Zdroj foto: FB hrad Hartenberg

Josefov

Obec Josefov najdete pod Krušnými horami v Karlovarském kraji. Asi 7 km od obce se nachází město Sokolov, 12 km východně leží město Chodov a 14 km severozápadně Kraslice. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
hrad HartenbergObec Josefov se nachází v turistické oblasti Západočeské lázně, krajské město Karlovy Vary je od obce vzdáleno 20 km. Historie obce je úzce spjata s rodovým hradem Hartenberk (Hartenberg, Hertenberg). Podle historických zmínek založili rodový hrad páni z Hartenberka roku 1196 na pravém břehu řeky Svatavy v blízkosti významné obchodní cesty z Erfurtu. Páni z Hartenbergu v roce 1362 předali panství Těmovi z Kodlic, dvořanovi císaře Karla IV. Ten je roku 1364 postoupil císaři. Od té doby se stal Hartenberg korunním jměním. Z dalších majitelů hradu jmenujme například rytíře Jana Maleříka Matěje Šlika. Šlikové vlastnili Hartenberk až do roku 1547. Dalšími z mnoha majitelů Hartenberka byli Písnici. V 17. století přestavěl Jindřich Písnice hrad na zámek.

josefovV roce 1621 zámek dobyli a úplně zpustošili Bavoři. V roce 1668 vypukl v zámku požár, oprava byla dokončena až roku 1686. Za Písniců byla založena ves Hřebeny. Po polovině 18. století na panství pracovalo několik skláren, mlýny, pivovar papírna. Poslední z rodu Písniců hrabě Julius Jindřich prodal panství své neteři Marii Josefě hraběnce Bredové. Po ní majetek zdědila v roce 1791 její dcera Marie Jana, hraběnka Auspergová. V rodě Auspergů zůstal majetek sto let. Nejzajímavějším členem rodiny byl bezesporu Josef Karel hrabě Ausperg, významný právník. Po svém odchodu ze státní služby se v roce 1815 usadil na Hartenberku, kde ho naštěvoval i Johan Wolfgang Goethe. V roce 1833 byla založena ves Josefov – zakladatelem obce byl hrabě Josef von Auersperg. Poslední majitelkou byla Františka Kopalová vlastnící velkostatek do roku 1945.

V Josefově, jehož místními částmi jsou také Hřebeny, Radvanov a Luh nad Svatavou, můžete navštívit zajímavé turistické cíle: číslem jedna je zde zřícenina hradu Hartenberg, pěknou procházku nabízí naučná stezka Olověný Hartenberg a zajímavé jsou Hřebenské lípy. V horkých dnech zve ke koupání koupaliště na Rádě. Oceněn byl projekt Tůně u Josefova, který na území obce (dříve zarostlou louku) vrací biodiverzitu – jde o obnovu biotopu, kam se po mnoha letech vrátil ohrožený všivec lesní.

Aktivity v obci Josefov

Zřícenina hradu Hartenberg

V malebném údolí řeky Svatavy, sedm kilometrů před jejím ústím do největší podkrušnohorské řeky Ohře, se na strmém ostrohu vypíná zřícenina hradu, dříve hradu i zámku Hartenberg.
Josefov, Karlovarský kraj

Naučná stezka Olověný Hartenberg

Naučná stezka Olověný Hartenberg vede Krušnými horami a během ní se seznamujete s historií těžby olova. Dětem se zalíbí hledání „pokladů“ a interaktivní tabule, které promění každou zastávku v malé dobrodružství.
Josefov, Karlovarský kraj

Hřebenské lípy

Nedaleko jezera Medard na Sokolovsku najdete památné hřebenské lípy. Dvojice lip je situována ve svahu pastviny spadající k prameništi jihovýchodně od posledních domů v Hřebenech. Jedná se o velmi pěknou solitéru, kdy lípy vytváří za olistění společnou korunu.
Josefov, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Na hrad Loket za adventními trhy

Vychutnejte si adventní čas v lázeňském městě Karlovy Vary a na jednom z nejkrásnějších gotických hradů u nás. Hrad Loket je otevřen celoročně. Jen jednou do roka se zde ale otevírají tradiční vánoční trhy s vůní svařeného vína a medoviny!

Vánoce v Karlových Varech – zimní nádhera lázeňských kolonád

Světově proslulé lázeňské město Karlovy Vary je ideálním místem, kam přijet relaxovat v každém ročním období. Kouzelný vánoční čas prozáří kolonády i celé město tisíci barevných světel a dýchne na vás poklidnou atmosférou plnou pohody. Navštívit můžete nejenom tradiční vánoční trhy, ale třeba také Vánoční dům – místo, kde mají Vánoce po celý rok.

Po stopách šlechtických rodů: s Kolowraty do Lokte a na Kolowratskou skálu

Starobylé městečko na březích Ohře si zamilujete na první pohled. Návštěvníky neláká jen středověký hrad, ale také pivovar, sbírka lázeňských pohárků, pár kuriózních soch, několik muzeí a navíc ještě pár snadno dosažitelných míst v okolí – třeba Svatošské skály v údolí Ohře.

Po stopách šlechtických rodů: se Zedtwitzy po Aši a okolí

Zedtwitzové byli významná šlechtická rodina, která vlastnila rozsáhlé majetky především v Ašském výběžku. Výlet po jejich stopách proto začíná přímo v centru jejich panství, v Aši. Pozveme vás také na dvě rozhledny, několik zámků a zámečků, a hlavně do Parku historie. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se Aš mění doslova před očima!
Údolím Bílého Halštrova k zámku Kopaniny, Na hrady a zámky