ÚvodCo chcete dělat?PamátkyŽidovské památky
Synagoga v Hranicích

Židovské památky Olomoucký kraj

Poznejte pražský Josefov jako nejzachovalejší soubor židovských památek v Evropě, židovskou čtvrť v Třebíči, zapsanou na seznam UNESCO, a tisíce dalších židovských památek, od synagog přes rituální lázně až po židovské hřbitovy.

Nejstarší synagoga na Moravě v Lipníku nad Bečvou

Synagoga v Lipníku nad Bečvou je nejstarší synagogou na Moravě. Byla vystavěna ve 2. nebo 3. desetiletí 16. století, vzápětí po vybudování hradeb, ke kterým byla přimknuta. Je také po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší synagogou v České republice.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Synagoga v Hranicích

Bývalá synagoga byla využívána muzeem a galerií, od 1. ledna 2024 přechází budova hranické synagogy do rukou vlastníka, jimž je Církev československá husitská.
Hranice, Olomoucký kraj

Židovský hřbitov v Olomouci

Židovský hřbitov v Olomouci je součástí Ústředního hřbitova. Navštívit jej tedy můžete kdykoli v otevírací době hřbitova.
Olomouc, Olomoucký kraj

Židovská synagoga a hřbitov v Lošticích

První dřevěná synagoga byla vystavěna již kolem roku 1560. V letech 1805 – 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním slohu. V této podobě se budova dochovala do současnosti.
Loštice, Olomoucký kraj

Synagoga Úsov

Synagoga byla postavena v roce 1784 na místě původní synagogy z počátku 17. století. Budova prošla celkovou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. V interiéru se nachází muzejní expozice dokumentující historii židovské komunity v Úsově.
Úsov, Olomoucký kraj

Židovský hřbitov v Tovačově

Židovský hřbitov vznikl v 17. století. Na ploše hřbitova je rozmístěno okolo 250 náhrobních kamenů. Součástí hřbitova je také obřadní síň, která byla postavena roku 1889 podle návrhu architekta Maxe Fleischera.
Tovačov, Olomoucký kraj

Židovské hřbitovy v Lipníku nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou se nacházejí v těsném sousedství dva židovské hřbitovy. Židovské osídlení je doloženo ve větší míře od roku 1454, zajímavostí je, že židovské osídlení netvořilo uzavřené ghetto, ale židovské domy se nacházely v celém centru města.
Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj

Kameny zmizelých v Lošticích

Kameny zmizelých připomínají židovské rodiny, které našly smrt ve vyhlazovacích táborech. Z Loštic pocházely rodiny Fuchsových a Knöpfelmacherových a kameny jsou usazeny v dlažbě před jejich domy.
Loštice, Olomoucký kraj

Bývalá židovská sladovna v Lošticích

Jedná se o empírový měšťanský dům z poloviny 19. století. Sladovna sloužila tehdejší židovské čtvrti.
Loštice, Olomoucký kraj