Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.
Reprezentační sídlo známého
rakouského politika a kancléře K. V. Metternicha projektoval architekt P. Nobile a musel při tom respektovat množství kancléřových návrhů a náročných požadavků. Při prohlídce kynžvartského zámku zůstane však politika zcela stranou a
kníže Metternich se návštěvníkům představuje zejména jako nadšený
cestovatel a sběratel.
Prohlídková trasa zahrnuje interiéry, vybavené empírovým nábytkem a dobovými portréty, zámeckou zbrojnici, expozici připomínající posledního chebského kata a zároveň prvního správce kynžvartského muzea Karla Hussa anebo věhlasný Metternichův
kabinet kuriozit, kde každý unikátní předmět má svůj jedinečný příběh. Kabinet obsahuje 4 000 exponátů z celého světa.
Expozice Kynžvartské daguerrotypie
Roku 2023 se na zámku otevřela nová
exkluzivní expozice Kynžvartské daguerrotypie (v roce 2017 získala statut první movité UNESCO památky v
Karlovarském kraji). Spolu s
daguerrotypií budou v expozici vystaveny i další vzácné poklady z kynžvartských sbírek včetně obrazů, jedinečné sbírky mincí či i návštěvníky oblíbeného knížecího kočáru.
Kynžvartská daguerrotypie je zátiší s motivem uměleckého ateliéru a s
vlastnoručním věnováním autora kancléři Metternichovi. Kníže Metternich si vlastnoručně na zadní stranu poznamenal jako velmi významnou skutečnost, že mu Louis Jacques Mandé Daguerre (1789-1851) tuto daguerrotypii věnoval dokonce ještě před zveřejněním svého objevu. Jedná se o
unikátní technickou památkou, která má statut národní kulturní památky. Vznikla v roce
1839 a mezi nejstaršími dochovanými exempláři patří k
nejzachovalejším.
Kabinet kuriozit
Součástí kabinetu kuriozit je
egyptologické oddělení. Všechny vystavené předměty daroval Metternichovi (v roce 1828) egyptský místokrál Muhmad Ali (viz Mumie od místokrále Egypta). Ve větší černé dřevěné rakvi, s pozlacenou maskou a zlaceným pásem se starým egyptským nápisem, leží 3500 let stará
mumie egyptského kněze Ken Amona – strážce pokladu faraóna Thutmose III. (18. dynastie, 15. stol. před Kr.). V mladší hnědé rakvi, zdobené pestrým dekorem, je mumie egyptského kněze Pentahutra.
V empírové skříňce vidíte kolekci staroegyptských idolů a amuletů a také tři malé
mumie nilských krokodýlů. Egyptské památky v
Kynžvartu časově souvisí s počátky egyptologie na přelomu 18. a 19. století. Nesmírně hodnotná literatura z té doby je v kynžvartské knihovně, např. 24-dílný popis Egypta – jeden ze dvou exemplářů v naší republice a jediný úplný.
Zámecký park s drobnými stavbami
K zámku Kynžvart patří
park o rozloze téměř 100 ha, jeden z největších v Čechách, s několika rybníky, novogotickou kaplí, vyhlídkovým altánem, řadou plastik, pomníků a cizokrajných dřevin.
Na zámku můžete prožít také netradiční svatbu - kromě dosud nabízených svateb v zámecké kapli, na ostrůvku jezera, je nabídka obohacena i o další místa. Kynžvart chystá i nejrůznější zajímavé akce v sezoně.
Cestování bez bariér
Zámek je zcela bezbariérový. Návštěvníci na vozíku se pohybují po pevných asfaltových cestách. Na zámku byla instalována toaleta upravená pro vozíčkáře. Klíč od ní je umístěn v prodejně vstupenek a je k dispozici na požádání. K dispozici je výtah. Nabízíme vám možnost zkráceného okruhu zámeckých interiérů. Prostor je přístupný výtahem a je proto vhodný pro pohybově omezené návštěvníky.
Prohlédněte si zámek Kynžvart, klasicistní skvost spojený s Metternichy, obklopený parkem a nabízející unikátní expozice.
K. V. Metternich byl rakouský politik a kancléř, známý především jako nadšený cestovatel a sběratel.
Zámek Kynžvart reprezentuje klasicistní architekturu.
V kabinetu kuriozit jsou k vidění egyptské mumie, další historické předměty a unikátní sbírka 4 000 exponátů z celého světa.
Park u zámku Kynžvart má rozlohu téměř 100 hektarů a je jedním z největších v Čechách.
Zámek nabízí prohlídkové trasy interiérů, zámeckou zbrojnici, expozici připomínající chebského kata a kabinet kuriozit.
Nejnovější přídavkem je expozice Kynžvartské daguerrotypie, která zahrnuje rané exempláře fotografie a další významné artefakty.
Ano, zámek Kynžvart je zcela bezbariérový a nabízí upravené prostory i služby pro návštěvníky na vozíku.
Kynžvartská daguerrotypie je jedním z nejstarších dochovaných exemplářů fotografie a má statut národní kulturní památky.
Kromě svateb v zámecké kapli a na ostrůvku jezera, zámek nyní nabízí i další zajímavá místa pro konání svateb.
Egyptologické oddělení obsahuje mumie, staroegyptské amulety a idoly, a dokumenty z počátků egyptologie.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.