Jinošov

Jinošov je nevelká obec ležící na východním okraji Českomoravské vrchoviny pozvolna se zvedající z brněnské nížiny a dosahující nadmořské výšky 478 m u věže kostela a na severním okraji katastru 509 m. Své pojmenování dostala obec podle osobního jména Ninoš, což byla domácká podoba jmen Ninoslav či Ninohněv. Význam jména Ninošov byl "Ninošův majetek". Od roku 1436 už se ves uvádí jako Jinošov.
Obec Jinošov se nachází v turistické oblasti Třebíčsko – moravská Vysočina. První písemná zmínka o vsi Jinošov (tehdy ještě jako Ninošov) pochází z roku 1349 a týká se vdovy po Bernardu z Lukova, která se vzdává práva svého věna na Jinošově ve prospěch svého zetě Jana, při čemž větší část osady patřila ke statku mostišťskému. Ve středověku se majitelé Jinošova často střídali, roku 1535 získává Jinošov rod Březnických z Náchoda. První z Březnických, Jan, dal starou tvrz v duchu doby 16. století přestavět na venkovský renesanční zámeček. V roce 1615 prodává Jiří Březnický své panství Karlu staršímu ze Žerotína, který začlenil koupený statek do náměšťského panství. Po odchodu Karla z Žerotína do exilu r. 1628 se celé náměšťské panství dostalo do rukou cizího rodu Werdenbergů potom Enkcwoirtů, Kufštejnů a roku 1752 ho koupil Bedřich Vilém z Haugwitzů, první ministr Marie Terezie, a od té doby Jinošov tomuto rodu patřil až do roku 1945.

Turisté a cyklisté tu mohou navštívit zajímavé turistické cíle: je zde například Naučná stezka Jinošovské studánky, Zámeček Schönwald – letní sídlo rodu Haugwitzů, kostel sv. Petra a Pavla. V oboře Jinošov jsou postaveny romantické stavbičky, jako je Dianin, Apollonův a Silvánův chrám, jinak slouží pro chov daňčí zvěře. Veřejnosti je přístupná. Jedná se o turisticky velice atraktivní oblast s hlubokými lesy, velkým množstvím rybníků a památek. Pro turistiku a cyklistiku je zde doslova země zaslíbená. V roce 2006 obdržela obec Jinošov ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, konkrétně získala ocenění zelený diplom, tj. diplom za rozvíjení lidových tradic.

Aktivity v obci Jinošov

Zámeček Schönwald – letní sídlo rodu Haugwitzů

Letní zámeček náměšťských Haugwitzů postavený v bývalé bažantnici v letech 1827-29 a zasvěcený Přátelství a Múzám.
Jinošov, Kraj Vysočina

Naučná stezka Jinošovské studánky

Stezka vede malebnou krajinou bývalé Jindřichovské obory s 11 studánkami, o které se dlouhodobě a pečlivě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení.
Jinošov, Kraj Vysočina

Kostel sv. Petra a Pavla v Jinošově

Dominanta Jinošova, farní chrám zasvěcený sv. Petru a Pavlu.
Jinošov, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Třebíčsko – moravská Vysočina


Malebným údolím Oslavy do Budišova

Vydáte-li se údolím Oslavy a okolní krajinou sousedící s Přírodním parkem Třebíčsko, nabídne se vám vždy příležitost poznat zblízka krásu zdejší přírody a zároveň si užít jízdu v terénu. Pokud si budete chtít obohatit výlet i po stránce kulturní, můžete navštívit zámky v Náměšti a Budišově.
Náměšť nad Oslavou, Na kole po Česku

Po židovských stopách na Třebíčsku

Život židovských obyvatel na území Vysočiny dokládají dodnes dochované památky. Vydejte se po jejich stopách na Třebíčsko. Navštívite unikátní židovské město, které je zapsáno na seznam UNESCO, poznáte život hrdiny Antonína Kaliny a objevíte synagogu v Polici u Jemnice.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Questenberků na Vysočinu do Jaroměřic nad Rokytnou

Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou patří k nejkrásnějším zámkům Vysočiny. Ve své nejslavnější době patřily Jaroměřice nad Rokytnou šlechtickému rodu Questenberků, kteří velkolepé sídlo i malé městečko proměnili v jedno z předních center barokní hudby a divadla.
Jaroměřice nad Rokytnou, Výlety s příběhem