V zámeckém parku v Lednici je vedle běžně známého procházkového okruhu vedoucího kolem zámeckého rybníku k minaretu i další, dnes zapomenutá zahrada, ze které se zachovalo pouhé torzo. Zahrada vznikla na základě barokní kompozice, kdy stromy a květiny zde vysázené tvořily geometrické obrazce.
Stromy a aleje vytvářely v zednářské zahradě, která vznikla mezi lety 1791 – 1799, nejrůznější obrazce od kosočtverců po oktagony (obrazce ve tvaru osmicípé hvězdy). Ve středu místa, kde se osm os sbíhalo, stával sluneční chrám. Z dalších zednářských symbolů jsou zde do kruhů vysázené stromy nebo klikaté cestičky s palouky.
Zahrada, dnes zakletá v porostu stromů, se probouzí jen jednou za rok, kdy v parku rozkvetou staré kaštany, které jsou záměrně vysazené na klíčových místech. Označení zednářská sice zahrada dostala až od svých současných objevitelů, ale váže se k symbolice samotné zahrady i k symbolům zednářů, které je možné najít na zámeckých zdech. Stejně jako svobodní zednáři můžete i vy při objevování zahrady projít různými stupni poznání. Zahradu totiž v zámeckém parku musíte najít sami. Ti návštěvníci, kteří se budou chtít o parku v Lednici i zednářské zahradě vědět více, mohou využít průvodcovské služby v parku.
Svobodné zednářství je neveřejné volné sdružení lidí, které získalo svou současnou podobu pravděpodobně v Londýně na den sv. Jana Křtitele 1717. Zednářství je opředené řadou mýtů – podle takzvané Chrámové legendy se zednářství odvozuje od Hirama Abiffa, stavitele Šalamounova chrámu, podle jiné hypotézy se svobodní zednáři měli snažit navázat na odkaz řádu templářů, který byl zrušen 13. října 1307 na příkaz krále Filipa IV. a papeže Klementa V.