ÚvodCo chcete dělat?PamátkyLidová architektura a skanzeny
Kosárna v Karlovicích ve Slezsku – dočasně uzavřena

Lidová architektura a skanzeny Moravskoslezský kraj

Kde ožívají lidové tradice a řemesla? Nejlepší příležitost nabízejí skanzeny a historická centra. Přijdete tu na kloub dávným rituálům, poznáte staré lidové památky, prohlédnete si překrásné mlýny, rozlehlé statky i malé chaloupky a řemeslnické dílny, leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.
Chotěbuz, Moravskoslezský kraj

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.
Odry, Moravskoslezský kraj

Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova.
Havířov, Moravskoslezský kraj

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

V okolí Bílovce v okrese Nový Jičín stávalo kdysi několik mlýnů. Jedním z nich je větrný mlýn v Bravinném, který je mlýnem německého typu a posledním z mnoha těchto mlýnů v okolí. Zachována je kompletní stavba mlýna a z větší částí také vnitřní mlecí vybavení.
Bílovec, Moravskoslezský kraj

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Kosárna v Karlovicích ve Slezsku – dočasně uzavřena

Zajímavé muzeum najdete v dřevěném objektu bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku. Roubený patrový dům založený pravděpodobně v 17. století, byl do dnešní podoby upraven v letech 1754 a 1922. Dům je úzce spjat se železářskou historií obce.
Karlovice, Moravskoslezský kraj

Muzeum Dřeviónka v Nýdku

V replice dřevěné usedlosti v Nýdku vzniklo muzeum, které vás seznámí s historií Těšínského Slezska, především pak se způsobem bydlení místních obyvatel – gorolů.
Nýdek, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostelík v Albrechticích

Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je malebný dřevěný kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. Roubená stavba byla postavena v barokním slohu v roce 1766.
Albrechtice, Moravskoslezský kraj

Zvonička pod Javorníkem na Bartoškách

Zvonička pochází z roku 1941. Na její výstavbě se podílel tesař Karel Halamíček. Původně jednoduchá zvonička byla na zahradě obchodníka Josefa Mikesky z č. p. 33 v Trojanovicích.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj