Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí byl inspirován benátským kostelem Santa Maria dell Orto. Jedinečná památka z bílého a červeného mramoru se stala dominantou v hlubokém klínu Krušných hor. Stavba je výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury v celé ČR.
Jako o perle Dubí, která městu dominuje a poutá pozornost svou nezvyklou podobou a bělostnou něhou italského mramoru, se právem hovoří o kostele Neposkvrněného početí Panny Marie. Kostel je skutečně výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury a je ojedinělou stavbou v celé České republice. Základní kámen kostela v Dubí byl položen v roce 1897 a posvěcen byl v roce 1906, jeho stavba dále pokračovala až do 20. let 20. století. Kostel je tedy příkladem novogotické architektury.
Projektu se ujal italský architekt P. Bigaglio a v Dubí tak získalo jedinečnou dominantu, trojlodní baziliku ve stylu benátské gotiky. Ta působí i díky stavební materiálům (bílý a červený mramor) v krajině podkrušnohoří velmi exoticky. Třicet tři metrů vysoká věž má otevřenou zvonici s benátskou římsou a střechu zdobí dvojitý benátský kříž. Portál tvoří 55 řad bílých a červených mramorových kvádrů. Délka kostela je 50 m a šířka 17,20 m. Výška hlavní lodi 13,90 m a šířka 7,20 m. Boční lodě mají výšku 8 m. Součástí kostel ja i hrobka rodu Clary-Aldringenů.
Kostel je skutečně výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury a je ojedinělou stavbou v celém Česku. Důvody této jedinečnosti i neobvyklosti v Dubí mají základ ve sňatku Edmunda Clary Aldringena s Elisalex Ficquelmontovou v roce 1841, čímž tepličtí Clary-Aldringenové získali těsné a trvalé styky především s Benátkami, kde Edmundův tchán, hrabě Ficquelmont, vlastnil palác.
Právě časté návštěvy v Benátkách vytvořily velmi kladný vztah k tomuto městu i jejich synovi Carlosu Clary-Aldringenovi. Ten při svých toulkách po lagunových ostrovech poblíž Benátek objevil na ostrůvcích San Giorgio a Torcello jednotlivé gotické oblouky a sloupy, které zakoupil a dal je dopravit do Teplic. Zajímavostí je, že původně měly být použity na opravu rodinné hrobky v Loretánské kapli, ale mezitím bylo rozhodnuto, že právě v Dubí bude postaven kostel s novou rodinnou hrobkou. Plány kostela jsou dílem profesora Akademie výtvarných umění v Benátkách, architekta Pietra Bigaglii, jemuž se stal vzorem tamější pozdněgotický kostel Santa Maria dell Orto z 15. století.