Bílá Voda

Prozkoumejte obec Bílá Voda, která je nejsevernější i nejzápadnější obec Českého Slezska a nabídku turistických atraktivit. Po roce 1950 Bílá Voda sloužila k internaci řádových sester. Postupně se zde shromáždila největší církevní komunita v Evropě, vystřídalo se zde asi 1000 sester, z nichž mnohé jsou pohřbeny na místním hřbitově. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec Bílá Voda se nachází 8 km severozápadně od Javorníku v nejseverněji ve výběžku Rychlebských hor v turistické oblasti Jeseníky. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Muzeum internovaných řeholnic v Bílé Vodě, Šafářova skála u Vsi Bílá Voda, Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské.

Z 18. století pochází farní kostel Navštívení Panny Marie a piaristická kolej založena biskupem Jakubem Arnoštem Lichtenštejnem. Byla to první piaristická fundace v celém Slezsku. Nebylo náhodou, že právě tento zapomenutý kout byl po celostátním násilném zrušení klášterů v roce 1950 místem, kam byly převezeny řádové sestry z mnoha míst a z různých konventů. Tak se v budově zdejšího kláštera vytvořila specifická církevní komunita, která přečkala útrapy i překážky a ovlivnila ve všech směrech nejnovější historii Bílé Vody.

V blízkém okolí Bílé Vody bylo několik osad, které po válce zanikly. Památkou na ně může být Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec. V obci se nachází zámek, který od 50. let slouží Psychiatrické léčebně Marianny Oranžské. Přírodní zajímavostí lokality je bývalý lom Kukačka, kde rostou pozoruhodné rostliny. Navštívit můžete i nedalekou rozhlednu na Borůvkové hoře. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Bílá Voda

Zámek Bílá Voda – Psychiatrická nemocnice Marianny Oranžské

Zámek v Bílé Vodě slouží již od 50. let jako psychiatrická nemocnice, která je pojmenovaná po jedné z majitelek Mariannou Oranžskou, která mu vtiskla podobu.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Zaniklé osady u Bílé Vody

U obce Bílá Voda se nacházelo několik osad, které zanikly: Tannzapfen též Jedlová šiška (Jedlovec), Rosenkranc – Růženec, Karlshof – Karlov.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Muzeum internovaných řeholnic – klášter piaristů Bílá Voda

Muzeum připomíná internaci a život sester v Bílé Vodě u Javorníka. Obec na hranici s Polskem se od 50. let minulého století stala shromaždištěm stovek řeholních sester různých řádů a kongregací. Mnohé z nich odpočívají na místním hřbitově.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Šafářova skála u Vsi Bílá Voda

Šafářova skála nedaleko Vsi Bílá Voda v Rychlebských horách je rulový útvar, jehož 35 metrů vysoká hlavní stěna je využívána i jako horolezecký terén.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Farní kostel Navštívení Panny Marie s klášterem v Bílé Vodě

Významný rozsáhlý barokní klášterní komplex piaristů z 18. století tvoří kostel Navštívení Panny Marie a pětikřídlý klášter s kolejí.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Naučná stezka Po stopách Mariany Oranžské

Naučná stezka mapuje život nizozemské princezny Mariany Oranžské v oblasti Bílé Vody a Zlotého Stoku. Princezna se zasloužila o ekonomický rozvoj celé oblasti a hned za hranicemi v Polsku si vystavěla nádherný zámek. Okružní naučná stezka měří 10 km
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Lom Na Vyhlídce u Bílé Vody – bývalý lom Kukačka

Bývalý vápencový lom, v mapách označovaný Na Vyhlídce, se nachází u Bílé Vody. Těžily se zde kalcitické a dolomitické mramory (včetně polohy bílého dolomitu).
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Hauerova kaple a křížová cesta u bývalé osady Jedlovec

Kaplička nechal postavit obyvatel Jedlovce (Tannzapen) Hauer, na cestě mezi Jedlovcem a Zlotým Stokem. Zásluhou občanského sdružení Společný prostor opravena a vede k ní Sudetská cesta.
Bílá Voda, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jeseníky


S osobností na procházku: po Úvalně s lékařem a politikem Hansem Kudlichem

Rodák z Úvalna u Krnova, lékař a rakouský politik německé národnosti ze Slezska Hans Kudlich (1823–1917) se zapsal do historie jako politik, který v roce 1848 podal a prosadil návrh na zrušení poddanství a roboty. V rodné obci mu k jeho devadesátým narozeninám postavili rozhlednu a mauzoleum, kromě toho tu ale objevíte řadu dalších zajímavostí. Líbit se tu bude i dětem – na ty čeká neobvyklý skříňový a zrcadlový labyrint anebo kavárna a informační centrum s železničním modelem.
Procházka v Úvalně a okolí, Výlety s příběhem

Procházka okolím Zlatých hor

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody, tajemství středověkých štol i pohnutou historii druhé světové války. Pojďte se projít k rozhledně Biskupská kupa, okolo štol pod Příčným vrchem i k tajemstvím opředené vyhlídce Hříbek. Na závěr si můžete prohlédnout muzeum těžby zlata ve zlatorudných mlýnech.
Zlaté Hory, Cesty krajinou

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz

Celodenní výlet z Jeseníku na Rejvíz ocení především milovníci přírody, krásných výhledů a turisté, kterým nevadí delší procházka s vyšším převýšením. Naše trasa začíná v Jeseníku, v ulici Josefa Hory a pokračuje k rozhledně Zlatý Chlum, Velkému Mechovému jezírku a zpět do Jeseníku po zelené značce přes Krásnou vyhlídku. Celá trasa měří cca 20 kilometrů.

Pěší okruh za přírodními unikáty na Rejvízu

Malebná osada Rejvíz je se 780 metry nadmořské výšky nejvýše položenou obcí ve Slezsku. Polohou na náhorní pláni obklopené lesy připomíná Šumavu, v okolí objevíte řadu pěkných míst pro nenáročné i delší výlety.