Dum porcelánu s modrou krví

Dubí

Prozkoumejte město Dubí, bránu do Krušných hor, a nabídku turistických atraktivit. Lázeňské město Dubí proslulo výrobou skla a porcelánu. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město se nachází v turistické oblasti Krušné hory, necelých 6 km od Teplic. V roce 1860 se místní podhorské klima zalíbilo továrníkovi Antonu Tschinkelovi. Nejen že zde založil továrnu na porcelán, ale společně s balneologem Josefem Löschnerem vybudoval klimatické Dianiny lázně. V roce 1871 vystavěl lékař Alois Brecher Vodoléčebný ústav dr. Brechera, kde využíval tehdy módních léčebných postupů Vincenze Priessnitze. Dalším lázeňským podnikatelem byl stavitel moldavské železnice inženýr Thomas Nowak, který v roce 1879 postavil nové lázně a pojmenoval je po své manželce Tereze. Dnešní Tereziny lázně se zaměřují na léčbu stavů po mozkových příhodách, operacích páteře a mozku, obrně a dalších nemocech. 

Ve městě byste neměli minout Dům porcelánu s modrou krví, kde se nachází Muzeum porcelánu a Městské informační centrum. Vystavena je zde expozice věnovaná historii výroby porcelánu v oblasti pod Krušnými horami.

Dubí je branou do Krušných hor a výchozím místem pro poznávání místních krás. V blízkosti můžete navštívit Horské městečko Cínovec v Krušných horách, které je významným střediskem letní i zimní rekreace. V létě láká na výlet Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a k pohodovému koupání Přírodní koupaliště Dlouhý rybník na Cínovci. Okolní horská krajina s bohatou historií, přírodními památkami i množstvím turistických, cyklistických i běžkařských tras, nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. 

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.
Dubí, Ústecký kraj

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.
Dubí, Ústecký kraj

Rašeliniště na Cínoveckém hřbetu

Téměř zaniklá rašeliniště na Cínoveckém hřbetu a v lokalitě U Jezera v Krušných horách se během deseti let podařilo zachránit. Přírodní památka zde vznikla roku 2019 a navrátilo se sem mnoho chráněných živočichů a rostlin, včetně tetřívka obecného.
Dubí, Ústecký kraj

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.
Dubí, Ústecký kraj

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.
Dubí, Ústecký kraj

Dům porcelánu s modrou krví v Dubí

Muzeum porcelánu, turistické informační centrum či výstavní expozice a přednáškový sál – to vše naleznete v objektu bývalého kina v Dubí. Po celkové rekonstrukci dostal jméno Dům porcelánu s modrou krví, který slouží především k představení expozice věnované historii výroby porcelánu.
Dubí, Ústecký kraj

Tereziny lázně Dubí – plně bezbariérové zařízení v Krušných horách

Historie Tereziných lázní sahá až do roku 1870. Zajímavostí je jejich téměř 3 hektarová rozloha s vlastním překrásným lesoparkem, který nabízí nenáročný bezbariérový terén, opalovárnu, tenisový kurt, minigolfové hřiště a venkovní vyhřívaný bazén.
Dubí, Ústecký kraj

Železniční muzeum Dubí

V památkové chráněné budově vzniká postupně malé železniční muzeum. Prozatím je v rámci muzea přístupná dopravní kancelář a kancelář přednosty. V budoucnu zde bude expozice osobní a zavazadlové pokladny a čekárna, která by měla sloužit svému původnímu účelu.
Dubí, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Dubí

Penzion Dubík

K dispozici je také bezplatné Wi-Fi a neplacené soukromé parkoviště.
Dubí, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Zábavný výlet pro děti: za strašidly na Plešivec do Krušných hor a do Abertam

Vydejte se s dětmi na Plešivec! Patří k nejlépe dostupným krušnohorským tisícovkám, najdete tu výletní restauraci, rozhlednu i řadu atrakcí, a okolí je přímo stvořené na procházky. Rodiny s dětmi láká hlavně stezka krušnohorských pověstí s dřevěnými pohádkovými postavami. Pojďte s Kudy z nudy obdivovat bytosti z prastarých příběhů Krušných hor!
výlet s dětmi na Plešivec, Výlety pro děti

Po stopách seriálu Most!

Oblíbili jste si komediální seriál o některých druhých z nás aneb „Dycky MOST!“? Pak by se vám mohl líbit i náš tematický výlet po stopách tohoto seriálu. Uvidíte dům, kde bydlel Luďan s „bráchou“ Dášou, přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie, mostecký autodrom, autodílnu, kde pracovala Dáša a samozřejmě nebude chybět kultovní hospoda Severka, kam můžete zajít třeba na karbanátky…

Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Cyklovýlet z Božího Daru na Blatenský vrch, Perninské rašeliniště a zpět

Vydejte se poznat na kole nezaměnitelnou krásu této části Krušných hor. Z Božího Daru projedete kolem vřesem porostlých sejpů k řece Černé. Vaše trasa povede směrem do Horní Blatné a dále k Perninskému rašeliništi a zpět přes Hřebečnou a okolo Božídarského Špičáku. Náročný okruh měří 32,5 km a je určen trénovaným cyklistům, kteří rádi jezdí v terénu.
Boží Dar, Na kole po Česku