Zdroj foto: FB obce Mikulov

Mikulov

Obec Mikulov se nachází v okrese Teplice v Ústeckém kraji, na svahu jednoho z mnoha údolí Krušných hor asi 15 kilometrů severozápadně od Teplic a 4 kilometry severně od města Hrob. Turisté zde mohou navštívit památky hornické minulosti a v zimě je horská oblast rájem zimních sportů.

Oblíbené v obci

Obec MikulovObec Mikulov u Teplic v Ústeckém kraji se nachází v turistické oblasti Krušné hory. První zmínky o Mikulovu sahají k počátku 15. století, kdy se zde začalo s hledáním stříbra. Po čase se tu stříbro opravdu našlo a tím počal i rozvoj obce a později i horního města, čímž se obec přiřadila mezi ostatní hornická města v okolí jako je například CínovecKrupka. Mezi hornické památky tu patří prohlídková štola Lehnschafter nebo Štola Milá paní.

V dnešní době je již hornictví historií a obec Mikulov přitahuje turisty hlavně v zimních měsících, kdy svahy Bouřňáku nabízí mnoho pro milovníky sjezdovího lyžování, snowboardingu a na své si přijdou i vyznavači běhu na lyžích a skialpů. Ale i v létě tvoří Mikulov příjemnou základnu pro poznávání krajiny Krušnýh hor. Vzhledem k náročné horské poloze je Mikulov vyhledáván pěšími turisty a milovníky horských kol, pro které jsou rájem krásně zalesněné svahy Krušných hor a spousta lesních cest. Většina turistických tras je již propojena s blízkým Německem.

Aktivity v obci Mikulov

Sport Centrum Bouřňák – lyžařský areál na Bouřňáku

Lyžařské středisko Sport Centrum Bouřňák se nachází v prostoru obcí Mikulov a Moldava v Krušných horách. Bouřňák (869 m n. m.) patří mezi nejvyšší vrcholy východního Krušnohoří, tím se stává vhodnou lokalitou pro zimní sporty, ať už se jedná o sjezdové lyžování nebo běžky.
Mikulov, Ústecký kraj

Prohlídková štola Lehnschafter v Mikulově u Teplic

Štola Lehnschafter je jedno z nejrozsálejších a nejstarších důlních děl ve starém rudném revíru v Mikulově u Teplic. Ve štole Lehnschafter se těžila stříbrná ruda již od 13. století a skončila zde kolem roku 1851. Důl má celkem 12 pater a je bezmála 250 metrů hluboký.
Mikulov, Ústecký kraj

Skialpové túry v Krušných horách – Skialp nad Hrobem

Skialp nad Hrobem je projekt podporující rozvoj skialpinismu v Krušných horách. Většina tratí vede v blízkosti nebo přímo lyžařským areálem Sport Centrum Bouřňák.
Mikulov, Ústecký kraj

Kostel sv. Mikuláše v Mikulově v Krušných horách

Římskokatolický farní kostel v Mikulově v Krušných horách je jednoduchou pozdně barokní stavbou. Současný vzhled kostela pochází z 18. století.
Mikulov, Ústecký kraj

Štola Milá paní v Mikulově

Štola Liebefrauen čili štola Milá paní láká k prohlídce v krušnohorském Mikulově. Jedná o velice zajímavé místo z hlediska technického vybavení dolu. V dobách provozu na tomto dole sloužila zejména jako dopravní a odvodňovací chodba.
Mikulov, Ústecký kraj

Mikulovský železniční viadukt

Ocelový železniční most pochází z 80. let 19. století a je dlouhý 117 metrů.
Mikulov, Ústecký kraj

Vyhlídka Knuffelberg

Vyhlídkové místo s lavičkami se nachází nad Mikulovem v Krušných horách. Východištěm na vyhlídku je nedaleká horská chata Vitiška.
Mikulov, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v obci Mikulov

Horská chata Vitiška

Horská chata Vitiška je výchozím bodem pro pěší i cyklo výlety v Krušných horách. Zdejší rozcestník leží na trase Krušnohorské magistrály, vydat se můžete směrem na Cínovec, Dlouhou Louku, na Moldavu, Fláje nebo do německého Rehefeldu a Altenbergu.
Mikulov, Ústecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Zábavný výlet pro děti: za strašidly na Plešivec do Krušných hor a do Abertam

Vydejte se s dětmi na Plešivec! Patří k nejlépe dostupným krušnohorským tisícovkám, najdete tu výletní restauraci, rozhlednu i řadu atrakcí, a okolí je přímo stvořené na procházky. Rodiny s dětmi láká hlavně stezka krušnohorských pověstí s dřevěnými pohádkovými postavami. Pojďte s Kudy z nudy obdivovat bytosti z prastarých příběhů Krušných hor!
výlet s dětmi na Plešivec, Výlety pro děti

Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.