ÚvodAktualityZoo v Ostravě zbourá několik starých expozic
Příroda

Zoo v Ostravě zbourá několik starých expozic

  • 11. října 2016
Ostravská zoologická zahrada prochází v posledních letech velkou proměnou – díky investicím města Ostravy, evropským fondům, příspěvkům z kraje a dalších zdrojů zde bylo vybudováno několik nových pavilonů a dalších moderních expozic, byla postavena nová restaurace a nový vstupní areál, došlo k rekonstrukci řady stávajících objektů… Z areálu rovněž zmizela celá řada starých a nevyhovujících chovatelských zařízení. Nyní se chystá demolice dalších čtyř objektů.
V nejbližších týdnech dojde v ostravské  zoo k postupnému odstranění zchátralého dřevěného objektu ve výběhu lam, který v minulosti sloužil jako zázemí pro mnoho druhů kopytníků. Po již zbouraných železných skeletech výběhů irbisů dodnes ještě zůstaly mohutné základy zahrnující také velké množství nevhodného substrátu, jako je například haldovina. I zbytky výběhů pro irbisy budou patřit minulosti.

Dalším objektem určenému k demolici je voliéra u rybníku naproti pavilonu slonů, která ještě docela nedávno složila jako chovná voliéra pro orlosupy bradaté (ti byli už před časem přestěhováni do nové lesní voliéry). Z hlediska chovu byla tato stavba vyhovující – právě zde se započala éra úspěšných odchovů mláďat tohoto druhu, která byla korunována zapojením do mezinárodního záchranného projektu – celkem pět zde odchovaných mláďat bezplatně poskytli pro vypuštění do volné přírody na různých místech v Evropě. Tím se Zoo Ostrava podílí na obnově tohoto druhu v evropské přírodě v místech, kde byl orlosup v minulosti člověkem vyhuben.

Čtvrtý objekt slouží ještě dnes. Jde o chovatelské zařízení pro tygry ussurijské, které prodělalo v minulosti složitější vývoj. Dříve byli v tomto prostoru chováni nejen tygři, ale navíc i levharti a hyeny. Postupně v zoo odstraňovali další a další dělící příčky, až vznikl jediný prostor, který dnes obývá téměř devatenáctiletá samice tygra ussurijského. Ta zde v minulosti během pohlavně aktivního věku odchovala osm mláďat. Prostor je však dnes již morálně natolik zastaralý, že vedení zoo v žádném případě neuvažovalo o jeho dalším využití.
 
A právě tygřice je posledním zvířetem, které jeden ze zmíněných objektů ještě využívá. Zatím. Ve středu 12. října ji čeká transport do Zoo Praha, která se nabídla poskytnout tygřici volné místo. Poté začne poměrně náročná demolice čtyř nevzhledných, nevyhovujících a zastaralých objektů v Zoo Ostrava, která povede k další etapě estetizace zoo. V následujících letech tento krok umožní další rozvoj na těchto místech.
 
Tak jako u většiny předchozích transportů bude zoo usilovat o to, aby se tygřice nemusela uspávat a nastoupila do transportní bedny sama. Tento způsob je pro zvířata bezpečnější a méně stresující. Za tímto účelem je ve výběhu bedna již několik dní umístěna, aby si na ni tygřice zvykla a bez obav do ní nastoupila.
Halloween v Zoo Ostrava 2024

2. 11.
Halloween v Zoo Ostrava 2024

První listopadovou sobotu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween spojené s dlabáním dýní.

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

21. 9.22. 9.
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

Projděte se s průvodcem skleníkovým areálem o 1000 m², kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.
11. září 2024 4:48
Životní styl, Moravskoslezský kraj

EHD 2024: Dny evropského dědictví na hradech a zámcích

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, neboli EHD) budou v letošním roce zahájeny 7. září a trvat budou do 15. září. Tématem roku 2024 je „Památky spojují svět“ a zahájení proběhne v Klášterci nad Ohří. Již tradičně se k EHD připojují také objekty ve správě Národního památkového ústavu. Na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou připraveny prodloužené prohlídky pod vedením osob nejpovolanějších – kastelánů, ale také koncerty, přednášky a šermířská klání.
6. září 2024 14:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Nový Jičín se na letošních slavnostech rozletí do světa za slavnými rodáky

Nový Jičín chystá již 29. městské slavnosti, které se konají vždy v době Dnů evropského kulturního dědictví. Program začne v pátek 6. a bude pokračovat i v sobotu 7. září 2024. Letošní téma oslav je Nový Jičín ve světě a svět v Novém Jičíně. Součástí programu bude, kromě výstav, koncertů, divadla a workshopů, i tradiční kostýmovaný průvod a alegorické vozy.
6. září 2024 12:37
Životní styl, Moravskoslezský kraj

Bike Valachy Bílá láká do sedla! Zazávodí si i rodinné týmy

Hned tři novinky přinese letos milovníkům horských kol tradiční závod Bike Valachy Bílá v sobotu 7. září ve Ski areálu Bílá. Pořadatelé rozšiřují závodní trasy ze dvou na pět, aby závod ještě víc přiblížili hobby cyklistům a rodinám s dětmi. Předpověď počasí slibuje na víkend mírné ochlazení s teplotami kolem 23°C, účastníky tak čeká opravdu příjemný sportovní zážitek okořeněný malebnými beskydskými terény s výhledy i hlubokými lesy s trasou částečně vedenou i po slovenském území.
5. září 2024 17:00
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Bunkr Na Trati je 25 let otevřen veřejnosti, láká na dokonalý historický zážitek

Muzeum v bunkru MO-S5 Na Trati ve Starém Bohumíně letos slaví 25 let od svého vzniku. Pěchotní srub, o který pečuje Klub vojenské historie Bohumín, je součástí populární moravskoslezské Technotrasy. Podívejte se s Kudy z nudy na zajímavosti o prvorepublikovém bunkru.
4. září 2024 9:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 4. 9. 2024 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
2. září 2024 10:00
Příroda, Moravskoslezský kraj