Dum porcelánu s modrou krví

Dubí

Prozkoumejte město Dubí, bránu do Krušných hor, a nabídku turistických atraktivit. Lázeňské město Dubí proslulo výrobou skla a porcelánu. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město se nachází v turistické oblasti Krušné hory, necelých 6 km od Teplic. V roce 1860 se místní podhorské klima zalíbilo továrníkovi Antonu Tschinkelovi. Nejen že zde založil továrnu na porcelán, ale společně s balneologem Josefem Löschnerem vybudoval klimatické Dianiny lázně. V roce 1871 vystavěl lékař Alois Brecher Vodoléčebný ústav dr. Brechera, kde využíval tehdy módních léčebných postupů Vincenze Priessnitze. Dalším lázeňským podnikatelem byl stavitel moldavské železnice inženýr Thomas Nowak, který v roce 1879 postavil nové lázně a pojmenoval je po své manželce Tereze. Dnešní Tereziny lázně se zaměřují na léčbu stavů po mozkových příhodách, operacích páteře a mozku, obrně a dalších nemocech. 

Ve městě byste neměli minout Dům porcelánu s modrou krví, kde se nachází Muzeum porcelánu a Městské informační centrum. Vystavena je zde expozice věnovaná historii výroby porcelánu v oblasti pod Krušnými horami.

Dubí je branou do Krušných hor a výchozím místem pro poznávání místních krás. V blízkosti můžete navštívit Horské městečko Cínovec v Krušných horách, které je významným střediskem letní i zimní rekreace. V létě láká na výlet Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a k pohodovému koupání Přírodní koupaliště Dlouhý rybník na Cínovci. Okolní horská krajina s bohatou historií, přírodními památkami i množstvím turistických, cyklistických i běžkařských tras, nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. 

Akce ve městě Dubí

Lovas – výstava Kristýny Šenkýřové

Kristýna Lovas Šenkýřová se řadí mezi výrazné osobnosti české módní scény. Ve své tvorbě zkoumá témata jako vnímání ženskosti, cykličnost života či role ženy v různých epochách.
Dubí, Ústecký kraj

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.
Dubí, Ústecký kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Dubí, Ústecký kraj

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.
Dubí, Ústecký kraj

Lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově

Zámeček ve Mstišově na Teplicku sloužil jako restaurace, až do osudného požáru v září roku 2018. Od roku 2020 – 2022 probíhala rekonstrukce. Nyní již opět slouží turistům a výletníkům.
Dubí, Ústecký kraj

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.
Dubí, Ústecký kraj

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.
Dubí, Ústecký kraj

Přírodní koupaliště Dlouhý rybník na Cínovci

Umělá vodní nádrž nedaleko obce Cínovec je situovaná v rašeliništní oblasti. Vznikla na konci 18. století. Rybník je charakteristický čistou tmavou vodou a specifickou flórou v jeho okolí.
Dubí, Ústecký kraj

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu

Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.
Dubí, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Dubí

Penzion Dubík

K dispozici je také bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště.
Dubí, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!