ÚvodČeská nejOsobnostJan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů
Osobnost

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek (1929-2021) představoval pozoruhodnou osobnost naší silné průkopnické generace průmyslových designérů. Designérská tvorba Jana Tatouška se vyznačovala mimořádně širokým záběrem od obráběcích strojů a drobnějších prácí pro strojírenský a elektrotechnický průmysl přes dopravní prostředky a audiotechniku až po pianina Petrof, a konečně i práce na pomezí designu, užitého umění a architektury.
Jan Tatoušek absolvoval v roce 1959 ateliér užité architektury prof. Pavla Smetany na VŠUP. Jeho designérská tvorba se vyznačovala mimořádně širokým záběrem. Zároveň se nesmazatelně zapsal i do dějin „designu všedního dne“. Od konce padesátých let do počátku let devadesátých totiž spolupracoval na vývoji palubních přístrojů, přístrojových desek, volantů a dalších prvků interiérů prakticky všech výrobců našich motorových vozidel včetně osobních Škodovek, nákladních Tater a Liazů i reprezentačních vozů Tatra. Výraznou stopu zanechal také jako externí designér podniku TESLA Litovel, pro který navrhl několik realizovaných gramofonů a řadu prototypů včetně televizoru, ale i zesilovač, který si nechal vyrobit pro vlastní potřebu. Zapomenout nesmíme ani na charakteristické a všudypřítomné ovladače elektrických přístrojů pro průmysl, řešené jako ucelený systém s nezanedbatelnou estetickou i informační hodnotou, které byly vyráběny v závodě Elektropřístroj Písek.
 
Ve zmíněných důležitých okruzích své designérské práce se Jan Tatoušek řadil k designérům, kteří přispěli k estetické a uživatelsky-funkční kultivaci československých výrobků v době, kdy našemu průmyslu vládla, řečeno jeho vlastními slovy, materiální bída s technologickou nouzí. Jeho srdeční záležitostí byly od mládí kromě umění zmíněné dopravní prostředky, nejvíce pak motocykly. Jan Tatoušek, který už jako šestnáctiletý dokázal „zkrotit“ americký motocykl Harley Davidson, se jako zralý muž dostal k návrhu motocyklu, který dostal oficiální označení Jawa UŘ-SST. Tři tajemná písmena na konci znamenají „Super sport Tatoušek“. Snad žádný z našich a málokterých světových designérů se nemůže pochlubit tím, že realizovaný strojírenský výrobek nesl jeho jméno. Tento motocykl, známý také jako „Bizon“, zůstal zároveň také jediným ze všech Tatouškových návrhů, který se dostal do výroby. Realizace návrhů kol Velamos i dalších prací narážela na překážky doby normalizace i transformace.
 
Jan Tatoušek se ve své tvorbě neomezoval jen na designérskou praxi. Publikoval několik statí vesměs v odborném tisku, které ovšem nepostrádají nadhled, ostatně stejně jako jeho samotná designérská tvorba a literární přesah. Psaní nikdy nezanechal, a naopak dlouho poté, co odešel do „designérského důchodu“, se mu začal věnovat naplno, byť zcela soukromě. Napsal desítky esejí o designu, umění, životě i svých přátelích.
 
Konečně velmi významnou součástí Tatouškovy profesní dráhy bylo dlouholeté působení v čele odborné hodnotitelské komise pro průmyslový design Českého fondu výtvarných umění. Tento celoživotní nestraník, ba vnitřní odpůrce tehdejšího režimu, významně přispíval k tomu, že hodnocení prací externích designérů pro průmysl se nesla výhradně v duchu zcela apolitickém a odborném s důležitým důrazem na estetické a funkční kvality. Ne náhodou byl Jan Tatoušek také dlouholetým předsedou polistopadové Asociace designérů ČR.

Turistický vlak Český ráj z Prahy do Jičína a Turnova

Turistický vlak Český ráj vyráží o sobotách a nedělích a ve svátky na trasu: Praha hl. n. – Nymburk-město – Jičín – Kopidlno – Turnov a zpět. Ve vlaku je možná úschova během přepravy, převoz kol do vyčerpání kapacity.
Praha 1, Praha

Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.
Praha 2, Praha

Kralovický rychlík

Kralovický rychlík je nejrychlejším železničním spojením Prahy se západním Rakovnickem a se severním Plzeňskem. Rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Rakovník do Kralovic a zpět, a to vybrané dny.
Praha, Praha

Brdský motoráček

Brdský motoráček jezdí z Prahy po trati přes Vrané nad Vltavou a Mníšek pod Brdy do Dobříše a zpět. Vlak jede každou sobotu od konce března konce října.
Praha, Praha

Komentovaná prohlídka Jeruzalémské synagogy

Trochu bokem od židovského města se nachází secesní Jeruzalémská synagogu, kterou si budeme moci prohlédnout.
Praha 1, Praha

Vize Kafkova stínu

Výstava v Jeruzalémské synagoze k 100. výročí úmrtí Franze Kafky přináší reflexi jeho díla prostřednictvím tvorby jedenácti vybraných českých fotografů a výtvarníků.
Praha 1, Praha

Cyklovlak Cyklo Brdy – z Prahy přes Příbram do Blatné

Víkendový turistický vlak „Cyklo Brdy“ jezdí každý víkend a o státních svátcích z Prahy do Blatné po trase Praha hl. n. – Beroun – Zdice – Příbram – Březnice –– Blatná a zpět.
Praha 1, Praha

Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu od konce března až do konce října.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Náměstí Václava Havla – piazzetta Národního divadla

Prostor mezi Národním divadlem a Novou scénou Národního divadla v Praze se od roku 2016 jmenuje náměstí Václava Havla. Náměstí oživuje instalace sochaře Kurta Gebauera v podobě 160 cm velkého žulového srdce.
Praha, Praha

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.
Praha 1, Praha

Fantova budova na Hlavním nádraží v Praze

Výpravní budova od architekta Josefa Fanty je dominantou největšího osobního nádraží v České republice a vznikla v letech 1901-1909. K odbavování cestujících sloužila do otevření nové podzemní haly v roce 1977. Od roku 2012 probíhá postupná rekonstrukce, v objektu se konají komentované prohlídky.
Praha 2, Praha

Buďte řiditelem hotelu – pronájem obytného auta

Poznejte jiný způsob jízdy. Pronajměte si obytný vůz pro 2 – 4 osoby a poznávejte krásy Česka. Ráno vstanete do probouzející se přírody, klidně radostí uděláte pár kotoulů v chladné rose, zažijete noční oblohu mimo civilizaci.
Praha 1, Praha

Půjčovna tříkolek

Pro řidiče osobních aut je možné cestovat za krásami Česka i na motorce (tedy stačí běžný ŘP sk.B). Tříkolka CAN-AM se pocitům motorky blíží. Vysoký standard pohodlí, klidná jízda, extravagance, pocity a emoce.
Praha 1, Praha

Harmony Dance

Taneční a pohybové studio v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou sobotu, neděli a svátek od posledního březnového víkendu do 28. září.
Praha 2, Praha

Místo k zastavení – U Džoudyho na Praze 2

Čajovna U Džoudyho a knihkupectví U Džoudyho zahrnují prvky čínského feng šuej (feng shui), tedy učení o harmonickém uspořádání prostoru.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace

Foyer Café na Hlavním nádraží

Secesní prostory ve Fantově budově na Hlavním nádraží v Praze se otevírají veřejnosti. V nově zrestaurovaném křídle budovy zahajuje provoz Foyer Café. Podnik láká na exkluzivní výběr z 50 druhů šampaňských a vín, vybrané kanapky i sendviče, čerstvé pečivo typu viennoiseries a rituál Čaj o Páté.
Praha, Praha

The Monkey Bar Prague

Originální The Monkey Bar Prague nabízí kombinaci butikového šarmu a městského vkusu. V laissez-faire atmosféře si užijete luxusní koktejly, víkendový brunch, obědy během týdne i vytříbené jídelní menu.
Praha 1, Praha

Falkensteiner Hotel Prague – městský boutique hotel

Renovované moderní pokoje & Suite v nadčasovém designu, tradiční pohostinnost a prvotřídní služby, to je Falkensteiner Hotel Prague v Opletalově ulici, v samém srdci Prahy.
Praha 1, Praha

MeetMe23 – víc než jen ho(?)tel

MeetMe23, to je originální designové ubytování v srdci Prahy, odkud můžete pěšky vyrážet za krásami Starého Města i objevovat čtvrtě, kde to opravdu žije.
Praha 1, Praha

Edison film hub

Moderní komorní kino s kavárnou a barem v samotném srdci Prahy vzniklo v objektu bývalé trafo stanice, jen pár kroků od Hlavního nádraží.
Praha 1, Praha

Hotel Esplanade Praha

Pětihvězdičkový Hotel Esplanade Praha byl otevřen 19. července roku 1927 a od té doby nabízí všem hostům jen ty nejlepší služby. Budova hotelu se nachází v těsné blízkosti Státní opery a Václavského náměstí. Součástí hotelu je i vynikající restaurace.
Praha 1, Praha

Vinograf Senovážné

Vinograf ja vinný bar a restaurace na Senovážném náměstí v Praze. Pohodový přátelský vinný bar nabízí téměř 800 až 1000 druhů vín z celého světa a jídla z teplé kuchyně, která jsou napárovaná k vínům.
Praha 1, Praha

987 Design hotel Praha

V historické budově v úplném centru metropole se nachází 987 Design hotel Praha . V pěší vzdálenosti naleznete Staroměstské náměstí, Karlův most a Václavské náměstí i nákupní možnosti Pařížské ulice, či Na Příkopě. Domácí mazlíčci jsou vítáni v celém objektu včetně pokojů.
Praha 1, Praha