Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Archeologie Karlovarský kraj

Baví vás archeologie? V archeoparcích, skanzenech a muzeích vám ukážeme, jak se žilo v pravěkých osadách, na velkomoravských hradištích i ve středověkých vesnicích. Nabídneme i výstavy s archeologickou tematikou a zajímavé akce.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.
Andělská Hora, Karlovarský kraj

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zámek Ostrov

Jedná se o komplex několika budov zvaných Šlikovský zámek, Lauenburský zámek a Palác princů. Jižně a zejména západně od zámku se rozprostírá Zámecký park – kdysi zvaný osmý div světa.
Ostrov, Karlovarský kraj

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.
Cheb, Karlovarský kraj

Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem – místo opředené legendami

Pradávné legendy hovořící o bájném pozdně románském kostele se potvrdily a hlubiny země vydaly své tajemství. O existenci kostela, dlouho nebyly důkazy, až roku 2002 nadšení studenti archeologie objevili pozůstatky pozdně románské stavby, která skutečně bývala kostelem.
Horní Slavkov, Karlovarský kraj

Kámen tří panství – historický hraniční kámen v Krušných horách

Heraldickou atrakci Krušných hor – krásný kámen tří pánů se nachází mezi Fichtelbergem a Klínovcem. Vytyčoval hranici uzemí pánů z Tetova, Horního hradu a Jáchymova.
Jáchymov, Karlovarský kraj

Zřícenina hradu Kynžvart

Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Relikviář pro každého – na hradě a zámku Bečov myslí na děti

Během návštěvní sezóny nabízí státní hrad a zámek Bečov pravidelné dětské prohlídky relikviáře svatého Maura a zámeckých interiérů. Děti si na dětském webu mohou výlet na Bečov dokonce samy naplánovat.
Bečov nad Teplou, Karlovarský kraj

Městská památková zóna Žlutice

Žlutice, město bohaté historie a kulturních památek se rozkládá ve svahu nad údolím středního toku říčky Střely. Největšího rozmachu dosáhlo město v období renesance po roce 1515. V této době vzniká ve Žluticích jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století, Žlutický kancionál.
Žlutice, Karlovarský kraj

Zaniklá obec Žitná na Sokolovsku

Obec Žitná získala svůj název ne jen tak ledajakou náhodou. Ve zdejších klimatických podmínkách se nejlépe dařilo žitu a od toho obec získala svůj název. První písemná zmínka pochází už ze 14. století.
Březová, Karlovarský kraj

Zaniklá osada Štichlův mlýn s kaplí Panny Marie

Dnes již zcela zaniklá osada Stichlův Mlýn ležela v údolí Dubinského potoka v Doupovských horách, asi 1 kilometr severovýchodně od Andělské Hory na západním okraji Vojenského újezdu Hradiště.
Andělská Hora, Karlovarský kraj

Smírčí kříže v obci Protivec na Žluticku

Protivec je známý všem milovníkům drobných památek, zejména pak tajemných smírčích křížů. Jedná se o kamenné kříže postavené na místě, kde došlo k hrdelnímu zločinu nebo neštěstí. Na katastru obce Protivce se nalézají hned tři tyto památky.
Žlutice, Karlovarský kraj