Těžba a zpracování vápnitého dolomitu těženého ve dvou nevelkých lomech zde probíhala za Buquoyů od první poloviny 19. stol do let 1923-24. Vápno bylo používáno ke stavebním účelům a na hnojení. Dnes je jedna pec kompletně zachovaná, druhá z poloviny.
Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem nedaleko Kovářské je po více než dvouleté opravě pěkně obnovená. Stavební práce trvaly od května 2017 do listopadu 2019.
Zpřístupněna je jižní mohutnější věž, vzniklo tu kvůli tomu schodiště a vnitřní pultová střecha. Součástí areálu jsou i dva přístřešky a infotabule. V okolí obce leželo několik méně významných
železorudných dolů a několik
dolů na stříbro a olovo. Velmi významné však byly hutní provozy. První písemný doklad o obci je z r. 1555. Vynikla železárna s jednou z prvních vysokých pecí v
Krušných horách (1598).
Vysokou pec má také obec ve svém znaku, ve kterém je letopočet 1883, datum povýšení obce na městys. V 19. stol. se zde vyráběla kvalitní litina a dráty. V okolních lesích se v milířích připravovalo dřevné uhlí. Jihozápadně od obce bylo ložisko krystalického vápence, který se pálil na stavební vápno a pro místní hutní provozy.
Vápenka u Kovářské je mimořádným technickým dílem, které je nejstarší vápenkou tohoto druhu v ČR. Areál je už veřejně přístupný, slavnostně se otevře na jaře 2020. Na objednání si bude možné prohlédnout areál s průvodcem. Vápenku nově lemuje kamenný chodník, jsou u ní k dispozici dva nové přístřešky a vlastník zde také umístil informační tabule, na kterých si turisté přečtou vše o historii objektu a výrobě vápna v Krušných horách. Vápenka je součástí naučné stezky, která vede obcí Loučná pod Klínovcem a měří zhruba šestnáct kilometrů.
Prohlídka vápenky
Turisté se k vápence dostanou z Kovářské nebo z Loučné. Prohlídky s průvodcem je možné objednávat online na webu montanregion.cz, na emailu horsky@loucna.eu či telefonu +420 702 007 900.