Bílá Voda

Prozkoumejte obec Bílá Voda, která je nejsevernější i nejzápadnější obec Českého Slezska a nabídku turistických atraktivit. Po roce 1950 Bílá Voda sloužila k internaci řádových sester. Postupně se zde shromáždila největší církevní komunita v Evropě, vystřídalo se zde asi 1000 sester, z nichž mnohé jsou pohřbeny na místním hřbitově. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec Bílá Voda se nachází 8 km severozápadně od Javorníku v nejseverněji ve výběžku Rychlebských hor v turistické oblasti Jeseníky. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Muzeum internovaných řeholnic v Bílé Vodě, Šafářova skála u Vsi Bílá Voda, Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské.

Z 18. století pochází farní kostel Navštívení Panny Marie a piaristická kolej založena biskupem Jakubem Arnoštem Lichtenštejnem. Byla to první piaristická fundace v celém Slezsku. Nebylo náhodou, že právě tento zapomenutý kout byl po celostátním násilném zrušení klášterů v roce 1950 místem, kam byly převezeny řádové sestry z mnoha míst a z různých konventů. Tak se v budově zdejšího kláštera vytvořila specifická církevní komunita, která přečkala útrapy i překážky a ovlivnila ve všech směrech nejnovější historii Bílé Vody.

V blízkém okolí Bílé Vody bylo několik osad, které po válce zanikly. Památkou na ně může být Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec. V obci se nachází zámek, který od 50. let slouží Psychiatrické léčebně Marianny Oranžské. Přírodní zajímavostí lokality je bývalý lom Kukačka, kde rostou pozoruhodné rostliny. Navštívit můžete i nedalekou rozhlednu na Borůvkové hoře. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Bílá Voda

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Zámek Bílá Voda – Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské

Zámek v Bílé Vodě slouží již od 50. let jako psychiatrická nemocnice, která je pojmenovaná po jedné z majitelek Mariannou Oranžskou, která mu vtiskla podobu.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Hřbitov v Bílé Vodě

Jeseníky skrývají i kulturní skvosty – hřbitov v Bílé Vodě se stal roku 2000 kulturní památkou. Bohužel drží nejspíše také neslavný primát, neboť je pravděpodobně místem s největší koncentrací hrobů řádových sester na světě.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Farní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem v Bílé Vodě

Významný rozsáhlý barokní klášterní komplex piaristů z 18. století tvoří kostel Navštívení Panny Marie a pětikřídlý klášter s kolejí.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Lom Na Vyhlídce u Bílé Vody – bývalý lom Kukačka

Bývalý vápencový lom, v mapách označovaný Na Vyhlídce, se nachází u Bílé Vody. Těžily se zde kalcitické a dolomitické mramory (včetně polohy bílého dolomitu).
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec

Kaplička nechal postavit obyvatel Jedlovce (Tannzapen) Hauer, na cestě mezi Jedlovcem a Zlotým Stokem. Zásluhou občanského sdružení Společný prostor opravena a vede k ní Sudetská cesta.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála nedaleko Vsi Bílá Voda v Rychlebských horách je rulový útvar, jehož 35 metrů vysoká hlavní stěna je využívána i jako horolezecký terén.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


S osobností na procházku: po Úvalně s lékařem a politikem Hansem Kudlichem

Rodák z Úvalna u Krnova, lékař a rakouský politik německé národnosti ze Slezska Hans Kudlich (1823–1917) se zapsal do historie jako politik, který v roce 1848 podal a prosadil návrh na zrušení poddanství a roboty. V rodné obci mu k jeho devadesátým narozeninám postavili rozhlednu a mauzoleum, kromě toho tu ale objevíte řadu dalších zajímavostí. Líbit se tu bude i dětem – na ty čeká neobvyklý skříňový a zrcadlový labyrint anebo kavárna a informační centrum s železničním modelem.
Procházka v Úvalně a okolí, Výlety s příběhem

Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Příběh urputného inkvizitora a čarodějnic z Jesenicka

V poli nedaleko zámku ve Velkých Losinách stával strom, který prý pamatoval popravu tří vůdců selského povstání proti vrchnosti v roce 1662. Hrůzné představení ale Žerotínové záhy přebili ještě větším trumfem, kdy v krutých inkvizičních procesech poslali na smrt více než sto lidí.