ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHrady a zříceniny
Olomoucký hrad

Hrady a zříceniny Olomoucký kraj

Objevujte hrady, zámky, tvrze a spoustu dalších zajímavých míst. Starobylá šlechtická sídla se o pozornost návštěvníků neucházejí jen obyčejnými prohlídkami, ale pořádají akce se šermíři, komedianty a strašidly, nabízejí speciální prohlídkové okruhy a často ještě něco navíc.

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.
Olomouc, Olomoucký kraj

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.
Bouzov, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Zřícenina hradu Rabštejn v Jeseníkách

Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic. Poprvé byl doložen roku 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století hrad králové zastavovali. V 70. letech 15. století byl poškozen vojskem Matyáše Korvína.
Oskava, Olomoucký kraj

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.
Šternberk, Olomoucký kraj

Hrad Mírov – státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.
Mírov, Olomoucký kraj

Špacírštejn u obce Lipová – romantická zřícenina, kterou si postavil pan Procházka

Celých 10 let skládal Zdeněk Procházka z mnoha tisíců přinesených kamenů "zříceninu" středověkého hrádku, která je nyní přístupná všem obdivovatelům v malebném přírodním zákoutí na okraji lesa u Lipové na Prostějovsku.
Lipová, Olomoucký kraj

Hrad Kunzov pod Oderskými vrchy

Romantická neogotická vila vzhledem připomínající gotický hrad byla postavena v letech 1907-1908 jako letní sídlo továrníka Antonína Kunze. Hrádek obepínají vysoké hradní zdi s cimbuřím a nechybí ani masivní věže.
Radíkov, Olomoucký kraj

Hrad Brníčko na Zábřežsku

Brníčko je zřícenina hradu na kopci nad stejnojmennou obcí Brníčko 7 km od Zábřehu. Z mohutného hradu zajímavého typu (stupňovitě rozloženého na vrcholku hradního kopce) zůstaly zříceniny dvoupatrového paláce, věže, část zmíněné plášťové zdi, kusy parkánové hradby, příkopy a valy.
Brníčko, Olomoucký kraj

Hrad Rychleby v Račím údolí

Rychlebské hory (Rychleby) jsou jedním z nejopuštěnějších pohoří v Česku. Zřícenina se nachází asi 3 km jihozápadně od zámku Jánský Vrch nad soutokem drobné vodoteče a Račího potoka. Přístupný je po turistické značené stezce z Jánského vrchu nebo z Račího údolí u Javorníku.
Javorník, Olomoucký kraj

Zkamenělý zámek – mohutné vápencové skalisko

Zkamenělý zámek se nachází mezi obcí Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi v krasové oblasti s přiléhajícími zachovalými bučinami.
Luká, Olomoucký kraj

Zřícenina kláštera Kartouzka v Dolanech u Olomouce

Zříceninu kartuziánského kláštera, zvanou Kartouzka, najdete na severozápadním okraji obce Dolany při cestě na Vésku. Klášter zvaný také Údolí Josafat po obsazení vojskem Dobše z Tvorkova sloužil za husitských válek jako významná základna husitských vojsk.
Dolany, Olomoucký kraj