostelem v Třebíči je pravoslavný chrám svatého Václava a svaté Ludmily u starého hřbitova, postavený roku 1940.
  • pravoslavný kostel brnoDvacet let od otevření oslavil pravoslavný chrám svatého DuchaŠumperku, postavený v byzantském slohu přispěním řecké pravoslavné církve v letech 1993–1998.
  • K nejmladším pravoslavným kostelům u nás patří chrám svaté Ludmily Praze na Sibiřském náměstí, vysvěcený v prosinci 2012.
  • Cestou po dálnici z Prahy do Plzně u Loděnice zahlédnete po pravé straně velkou novorenesanční vilu, obklopenou vinicemi. V roce 1873 si ji nechal postavit pražský hoteliér Antonín Cífka, který tu zřídil vůbec první tenisový kurt v Čechách. Nový majitel vilu proměnil v pravoslavný ženský klášter sv. Václava a Ludmily. Kromě pravidelných bohoslužeb si můžete poslechnout zvonkohru.
  • lustr svatý mikuláš prahaBarokní kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí na Starém Městě v Praze získala pravoslavná církev v druhé polovině 19. století, kdy popularita pravoslaví vzrostla a přihlásili se k němu někteří čeští vlastenci a intelektuálové. Kostelu daroval ruský car Mikuláš II. obrovský lustr ve tvaru carské koruny, vyrobený v harrachovských sklárnách. Od roku 1920 kostel užívá Církev československá husitská, často se tu pořádají koncerty.
Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích Památky

Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích

Malý kostelík se nachází nedaleko Olomouce v obci Řimice. Kostelík je přístupný v době bohoslužeb. Na vstupní straně je nízká čtverhranná přístavba se zvonicí a freskou sv. Cyrila a Metoděje vytvořenou r. 1972 podle kresby Mikoláše Alše.

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech Památky

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla v Karlových Varech

Nádherně zdobený byzantující pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v tehdy vyrůstající výstavní vilové čtvrti Westend v letech 1893 – 1898 podle plánů architekta Gustava Widemanna z Františkových Lázní.

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních Památky

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra v Mariánských Lázních byl slavnostně otevřen v roce 1902. V době mimo bohoslužby slouží hostům Mariánských Lázní k prohlídce bohatého interiéru.

Pravoslavný chrám sv. Olgy ve Františkových Lázních Památky

Pravoslavný chrám sv. Olgy ve Františkových Lázních

V roce 1880 byl ve Františkových Lázních vystavěn svatostánek pro pravoslavné lázeňské hosty ze zahraničí, zejména pak z Ruska. Je nejstarším pravoslavným chrámem v České republice.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové Památky

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku Památky

Dřevěný kostelík sv. Paraskivy v Blansku

Jedinou stavbu svého druhu na celé Moravě najdete v Blansku. Jedná se o dřevěný kostel sv. Paraskivy, který byl do tehdejšího Československa dovezen až z Podkarpatské Rusi. Setkávají se zde všechny generace při bohoslužbách, pobožnostech, koncertech, kulturních akcích, křtech, svatbách a pohřbech.

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově Památky

Pravoslavný chrám sv. Mikuláše v Mikulově

Původně evangelický kostel sv. Mikuláše byl vystavěn v novogotickém slohu roku 1903 a ve druhé polovině 90. let 20. století byl přeměněn na funkční pravoslavný kostel.

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze Památky

Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze

Kostel byl založen v roce 1355 Karlem IV. jako součást kláštera augustiniánek. Současná podoba chrámu pochází z barokní přestavby v letech 1737–1741. Chrám sv. Kateřiny Alexandrijské v areálu Všeobecné fakultní nemocnice je pod duchovní správou Pravoslavné církve.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži Památky

Pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje v Kroměříži

Nedaleko centra města Kroměříže, na Slovanském náměstí, se nachází pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje ze 20. století. Nachází se zde také ostatky svaté Ludmily.

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně Památky

Pravoslavný kostel sv. Michala v zahradě Kinských na Petříně

Na stráni Petřína, v zahradě Kinských, stával dřevěný pravoslavný kostelík svatého Michala, který sem byl dovezen až z Podkarpatské Rusi roku 1929. Celodřevěná stavba patřila mezi nejkrásnější lidové stavby tohoto regionu, avšak dne 28. 10. 2020 vyhořel do základů.

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové Památky

Pravoslavný kostel a památník válečným zajatcům v Horní Lipové

Nový pravoslavný kostel v Horní Lipové je zasvěcený svátku Proměnění Páně a sv. Nektariu Eginskému a má sloužit nejen k duchovním účelům, ale i osud válečných zajatců, kteří v letech 1939 až 1945 pracovali, trpěli a umírali na Jesenicku.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily Památky

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí Památky

Chrám sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

Kostel svatého Mikuláše byl postaven v období baroka mezi lety 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem na místě vyhořelého románského kostela.

Další aktuality

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
23. listopad 2024 8:58
Památky, Praha

Tipy na odpočinek u Vltavy aneb užijte si zimu v Praze netradičně

Dopřejte si trochu odpočinku a zábavy v zimní Praze! I když se to může zdát během zimy docela nepravděpodobné, spousta zážitků vás čeká v Praze přímo u Vltavy nebo dokonce na řece samé. Tak schválně – vyberete si romantickou plavbu, večeři či saunu na lodi nebo Kayak Beach Bar?
22. listopad 2024 18:36
Životní styl, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha