ÚvodVýletyVýlety s příběhemPo stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.
Fascinuje vás příběh Giacoma Casanovy (1725–1798), proslulého milovníka žen, cestovatele a labužníka? Zůstává vám rozum stát nad tím, jak se ze syna herců mohla stát osobnost známá po celém tehdejším světě, s přáteli mezi panovníky i nejváženějšími umělci? Nejezděte do Itálie a do jeho rodných Benátek. Raději se vydejte na sever Čech, do podhůří Krušných hor do Duchcova.
 

Prostopášník v krajkách

Tam, kousek od lázeňských Teplic, leží zámek Duchcov. Téměř 300 let ho vlastnil rod Valdštejnů, a právě Josef Karel Emanuel z Valdštejna zaměstnával dobrodruha Giacoma Casanovu jako zámeckého knihovníka a hraběcího společníka. Bohužel pro slavného svůdníka a světoběžníka to moc šťastné roky nebyly. Na zámku sice měl svůj služební byt, ale někdejší muž plný energie, který toho za jeden život stihl víc než desítky průměrných lidí dohromady, byl už dávno pryč. Zastával jen podřadnou funkci bibliotékáře a už dávno mu nepodléhala jedna žena za druhou. Nezbylo mu nic jiného, než vzpomínat na svou dobrodružnou minulost, snít, sepisovat ji a patrně si ji i trochu vymýšlet a přikrašlovat. Tak vzniklo slavné dílo Paměti.

Milovník, špion a vyhnanec Casanova začal svůj životopis trochu dál v minulosti, než je zvykem. Sledoval dějiny svého rodu až k roku 1428, kdy prý jeho prapředek unesl svou milou den nato, co složila klášterní slib. Snad chtěl ukázat, proč se v jeho těle zabydlely tak nezkrotné geny. Ostatně nebylo mu ještě ani dvacet, když ho v rodných Benátkách poprvé (a ne naposled) uvěznili – tenkrát jako výstrahu, aby zkrotil svůj bouřlivý charakter. Nebylo to nic platné.

Casanova celý svůj život putoval Evropou z jedné země do druhé, zastával významné posty, dělal si přátele ve vysokých kruzích a dovedně z nich tahal finance. Střídal jedno povolání za druhým (byl vojákem, houslistou i špiónem), stal se spisovatelem, diplomatem a filozofem, a především: miloval desítky žen bez rozdílu jejich společenského postavení a závazků. Nejednou to byla dobře vdaná žena, co podlehla jeho šarmu. Mimochodem, kdoví, jak to dělal. Jeho přítel princ Charles de Ligne, který se s ním na zámku v Duchcově vídal, o něm řekl: „Byl by to velice krásný muž, kdyby nebyl ošklivý“.

Buď jak buď, podobné úlety tenkrát provázely život nejednoho mladého šlechtice. Casanovův problém byl, že on se jimi netajil, ba naopak. Proto skončil jako vyhnanec, navždy vypovězený z rodných Benátek.
 

Poslední útočiště dobrodruha Casanovy

Pro Giacoma Casanovu prý byly poslední roky života ve valdštejnských službách na Duchcově hotovým utrpením. Jemu, který se setkával s Mozartem, Voltairem, papežem Klimentem XIII. i carevnou Kateřinou Velikou, dělali společnost jen zaostalí čeští venkovani. Pro jeho výstřelky tu nikdo neměl pochopení, prožíval nudu a hořkost z fyzického chátrání včetně ztráty potence. Zklamaný byl i okolním světem: jeho čas byl nenávratně pryč, ve Francii došlo k revoluci a pozvolna přicházelo na scénu 19. století se všemi tušenými i netušenými novotami. Duchcovské služebnictvo si navíc s pohrdáním šeptalo, jak pan Casanova nemůže vystát zpátečnickou zámeckou kuchyni, a tak si nechává z ciziny dovážet olivy, zákusky a tisíce čokolád. Však právě konzumací kakaa byl Casanova posedlý – třeba stejně jako už dávní jihoameričtí indiáni poznal, že má afrodiziakální účinky. Každopádně nejednou se na Duchcově kvůli Casanovovi strhla hádka: třeba když po chodbách rozzlobeně honil kuchaře, který zkazil makaróny.

Dnešní Duchcov, jeden z nejkrásnějších zámků Ústeckého kraje, hostí unikátní expozici přibližující Casanovův život. Je to jediná výstava svého druhu na světě, podobnou nenajdete ani v jeho rodných Benátkách. Projdete si pokoje, zařízené přesně tak, jak vypadaly v době, kdy tu slavný svůdník pobýval. Uvidíte jeho ložnici, rukopis i křeslo, ve kterém Casanova 4. června 1798 ve svých třiasedmdesáti letech zemřel. Kdyby vám to bylo málo, pokochejte se taky ostatními interiéry majestátního Duchcova. Jeho historie sahá do 16. století a po stavební stránce nejvýrazněji zámek měnili právě Valdštejnové. Kromě galerie můžete navštívit hlavní reprezentační sál, jídelnu, ložnici, dámské a pánské salony, pracovny, grafický kabinet, obrazárnu, kuriozity, sbírku antických soch, porcelánový kabinet, lovecké vybavení nebo zbrojnici. Nahlédnete i do místností služebnictva: je tu pokoj malíře, hraběcího sluhy a správce.
Vypravit se můžete i do nedalekých Teplic. Však tam to měl rád nejen Casanova, ale i Goethe, Chopin či Beethoven!
 

Galantní dostaveníčka s Casanovou: park, Casanovské slavnosti a filmy

Projděte se také parkem kolem zámku a zastavte se třeba na romantické dostaveníčko ve stylu Giacoma Casanovy v Knížecí zahradě. Ta se rozkládá před severním křídlem zámku. Má podobu starých barokních francouzských zahrad a slouží jako místo odpočinku či rozjímání, od června do září tu často probíhají svatební obřady.

Na zámku Duchcov se každý rok začátkem června konají Casanovské slavnosti. Těšit se můžete na divadlo na nádvoří, hudební festival v zámecké zahradě, historický šerm, jarmark dobových řemesel, ohňostroj a světelnou podívanou. Tradiční součástí slavností je příjezd Giacoma Casanovy v kočáře a zahajovací přípitek s vrchností na zámeckém balkoně.

Milostné úspěchy Giacoma Casanovy inspirovaly další generace svůdců a také filmaře. Podívat se můžete třeba na film Casanova (2005, režie Lasse Hallström), Návrat Casanovy (1992, režie Edouard Niermans) nebo seriál Vzpomínky Casanovy (2005), v němž v roli starého, životem zlomeného muže exceluje Peter O'Toole. Útěku dobrodruha z benátského vězení je věnován i jeden z dílu populárního seriálu Slavné útěky (1972).ethe, Chopin a Beethoven!