Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.
Hrad Helfenburk asi 7 km od Bavorova patří svou rozlohou 1,27 ha mezi největší zříceniny v České republice. Dobře zachovaný je obranný systém soustavy dělových a obranných bašt. Součástí zříceniny jsou i zbytky rozlehlého dvoulodního paláce. Romantické prostředí Helfenburku je poslední dobou stále častěji využíváno k svatebním obřadům a zajímavým kulturním akcím.
Na hradě je zprovozněno občerstvení (v horní části hradu) a toalety. Přijďte se podívat a ochutnat domácí bramborák, kremrole, koláčky...
Po dohodě můžete také přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem. Na Helfenburku je zřízeno odpočinkové místo pro koně, tzv. "Koňská zastávka".
Z historie hradu
V roce 1355 král Karel IV. vyhověl žádosti bratří z Rožmberka a povolil jim vystavět hrad na vrchu Malošín. Po smrti posledního z bratrů Rožmberků jejich potomci neudrželi helfenburské panství a hrad se na čas stal majetkem Jana z Lobkovic a později Jana ze Švamberka. Roku 1503 se vrací Helfenburk znovu do rukou Rožmberků. V roce 1593 prodal vladař Petr Vok celé helfenburské panství s tehdy již pustým hradem prachatické obci za 20 000 kop českých grošů.
Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 připadlo helfenburské panství královské komoře. Král Ferdinand II. daroval roku 1622 starý a pustý hrad Janu Oldřichovi knížeti z Eggenberka. Později přešel hrad do rukou Švarcenberkům, jimž patřil až do provedení parcelace panství Netolice – Libějovoice na základě zákona o pozemkové reformě. V současné době je hrad Helfenburk pod správou města Bavorov.
Hrad Helfenburk se nachází asi 7 km od městečka Bavorov.
Hrad Helfenburk má rozlohu 1,27 hektarů.
Na hradě Helfenburk lze vidět dobře zachovaný obranný systém soustavy dělových a obranných bašt a zbytky rozlehlého dvoulodního paláce.
Romantické prostředí Helfenburku je využíváno k svatebním obřadům a kulturním akcím.
Na hradě Helfenburk je dostupné občerstvení včetně domácích bramboráků, kremrolí a koláčků.
Po dohodě je možné přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem.
Na Helfenburku je zřízeno odpočinkové místo pro koně, známé jako Koňská zastávka.
Hrad byl založen na popud bratrů z Rožmberka s povolením krále Karla IV. v roce 1355. Později prošel několika majiteli a změnami, včetně období, kdy hrad chátral, až do současné správy městem Bavorov.
Po bitvě na Bílé hoře připadlo helfenburské panství královské komoře a král Ferdinand II. daroval hrad Janu Oldřichovi knížeti z Eggenberka.
V současné době je hrad Helfenburk pod správou města Bavorov.