Duchcov

Podobně jako města Bílina, Litvínov a Most leží i Duchcov na okraji rozsáhlého území, poničeného těžbou uhlí. Zároveň se tu však z roviny zvedá hradba Krušných hor, obzory krášlí malebné homole vyhaslých sopek Českého středohoří a čeká tu na vás řada zajímavostí v čele se zámkem.

Co musíte vidět v Duchcově

Duchcovský zámek je dílem francouzského stavitele Jeana Baptisty Matheye, na výzdobě se podíleli přední umělci baroka, malíř Václav Vavřinec Reiner a sochaři Matyáš Bernard Braun a Ferdinand Maxmilián Brokoff.

Zámek obklopuje rozsáhlý park s Knížecí zahradou, v moderním pavilonu je k vidění proslulá Reinerova freska z kaple někdejšího špitálu. Na zámek navazuje kostel Zvěstování Panny Marie z počátku 19. století.
 

Casanova v Duchcově

Na osudech města se výrazně podepsali Valdštejnové; kromě toho, že iniciovali první pokusy s dobýváním hnědého uhlí, tak v roce 1785 Josef Emanuel z Valdštejna přivedl na duchcovský zámek známého filozofa, světoběžníka a dobrodruha Giacoma Casanovu. Ten zde v roli zámeckého knihovníka strávil třináct let svého života, v Duchcově nakonec zemřel a byl pochován u kaple sv. Barbory, kde jej připomíná pamětní deska.
 

Vyhlídka a první český přístav

Hezký výhled na město i okolí se otvírá z věže kostela Církve československé husitské. Zjistíte, že okolní krajina se spoustou vody a zeleně vybízí k procházkám či projížďkám na kole, na milovníky památek čeká cisterciácký klášter v nedalekém Oseku. V Duchcově také objevíte koupaliště i přírodní nádrže, a kdo má rád netradiční turistické atrakce, ten by měl navštívit Liptickou vyhlídku a prohlédnout si Duchcovskou marínu, první český námořní přístav.

Turistická informační centra


Zahájení návštěvnické sezony v Duchcově 2025

O víkendu 5. – 6. dubna 2025 zahajuje zámek Duchcov návštěvnickou sezonu 2025.
Duchcov, Ústecký kraj

Čtení z Pamětí Giacoma Casanovy na zámku Duchcov

Čeká vás úvodní přednáška o životě Giacoma Casanovy, následně čtení z Pamětí.
Duchcov, Ústecký kraj

Kulturní program ke 300. výročí od narození Giacoma Casanovy na zámku Duchcov

Celoroční program na zámku v Duchcově.
Duchcov, Ústecký kraj

Prohlídky sklepení na zámku Duchcov

Prohlídka zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Noční komentované prohlídky na zámku Duchcov

Noční komentované prohlídky na zámku Duchcov.
Duchcov, Ústecký kraj

Zahájení Casanovských slavností na nádvoří zámku Duchcov

Zahájení Casanovských slavností na nádvoří zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Casanovské slavnosti v Duchcově

Letní slavnost.
Duchcov, Ústecký kraj

Prohlídky pro děti na zámku Duchcov

Přijďte si užít atmosféru historie!
Duchcov, Ústecký kraj

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek. Muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy je nyní v rekonstrukci.
Duchcov, Ústecký kraj

Pohádkové muzeum Duchcov

Procházka pohádkovým příběhem vodníků, lidí, čertů i princezen do kterého jsou také aktivně vtaženi malí i velcí návštěvníci. Jak to v pohádce vypadá, když se v jeden den narodí malá hastrmanka, vodníček i ve mlýně malá Anička?
Duchcov, Ústecký kraj

Duchcovská marína – první český námořní přístav

Recesistické dílo Duchcovská marína se nachází nedaleko Liptické vyhlídky.
Duchcov, Ústecký kraj

Liptická vyhlídka u Duchcova

Netradiční vyhlídka se nachází na mírném návrší na okraji povrchového dolu Bílina. Název má podle vesničky Liptice, která zde stávala do roku 1976, kdy musela ustoupit těžbě uhlí.
Duchcov, Ústecký kraj

Expozice antických soch na zámku Duchcov

V nové stálé expozici „Okouzleni antikou“ se na zámku v Duchcově seznamíte s fascinujícími příběhy z řecké mytologie a objevíte kouzlo antických soch v autentickém prostředí zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Vyhlídková věž kostela Církve československé husitské v Duchcově

Kostel Církve československé husitské je secesní stavbou a byl postaven v listopadu roku 1899. Věž kostela, která má přízvisko Soví, měří 42 m a od června do konce září na ni můžete vystoupat. Odměnou vám bude krásný rozhled po Duchcově a okolí.
Duchcov, Ústecký kraj

Knížecí zahrada na zámku Duchcov

Romantická Knížecí zahrada se rozkládá před severním křídlem zámku Duchcov. Byla vytvořena ve stylu à la française v rekonstruované podobě zámeckých barokních zahrad. Vstup do Knížecí zahrady je volný a je vymezen otevírací dobou zámku.
Duchcov, Ústecký kraj

Kaple sv. Barbory v Duchcově

Barokní kaple, umístěná naproti rybníku Barbora, byla postavená litoměřickým stavitelem Octaviem Broggiem, jako hřbitovní kaple.
Duchcov, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!