Hamernický den, který se každoročně koná v areálu národní kulturní památky Vodní hamr Dobřív, je oslavou řemeslné práce. Je také setkáním všech, jenž mají co do činění se zpracováním kovů, jeho dobýváním či tavbou. Svoji dovednost opět předvedou nejen kováři, ale i pasíři, podkováři, zbrojíři, slévači, nožíři, dráteníci, z příbuzných oborů sekerníci, uhlíři, hutníci. Návštěvníci mohou na této akci s bohatým kulturním programem nahlédnout i pod ruce učňů kovářského řemesla, zapojených do soutěže zručnosti Dobřívský cvoček. Umění mladých kovářů můžete sledovat po celý den, soutěžit se bude třeba v kategorii volná umělecká tvorba či kování hřebíků. Soutěž je určená sudentům středních řemeslných škol a uměleckých škol, v oboru "kovář".
Do Dobříva se můžete dostat z Rokycan a z Nesvěstic historickým motorovým vláčkem Hamerník Expres. Z Rokycan vyráží v 8:50, 11:35, 12:15 a 15:25. V Mirošově na vás bude čekat autobus, který vás zaveze až k hamru. Jízdena na vlak+autobus stojí 90 Kč. Z Dobříva budou vypraveny dalšíautobusové spoje Škoda-Bus klubu Plzeň do Muzea dopravy ve Strašicích, které v sobotu 18. května také otevírá svá vrata návštěvníkům.
Unikát s dobovým zařízením
Vodní hamr Dobřív je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí.
Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena. Prostor hamru se stal muzejní expozicí, která slouží jako doklad staré průmyslové výroby. Největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR však není jedinou dobřívskou zajímavostí. Můžete se projít po starodávném Kamenném, tzv. švédském mostě, v jehož předpolí stojí plastika sv. Jana Nepomuckého z 18. století, nebo se vydat chráněnou lipovou alejí, která se nachází na břehu vodního náhonu pod hamrem, k roubené Staré hospodě, kterou často navštěvoval známý český herec Jindřich Mošna. Jemu a postavám, které ztvárnil, je věnována pamětní síň.