Loučná pod Klínovcem

Osídlení u Loučné pod Klínovcem (dříve Böhmisch Wiesenthal) a protějšího saského Oberwiesenthalu vzniklo pravděpodobně už koncem 14. století. První písemná zmínka o krušnohorské osadě Wizinthalu či Wyzenthalu na saské straně hor pochází z roku 1406, na české pak z roku 1431. Městečko je dnes známé pro široké možnosti letní i zimní rekreace.

Oblíbené ve městě

loučná pod klínovcemMěsto Loučná pod Klínovcem se nachází v turistické oblasti Krušné hory. I když se německé jméno Loučné Wiesenthal obvykle vysvětluje jako „Luční údolí“ (Wiese = louka, T(h)al = údolí), čemuž odpovídá i podoba městského znaku, skutečnost je jiná. Nejstarší písemná podoba Wyzenthal/Wizinthal obsahuje staroněmecké slovo wyz, tj. bílý (v současnosti weiß), a šlo tedy o „Bílé údolí“. V souladu s tím je i jméno hraničního potoku Polava (Pöhlbach). V něm se stejně jako v případě říčky Pöhla na druhé straně Fichtelbergu skrývá slovanské slovo bílý – původně, před německou středověkou kolonizací, šlo o Bílý potok, Bělavu. Český název Loučná dostala obec teprve v roce 1949.

loučná pod klínovcemRozvoj horské osady nastal ve 20. letech 16. století, kdy byly objeveny stříbrné rudy v hraničním údolí Zechengrund. V důsledku toho bylo v roce 1527 nově založeno město Oberwiesenthal (původně Neustadt) a ves Loučná byla pány z Fictumu povýšena na město. V roce 1545 se Loučná, která tehdy měla 32 domů, stala majetkem české královské komory a roku 1601 ji císař Rudolf II. povýšil na svobodné horní královské město, jímž zůstala až do roku 1918. Těžba stříbrných a železných rud byla jen malého rozsahu a po 30leté válce téměř ustala. Obyvatelé města se pak živili zvláště paličkováním krajek, výrobou prýmků a stuh a od roku 1880 také šitím rukavic. Ve městě a jeho okolí bylo i několik drobných železářských výrob.
 

Vyhledávané středisko nejen zimních sportů

ski klínovecI přes status města si Loučná uchovala až do roku 1945 podobu zemědělské lánové vsi s jednou hlavní ulicí a úzkými pruhy pastvin a políček vybíhajícími za domy kolmo do svahu. Odsunem německého obyvatelstva po roce 1945 se Loučná téměř vylidnila. Do roku 1991 klesl počet stálých obyvatel na pouhých 16; dvě třetiny někdejších domů byly po válce zbořeny. Obrat nastal až v 90. letech po otevření pěšího přechodu do Německa a zvláště díky rozvoji zimních sportů. Loučná v současnosti těží ze své výhodné polohy pod nejvyšší krušnohorskou horou Klínovcem a je vyhledávaným střediskem zimních i letních sportů.

loučná pod klínovcemPřímo z Loučné vede několik lanovek a vleků na nejvyšší horu Krušných hor – Klínovec ve Skiareálu Klínovec, v létě je poblíž vleku G a restaurace Pod pařezem paraglidingová přistávací plocha. Směrem do údolí Poltavy padají stráně lyžařského areálu Elza-Ski. Mimo sportu na Klínovci lze ve městě a okolí navštívit zajímavé turistické cíle: mezi TOP místa, které musíte v Loučné vidět patří Vápenka v Háji, Zaniklá osada Königsmühle, Trojmezný hraniční kámen přímo na hranici nedaleko větrných turbín anebo domeček čarodějnice Loučnovíry, kam můžete přinést svůj hrneček a vybrat si za něj jiný. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Z přírodních zajímavostí potěší vaše oči vodopád v Pytlácké rokli, přírodní rezervace Horská louka u Háje, vyhlídka Hadí hora anebo vyhlídka na vrcholu Meluzína.

Aktivity ve městě Loučná pod Klínovcem

Zaniklá osada Königsmühle v Krušných horách

Königsmühle, Königův mlýn nebo také Králův mlýn je zaniklá osada nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě stávalo šest domů, dnes po domech zbyly jen ruiny obklopené krásnou přírodou horského údolí. V osadě žila padesátka lidí, kteří museli po roce 1945 odejít.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem v Krušných horách

Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Vrchol Meluzína v Krušných horách

Na dohled od Klínovce, a přece zcela mimo zájem naprosté většiny turistů, se nachází krušnohorská tisícovka (1091 m n.m.) – bezesporu nejkrásnější a nejdivočejší vrchol celé centrální části pohoří – Meluzína.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Půjčovna elektrokol na Klínovci

Přijeďte si užij léto a poznat krásy Krušných hor na elektrokole.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Půjčovna JPK Ski School na Klínovci

Chcete si vyzkoušet něco nového? Z Alp se na naše hory rychle rozšířila nová outdoorová aktivita Skialpining. Vše potřebné vám zapůjčí v půjčovně JPK Ski School na Klínovci. Půjčovna nabízí také velký výběr běžek, snowboardů, snowblade, sjezdových lyží a další zimní doplňky.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Užijte si romantiku ve dvou

Chcete si příjemně odpočinou a užít si víkend pro dva? Odpočiňte si po hektickém pracovním týdnu a užijte si soukromí v hotelu Star 1 nebo Star 2 v Krušných horách nedaleko Klínovce.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Přírodní rezervace Horská louka u Háje

Přírodní rezervace Horská louka u Háje se rozprostírá v údolí potoka Černá voda nedaleko Klínovce v Krušných horách.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Loučná pod Klínovcem

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Horská chata Lada

Pobyt na horské chatě.
Loučná pod Klínovcem, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Na elektrokole po Krušných horách – z Abertam na Zlatý Kopec a zpět

Elektrokola jsou tu pro všechny bez ohledu na věk a mají mnoho výhod. Na elektrokole se dostanete mnohem dál než na kole bez pohonu, jízda do kopce je zábava bez větší námahy a nakolik vám bude kolo v jízdě pomáhat, si určíte sami. Vydejte se na výlet na elektrokole po krásách a zajímavostech Krušných hor. Tentokrát vyrazíme z Abertam přes Černé jezírko u Horní Blatné až k hranicím a do malebného údolí Zlatý Kopec.
Abertamy - Zlatý Kopec - Abertamy, Na kole po Česku

Na kole okolo Hory Svatého Šebestiána

Trasu obklopují horské lesy a má relaxační charakter. Startuje z centra Hory Sv. Šebestiána, vede osamělou krajinou po šotolinových cestách, ale i rušnou silnicí. Pokračuje okolo vodního díla Křímov i vodní nádrže Kamenička. Celý výlet měří 34 km, trasa vede převážně asfaltovými cestami, částečně také lesními.
Hora Svatého Šebestiána, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: s Valdštejny za světoznámým svůdcem Casanovou na Duchcov

I když je historie zámku Duchcov spojená především s rodem Valdštejnů, můžete se připojit k těm, kteří se sem vydají za Casanovou. Věřte nebo ne, na zámku skutečně třináct let žil, pracoval a vzpomínal na svá milostná dobrodružství proslulý milovník žen a dobrodruh Giacomo Casanova. V roce 2025 na zámku probíhají oslavy 300. výročí od jeho narození.

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium. Projděte se s Kudy z nudy a polskou vědkyní a dvojnásobnou držitelkou Nobelovy ceny Marií Curie-Skłodowskou (1867–1934) po městě a okolí!