Slup

Malebnou obec na Znojemsku proslavilo hlavně skvělé víno a zajímavá technická památka, renesanční vodní mlýn, otevřený od dubna do října. Obcí a jejím okolím procházejí dvě cyklotrasy, výlet navíc můžete spojit s návštěvou Rakouska: k sousedům je to ze Slupi opravdu jen kousek.

Kostel, mlýn a chleba

Jen pár desítek metrů dělí dvě zajímavé památky: barokní kostel Jména Panny Marie a renesanční vodní mlýn, o který pečuje Technické muzeumBrně. Uvnitř si prohlédnete expozici vývoje mlynářství, oceněnou prvním místem v soutěži Gloria musaealis, a hlavně výrobní prostory, kde názorně poznáte celý proces mletí obilí. Ve mlýně a jeho okolí se každoročně na přelomu srpna a září pořádají Slavnosti chleba, spojené s jarmarkem, předváděním řemesel, výstavou historické zemědělské techniky a jízdami historických autobusů.
 

Historické vodní dílo

Technickou památkou není jen samotný vodní mlýn, ale také Mlýnská strouha, na které mlýn leží a jejíž voda pohání mlýnská kola. Jedna z nejstarších vodních staveb na Moravě měla podobnou funkci a význam jako Zlatá stoka na Třeboňsku: na Znojemsku přiváděla vodu nejen do mlýnů, ale i do soustavy rybníků u Jaroslavic a dalších rybníků v okolí. Nejstarší část existovala už na začátku 14. století, později byl náhon prodloužen a v 19. století dosáhl až k rakouskému Laa an der Thaya. Dnes měří přes 30 kilometrů.
 

Výlety, víno a vinice

K výletům na kole i pěšky láká nedaleký romantický hrádek Lampelberg, stojící mezi vinicemi. Naučná vinařská stezka odtud vede přes Šatov až k proslulé vinici Šobes, ležící v národním parku Podyjí. Během červnového Dne pevnostních muzeí, v září při Slavnostech chleba a dalších příležitostech bývá otevřené Muzeum Československého opevnění 1938 v řopíku, uvedeném do původní podoby z roku 1938.

Aktivity v obci Slup

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.
Slup, Jihomoravský kraj

Muzeum Československého opevnění 1938 ve Slupi u Znojma

Pevnůstka v obci Slup typu A-160 je druhosledovým objektem vzor 37. Tento řopík byl s velkým citem pro detail uveden do původní podoby z roku 1938. Nachází se zde ukázka polního postavení těžkého kulometu proti letadlům, výstava modelů opevnění a zbraní Pohraniční stráže.
Slup, Jihomoravský kraj

Kostel Jména Panny Marie ve Slupi

Kostel je zmiňován již v listině, ve které se jméno obce objevuje poprvé v roce 1228, ale současný kostel je pozdně gotický, barokně upraven v roce 1845.
Slup, Jihomoravský kraj

Mlýnská strouha u Slupi

Mlýnská strouha, vyvedená ve 13.-16. století z řeky Dyje u Krhovic ke Slupi a Jaroslavicím, kde napájela soustavu rybníků, byla v 19. století dovedena až k dolnorakouskému městu Laa.
Slup, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Collalto et San Salvatore do Uherčic a na pohádkovou rozhlednu

Výlet po stopách rodu Collalto et San Salvatore by mohl začít daleko na jihu v Itálii. S Kudy z nudy ovšem tak daleko cestovat nemusíte, Collaltové totiž byli doma také v řadě panství na Vysočině a jižní Moravě. Nesmazatelné stopy zanechali například v Uherčicích, kde založili rozsáhlý zámecký park s řadou malých romantických stavbiček.
výlet k nejstarší rozhledně na Moravě, Výpravy za kuriozitami

Výlet za krotitelem blesků do Přímětic

Když se nad Znojemsko přihnala mračna černá jako bota, pršelo, duněly hromy a šlehaly blesky, lidé na oknech zapalovali svíčky zvané hromničky. Těm, kteří měli výhled na farskou zahradu, přinášely bouřky ještě jedno vítané divadlo: pana faráře, který ve spolupráci s běsnícími živly vylepšoval svou povětrnostní mašinu.
Přímětice-Znojmo, Výlety s příběhem

Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.