Volyně

Jihočeské městečko leží v podhůří Šumavy mezi Strakonicemi a Vimperkem. Má půvabnou renesanční radnici, ve staré gotické tvrzi sídlí Městské muzeum. V nedalekých Hošticích se natáčela filmová komedie Slunce, seno, jahody a její dvě pokračování.

Volyně a obchodní stezka

Město vzniklo na důležité obchodní stezce u brodu přes řeku Volyňku. Nejstarší časy připomíná středověká tvrz, sídlo Městského muzea. Expozice přibližují historii tvrze, osídlení Volyňska od pravěku až po vznik města, lidový nábytek, dřevěné hračky, a lidové zvyky. Nedaleko stojí kostel Všech Svatých, v polovině 16. století vyrostla na náměstí půvabná renesanční radnice s loubím, věží a sgrafitovou výzdobou, jedna z nejstarších radničních budov v Česku.
 

Plovárna z Rozmarného léta

Na břehu Volyňky pod kopcem s novogotickou kaplí Anděla Strážce můžete v letních měsících navštívit volyňskou městskou plovárnu. Svou atmosférou a vybavením připomíná časy první republiky a dobu vzniku v roce 1941. Najdete tu původní dřevěné kabiny, sprchy i bazén, voda sem proudí přímo z řeky. Areál s bazénem a několika hřišti lemují vzrostlé stromy a železniční trať, k oblíbeným kratochvílím plavců tak patří mávání na vlak.
 

Slunce, seno a Hoštice

Ve Volyni si můžete prohlédnout prastarý židovský hřbitov, empírová synagoga se proměnila v kino a uměleckou školu. Na jihozápadním okraji města na vrchu Malsička se rozkládá hřbitov s urnovým hájem a renesančním kostelem Proměnění Páně. V okolí láká k výletům zřícenina hradu Helfenburk a vesnice Hoštice. V zámku, na návsi a dalších místech natočil hoštický rodák, režisér Zdeněk Troška, filmovou trilogii Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.
 

Aktivity ve městě Volyně

Kaple Anděla Strážce ve Volyni

Původní kaple stávala na místě dnešní kaple Anděla Strážce nad Volyní již v 17. stolet. Kaple stojí nad městem na zalesněném vrchu Královice v nadmořské výšce 560 m n. m
Volyně, Jihočeský kraj

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Volyně, Jihočeský kraj

Rozhledna Čestice u Volyně

Nad obcí Čestice u Volyně nedaleko místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž se sedmimetrovou plošinou. Rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu, ale hlavně na Čestice a okolí.
Volyně, Jihočeský kraj

Přírodní plovárna ve Volyni – jedna z nejstarších říčních plováren v ČR

Romantiku jako z rozmarného léta zažijete na letní plovárně ve Volyni. Atmosféra i vybavení stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.
Volyně, Jihočeský kraj

Renesanční radnice ve Volyni

Radnice je dominantní stavbou na náměstí Svobody ve Volyni. Je postavena v renesančním slohu a patří mezi nejstarší radniční budovy v Čechách.
Volyně, Jihočeský kraj

Kostel Všech Svatých ve Volyni

Kostel Všech Svatých ve Volyni, byl založený počátkem 14. století a původně zasvěcen sv. Václavu
Volyně, Jihočeský kraj

Městské muzeum Volyně v bývalé tvrzi

Muzeum sídlí v gotické tvrzi z 1. poloviny 14. století. sloužila jako sídlo královských purkrabí. V průběhu staletí ji poškodilo husitské a uherské vojsko. Po roce 1629 již sloužila jako sýpka.
Volyně, Jihočeský kraj

Kostel Proměnění Páně se hřbitovem na vrchu Malšička ve Volyni

Jihozápadně od města Volyně, na zalesněném vrchu Malsička, stojí hřbitovní kostel Proměnění Páně obklopený rozlehlým hřbitovem.
Volyně, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Volyně

Mykoprodukta – bylinné elixíry z Šumavy

Společnost Mykoprodukta na Šumavě vyrábí bylinné elixíry, ovocná vína, vermuty a punče.
Volyně, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Písecko – Blatensko


Na kole Píseckými horami

Příjemný cyklistický výlet vás zavede do výšin Píseckých hor a hlubin lesů, do krajiny, jejíž atmosféru básník Jaromír Borecký popsal slovy: "Poutníku postůj! A odpočiň zde, než nad mořem lesů k poháru krásy tam žíznivý přichýlíš ret". Co dodat ke slovům básníka? Snad jenom tolik, že větší část trasy se budete pohybovat chráněným územím, trasa je 38 km dlouhá, středně náročná a vhodná pro treková i horská kola.

Prázdniny na břehu Otavy

Vodáctví na Otavě má dlouhou tradici. Oblíbí si ho každý, kdo má rád krásnou přírodu a pobyt na čerstvém vzduchu. I když se ale ve vodáckém kempu Podskalí ve Strakonicích ubytujete jako "suchozemci", o zábavu jistě nebudete mít nouzi.

Poznejte krásy Orlické přehrady

Nikdy jsem nebyl na starší holky. Pak mi ale jedna učarovala natolik, že jsem se zamiloval. Je jí čerstvě 50 let a její minulost je tak trochu pohnutá i záhadná. Jmenuje se Orlická přehrada. Když jsem poprvé mohl laskat její oblé tvary v podobě klikatých zátok, pochopil jsem přísloví, že co je české, to je hezké…

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?
Výlet na hrad Zvíkov, Na hrady a zámky