ÚvodČeská nejVědeckéRenesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná
Vědecké

Renesanční armilární sféra – jediná ze své doby u nás dochovaná

Ve sbírkách Národního technického muzea se nachází vzácný exponát – renesanční armilární sféra, jediná ze své doby u nás dochovaná. Jedná se o zjednodušený model nebe, pozorovací a měřicí přístroj geocentrického typu z let 1560–1580.
Armilární sféra představuje zjednodušený model nebe. Nebeská koule není plná jako u glóbu, ale tvoří ji několik kružnic, které se mohou otáčet a demonstrovat polohu a pohyb nebeských těles. Sloužila jednak jako demonstrační pomůcka při výuce, ale i jako pozorovací a měřicí přístroj.

Sféra je geocentrického typu – kolem Země ve středu se otáčejí tři systémy. Vně je umístěn hvězdný systém tvořený nebeskými kružnicemi s pozicemi osmi jasných hvězd. Další systém je sluneční a skládá se z pásu ekliptiky, dvou prstenců a obrazu Slunce. Vnitřní systém je měsíční a tvoří ho tři navzájem kolmé kruhy. Na zemském glóbu průměru 38 mm je vyryt kartografický obraz Země, který odpovídá znalostem doby poloviny 16. století. Americký kontinent obsahuje poznámku terra incognita (země neznámá), obraz Austrálie chybí, protože byla postupně objevena až v 17. a 18. století. Armilární sféra je uložena v podstavci s kruhovou deskou a kompasem a stojí na třech nožkách tvarovaných jako lví tlapy. Sféra není signována, ale svým mistrovským provedením připomíná práci přední renesanční dílny. Patří mezi nejlepší exponáty astronomické sbírky Národního technického muzea.
 
Byla symbolickým předmětem astronomie a pro svůj elegantní vzhled se objevovala na titulních stránkách astronomických spisů, atlasů a tabulek. Téměř žádná přední knihovna minulosti se nemohla obejít bez armilární sféry. Renesanční vědci a významné osobnosti se nechávali portrétovat s armilární sférou, což mělo představovat jejich moudrost.
 

Armillum znamená náramek

Její název vychází z latinských slov, armilla znamená náramek nebo kruh a sphaera označuje nebeskou báň. Z toho vyplývá podstata přístroje, nebeská koule není plná jako u glóbu, ale tvoří ji několik kružnic: rovník, dva kolury, obratníky Raka a Kozoroha a dva polární kruhy. Pás ekliptiky, jako zdánlivá dráha Slunce na obloze, spojuje obratníky a přetíná rovník. Na ekliptice je vyznačeno dvanáct znamení zvířetníku. Nezbytnou součástí armilárních sfér jsou modely Země, Slunce a Měsíce nebo dalších planet. Některé sféry mají na prstencích vyneseny polohy několika hvězd.

Armilární sféry byly nejprve konstruovány podle geocentrické ptolemaiovské teorie. Učenci v době antiky věřili, že se Měsíc, Slunce, ostatní planety a hvězdy pohybují kolem Země umístěné ve středu planetární soustavy. V 16. století popsal Koperník nové uspořádání heliocentrického systému a vložil do jeho středu Slunce. Od té doby do 19. století se střetávaly obě hlavní teorie planetárního systému a tak se konstruovaly oba typy sfér současně.

Armilární sféra pochází ze starověku, za jejího autora je považován Eratosthenés ve 3. století př. n. l. Řekové ji používali při výuce, ve větší a přesnější podobě ji měl Ptolemaios jako pozorovací a měřicí přístroj. V době renesance vzbuzovala tato astronomická pomůcka velký zájem. Pozorování s ní obnovil v 16. století Tychon Brahe, jehož největší armilla měřila téměř tři metry. Dnes jsou armilární sféry ozdobou muzejních sbírek a jejich repliky zdobí veřejná prostranství.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní technické muzeum otevře Centrum stavitelského dědictví Plasy

Národní technické muzeum otevře Centrum stavitelského dědictví Plasy

Národní technické muzeum již brzy otevře v nově renovovaném památkově hodnotném prostoru hospodářského zázemí kláštera v Plasích Centrum stavitelského dědictví. Jedná se o unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím. Nová sezóna bude zahájena v neděli 13. 3. 2016, kdy je pro návštěvníky připraven vstup zdarma.

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice

Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy otevřelo své expozice

Národní technické muzeum otevřelo Centrum stavitelského dědictví v Plasích. Jeho provoz, stejně jako provoz hlavní budovy NTM v Praze na Letné, je přizpůsoben současným podmínkám a expozice jsou připraveny s velkou péčí tak, aby se návštěvníci muzea mohli cítit bezpečně. Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy je v roce 2020 otevřeno od 26. května do 1. listopadu každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin, včetně státních svátků.

Přijďte se podívat do Národního technického muzea za 80 Kč

Přijďte se podívat do Národního technického muzea za 80 Kč

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu máte možnost navštívit Národní technické muzeum namísto běžného vstupného za mimořádné jednotné vstupné 80 Kč za osobu. Dne 28. 10. 2024 se toto vstupné týká hlavní budovy v Praze, Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově.

Velký třesk! – Zrození prvních československých náramkových hodinek

V Malé galerii architektury, stavitelství a designu v Národním technickém muzeu bude od 6. listopadu 2024 do 30. března 2025 otevřena výstava Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek.
Praha 7, Praha

Historický vývoj zeměměřictví

Národní technické muzeum v hlavní budově v Praze připomene výstavou Historický vývoj zeměměřictví 70 let činnosti Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Výstava potrvá od 9. 10. 2024 do 2. 3. 2025.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum za 80 Kč – Mezinárodní den muzeí a galerií

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč. Jedním z nich je i Mezinárodní den muzeí a galerií 18. května.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea

V roce 2024 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 7 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Praha 7, Praha

Expozice Voda v krajině v Národním zemědělském muzeu

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.
Praha 7, Praha

Petrof 160 – klavír jako technické dílo

Výstava Petrof 160 – klavír jako technické dílo v Národním technickém muzeu dá nahlédnout do historie i současnosti významné české firmy Petrof a přiblíží proces a technické pozadí vzniku nástrojů, jejichž zvuk se rozeznívá po celém světě a šíří dobré jméno českého řemesla.
Praha 7, Praha

Santini a svět jeho architektury – výstava Národního technického muzea

V roce 2023 uběhlo 300 let od smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela, geniálního tvůrce evropského baroka. V hlavní budově Národního technického muzea se v rámci výstavy Santini a svět jeho architektury až do 30. 9. 2024 můžete seznámit s jeho dílem i postupy práce.
Praha 7, Praha

České mozky léčí svět

Výstava v Národním technickém muzeu přiblíží inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Poslední dům Adolfa Loose v Praze na Letné

Během konference Iconic Houses 2023 byl na pozemku NTM v Praze na Letné slavnostně zahájen projekt tzv. Posledního domu Adolfa Loose podle návrhu z roku 1932. Modernistické Loosovy myšlenky tak budou přístupné odborníkům, i široké veřejnosti.
Praha 7, Praha

Kids' Lab Abrakadabra v Národním technickém muzeu Praha

Kids' Lab Abrakadabra je první dětská chemická laboratoř v Česku, která se nachází v Národním technickém v Praze. Žákům základních škol od 6 do 12 let zábavnou formou představuje chemii a dává jim možnost vyzkoušet si ji prostřednictvím hravých pokusů.
Praha 7, Praha

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.
Praha 7, Praha

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.
Praha 7, Praha

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.
Praha 7, Praha

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.
Praha 7, Praha

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace

Café Letka na Letné

Příjemná kavárna s dobrou kávou z berlínské pražírny Five Elephant a bar s drinky všeho druhu v jednom, to je Café Letka v Letohradské ulici.
Praha 7, Praha

Brasserie Ullmann v Letenském zámečku

Výletní restauraci naleznete v Letenských sadech v prostorách novorenesančního Letenského zámečku, který byl postaven v roce 1863 podle návrhu významného českého stavitele a architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna.
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Bistro & Bar Koule

Jediné místo na světe, kde si spolu s čepovanou plzní můžete vychutnat až 17 druhů smažených sýrových koulí.
Praha, Praha

Apartment Amandment v Praze 7

Hledáte ubytovaní v Praze na jednu nebo více nocí? Pak budete v Apartmentu Amandment na spravnem místě! Najdete zde ubytování se snídaní v komfortně zařízeném apartmánu nebo pokoji s vlastní koupelnou. Výhodou je také dobrá dostupnost MHD.
Praha 7, Praha

Erhartova cukrárna na Letné

Dlouholetou tradicí, vlastní výrobnou a hlavně vynikající kvalitou se může pochlubit Erhartova cukrárna na Letné v Praze 7. Erhartovy laskominy se vyrábějí podle původních receptur českých, ale i německých, rakouských, francouzských a italských mistrů cukrářů.
Praha 7, Praha

Mr. Hot DoG na Letné

Máte rádi hot dog? Pokud ano, musíte vyzkoušet dnes již ikonickou značku Mr. Hot DoG, autentickou americkou pochoutku z těch nejkvalitnějších surovin. Kromě hot dogů zde mají i výborné slidery, hranolky nebo domácí limonády či koktejly.
Praha 7, Praha