Zdroj foto: FB hrad Hartenberg

Josefov

Obec Josefov najdete pod Krušnými horami v Karlovarském kraji. Asi 7 km od obce se nachází město Sokolov, 12 km východně leží město Chodov a 14 km severozápadně Kraslice. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
hrad HartenbergObec Josefov se nachází v turistické oblasti Západočeské lázně, krajské město Karlovy Vary je od obce vzdáleno 20 km. Historie obce je úzce spjata s rodovým hradem Hartenberk (Hartenberg, Hertenberg). Podle historických zmínek založili rodový hrad páni z Hartenberka roku 1196 na pravém břehu řeky Svatavy v blízkosti významné obchodní cesty z Erfurtu. Páni z Hartenbergu v roce 1362 předali panství Těmovi z Kodlic, dvořanovi císaře Karla IV. Ten je roku 1364 postoupil císaři. Od té doby se stal Hartenberg korunním jměním. Z dalších majitelů hradu jmenujme například rytíře Jana Maleříka Matěje Šlika. Šlikové vlastnili Hartenberk až do roku 1547. Dalšími z mnoha majitelů Hartenberka byli Písnici. V 17. století přestavěl Jindřich Písnice hrad na zámek.

josefovV roce 1621 zámek dobyli a úplně zpustošili Bavoři. V roce 1668 vypukl v zámku požár, oprava byla dokončena až roku 1686. Za Písniců byla založena ves Hřebeny. Po polovině 18. století na panství pracovalo několik skláren, mlýny, pivovar papírna. Poslední z rodu Písniců hrabě Julius Jindřich prodal panství své neteři Marii Josefě hraběnce Bredové. Po ní majetek zdědila v roce 1791 její dcera Marie Jana, hraběnka Auspergová. V rodě Auspergů zůstal majetek sto let. Nejzajímavějším členem rodiny byl bezesporu Josef Karel hrabě Ausperg, významný právník. Po svém odchodu ze státní služby se v roce 1815 usadil na Hartenberku, kde ho naštěvoval i Johan Wolfgang Goethe. V roce 1833 byla založena ves Josefov – zakladatelem obce byl hrabě Josef von Auersperg. Poslední majitelkou byla Františka Kopalová vlastnící velkostatek do roku 1945.

V Josefově, jehož místními částmi jsou také Hřebeny, Radvanov a Luh nad Svatavou, můžete navštívit zajímavé turistické cíle: číslem jedna je zde zřícenina hradu Hartenberg, pěknou procházku nabízí naučná stezka Olověný Hartenberg a zajímavé jsou Hřebenské lípy. V horkých dnech zve ke koupání koupaliště na Rádě. Oceněn byl projekt Tůně u Josefova, který na území obce (dříve zarostlou louku) vrací biodiverzitu – jde o obnovu biotopu, kam se po mnoha letech vrátil ohrožený všivec lesní.

Aktivity v obci Josefov

Zřícenina hradu Hartenberg

V malebném údolí řeky Svatavy, sedm kilometrů před jejím ústím do největší podkrušnohorské řeky Ohře, se na strmém ostrohu vypíná zřícenina hradu, dříve hradu i zámku Hartenberg.
Josefov, Karlovarský kraj

Naučná stezka Olověný Hartenberg

Naučná stezka Olověný Hartenberg vede Krušnými horami a během ní se seznamujete s historií těžby olova. Dětem se zalíbí hledání „pokladů“ a interaktivní tabule, které promění každou zastávku v malé dobrodružství.
Josefov, Karlovarský kraj

Hřebenské lípy

Nedaleko jezera Medard na Sokolovsku najdete památné hřebenské lípy. Dvojice lip je situována ve svahu pastviny spadající k prameništi jihovýchodně od posledních domů v Hřebenech. Jedná se o velmi pěknou solitéru, kdy lípy vytváří za olistění společnou korunu.
Josefov, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Zábavný výlet pro děti: lokálkou z Karlových Varů do Mariánských Lázní

Když dětem řeknete „pojedeme vlakem!“, většinou následuje jásot, batůžky se plní plyšáky a sušenkami, a dobrodružství může začít. A co teprve, když pojedete na výlet po trati, kterou britský The Guardian zařadil mezi deset nejkrásnějších v celé Evropě? Nevěříte? Tak se s Kudy z nudy vydejte na výlet vlakem z Karlových Varů do Mariánských Lázní.
výlet s dětmi po Tepelské dráze mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, Výlety pro děti

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.
Mariánské Lázně, Cesty poznání

Léčivý, historický a zejména pohodový Karlovarský kraj karavanem

Skutečně rozmanitá nabídka zážitků na vás čeká v Karlovarském kraji. Pro své zdraví uděláte něco v Mariánských lázních, kde uvidíte, že ochutnávání tamních pramenů je vlastně docela legrace, a hlavně zážitek pro chuťové buňky. Odtud je to pak jen kousek třeba k miniaturám zajímavých staveb naší země. Ale co rozhodně miniaturní není, to je nedaleký zámek Kynžvart, který ve svých interiérech skrývá skutečné zajímavosti. A pokud jste milovníci přírody, nesmíte vynechat Kladská rašeliniště. To vše je navíc nedaleko moc příjemného kempu.
karavanem do lázní, Cesty pro zdraví

Výlet na Loket a Bečov

Malebné městečko poblíž Karlových Varů již 800 let střeží mohutný středověký hrad Loket. Můžete jej prozkoumat od sklepů až po vyhlídkový ochoz nejvyšší věže, prohlédnout si vzácné sbírky a odhalit leccos z jeho tajemství. Navíc vám prozradíme, kde v okolí najdete další starobylá a romantická místa.
Karlovarský kraj, Na hrady a zámky