Podivín

Na území dnešního města kdysi stával vodní hrad a kolem něj vznikla osada; hrad Podiuin je zmíněn už v Kosmově kronice. O vodu tady rozhodně nebyla nouze: Podivín se rozkládá v rovinaté nivě Dyje s mnoha meandry, slepými rameny a lužními lesy, na okraji Lednicko-valtického areálu.

Podivín: stopy křesťanské i židovské komunity

Dominantou města je původně románský kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží. Pramen vody chrání bývalá křtící kaple Cyrilka s kryptou a studnou, v centru města rovněž stojí radnice, barokní mariánské sousoší a fara. Zajímavou památkou je podivínský židovský hřbitov přibližně s tisícovkou náhrobků a originálně řešenou obřadní síní. Zdejší židovskou komunitu připomíná expozice v břeclavské synagoze, kde je vystavena tóra z Podivína.
 

Kdo najde habánský poklad?

Díky toleranci k různým vírám a vyznáním se jižní Morava stala útočištěm lidí katolického i evangelického vyznání, jednoty bratrské i novokřtěnců. Takzvaní habáni se v Podivíně na panství Lichtenštejnů usadili koncem dvacátých let 16. století, ze země byli vyhoštěni roku 1622. V opuštěných dvorech tehdy nechali veškerý majetek, dobytek, obilí, zařízení i nářadí. S jejich odchodem zmizela i legenda o habánském pokladu, dodnes ukrytém kdesi v hlubokých sklepeních a tajných skrýších.
 

Cesta k Janohradu, Minaretu a dalším památkám UNESCO

Z Podivína vede cesta přes bývalou Dolní židovskou čtvrť a Rybáře k lužním lesům a přírodnímu parku Niva Dyje, na který navazuje Lednicko-valtický areál, památka UNESCO. Z Podivína míří několik cyklotras k Ladenskému mostu a dál přes řeku do Lednice a k Janovu hradu, romantické napodobenině zříceniny rytířského hradu. Vyhlídkové lodě od něj plují po Zámecké DyjiMinaretu a k zámku Lednice, pokračovat můžete pěšky na procházku lednickým zámeckým parkem.

Aktivity ve městě Podivín

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Podivín, Jihomoravský kraj

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

V 16. století se v Podivíně usadili novokřtěnci, neboli habáni. Byli velmi pilní, pracovití, střídmí a spořiví, dobře zpracovávali pole a vinohrady, měli nejlepší dobytek, zakládali dílny soukenické a hrnčířské. A mohli být tudíž i bohatí.
Podivín, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží v Podivíně

Počátky románského kostela sahají až do 13. století. První, co každého návštěvníka Podivína upoutá, je nezvyklý tvar věže kostela. I díky ní je kostel vidět z dalekého okolí.
Podivín, Jihomoravský kraj

Kaple Cyrilka se studánkou v Podivíně

Historizující stavba z roku 1845, zbudovaná na románských základech. Původně se jednalo o tzv. křtící kapli, chránící zdejší pramen.
Podivín, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Podivíně

K nejvýznamnějším židovským památkám v obci patří hřbitov s obřadní vstupní halou. Na hřbitově se nachází okolo 1000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší je z let 1694.
Podivín, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál


Tak trochu jiná zima v Mikulově aneb v zimě do Lednice

Prožijte adventní čas v klidné zimní atmosféře starobylého města Mikulova a udělejte si radost malými dárky z vánočního jarmarku. Blízký zámek Lednice, skromné to venkovské sídlo rodiny Lichtenštejnů, vás zase zve na zimní prohlídky nádherných interiérů. Pobyt v Lednicko-valtickém areálu můžete ještě okořenit plavbou s vůní svařeného vína po řece Dyji k Janohradu anebo návštěvou zámeckého skleníku, kde pořád něco kvete!

Trojúhelník Lednicko-valtickým areálem na kole

Nenáročný cyklovýlet vás zavede na nejkrásnější místa Lednicko-valtického areálu. Trasa vychází z Břeclavi a protíná nivu Dyje, proplétá se okolo Janova hradu k Minaretu, zámku Lednice, Chrámu Tří Grácií, zámku ve Valticích a Bořím lesem přes Rendez-Vous se vrací zpět do Břeclavi. Celý okruh měří 37 kilometrů a mimo krátkého stoupání z Valtic po silnici č. 40 k benzínce, vede po rovině.

Objevte všechny krásy Mikulovska

Když se vracíte z jihu zpátky do České republiky, Mikulov je prvním městem, které vás zdaleka vítá a ujišťuje, že jste zase doma. Malebný zámek na kopci posetém hezkými domečky ční nad okolní pálavskou přírodou. Zastavte se a poznejte zdejší historii, projděte se přírodou a okoštujte vynikající výsledky práce místních vinařů.

Za vínem do Velkopavlovické oblasti

Vydejte se pěšky nebo na kole za vínem. Ve skutečnosti není důležité jak, protože pokud navštívíte některý z nepřeberného množství moravských vinných sklípků, patrně stejně půjdete domů po svých a kolo vám bude sloužit spíše jako opora při chůzi. Alespoň budete mít více času pokochat se krásou nekonečných vinic. Moře je fajn, ale daleko. Morava také začíná na "M" a je o poznání blíž. Ruku na srdce, kolikrát jste byli v opravdovém moravském sklípku a "zabékali" si s cimbálovkou?