Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.
Hrad nabízí prohlídku
několika prohlídkových okruhů v letní turistické sezóně a návštěvy různých akcí v průběhu celého roku.
Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Z původní stavby se zachovaly
zbytky opevnění, zdi hlavního paláce a také
mohutná okrouhlá věž.
Hrad nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí unikátní soubor italské a severské raně renesanční malby i
ukázky holandského a vlámského barokního malířství. Originály některých vystavených děl jsou obdivovány i ve světových galeriích – petrohradské
Ermitáži nebo pařížském
Louvru.
Prohlédnout si můžete také šlechtické interiéry minulých století či vzácnou kolekci
gotických a renesančních dřevěných plastik, např. reliéf
Utrpení sv. Kunhuty je jednou z nejstarších dochovaných renesančních dřevořezeb na Moravě. Pohled do života moderní šlechty počátku 20. století je prezentován horkovzdušným vytápěním, koupelnami či jídelním výtahem. Zajímavou památkou je také
secesní osobní výtah.
Zážitek z prohlídky hradu můžete umocnit procházkou v
zámeckém lesoparku, který vytvořil v letech 1907–1909 vídeňský architekt
Albert Esche.
Prohlídkové okruhy
1. Šlechtické reprezentační prostory (základní okruh I.)
Zahrnuje kapli, chodbu a pokoje prvního patra vybavené mobiliářem posledních majitelů. Délka prohlídky cca 50 minut. Nově je součástí okruhu i návštěva zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně. Bezbariérový přístup – možnost návštěvy i pro vozíčkáře.
2. Život na šlechtickém sídle (základní okruh II.)
Zahrnuje prohlídku pokojů druhého patra, kam patří např. Dámský salón, Lovecký pokoj nebo Velká jídelna. Součástí prohlídky je i návštěva zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně. Přibližuje život šlechty od konce 18. do začátku 20. století, tedy dobu, kdy byl hrad ve vlastnictví rodu Liechtensteinů.
3. Celým hradem (výběrový okruh)
Prohlídka celého hradu. V prvním patře se nachází gotické a renesanční interiéry, naopak druhé patro představuje historické slohy od baroka a secesi.
4. Technika na hradě
Okruh představí návštěvníkům technické zázemí hradu Šternberk. Od prohlídky jídelního a osobního výtahu přes Lichtensteinskou kuchyni až po rozlehlou půdu. Délka prohlídky cca 75 minut, okruh je fyzicky náročný.
5. Liechtensteinská dominia střední Moravy (individuální okruh bez průvodce)
Expozice prezentuje různorodé aktivity rodu Liechtensteinů, bývalých majitelů hradu Šternberk, na území střední Moravy. Individuální prohlídka bez průvodce.
6. Páni na Šternberku
Hlavním cílem expozice umístěné ve strážním domku je představit šlechtické rody, které se svou činností otiskly do podoby hradu tak, jak jej známe dnes.
Poznejte hrad Šternberk s unikátními sbírkami renesančního a barokního umění a prohlídkami zobrazujícími šlechtický život.
Hrad Šternberk byl založen v polovině 13. století.
Hrad Šternberk nabízí sbírky italské a severské raně renesanční malby a ukázky holandského a vlámského barokního malířství.
Hrad Šternberk nabízí okruhy jako 'Šlechtické reprezentační prostory', 'Život na šlechtickém sídle' a technické prohlídky.
Prohlídka představuje historické slohy od gotiky přes renesanci k baroku a secesi a poskytuje vpád do šlechtického života různých dob.
Ano, hrad Šternberk nabízí bezbariérový přístup v některých prohlídkových okruzích.
Hrad vlastnily rodiny jako Šternberkové, páni z Kravař, Berkové z Dubé, knížata z Minsterberka a Lichtenštejnové.
Secesní osobní výtah je zajímavou památkou ukazující technické inovace šlechtického sídla z počátku 20. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.