Dešenice

Prozkoumejte městys Dešenice a nabídku turistických atraktivit. První zmínka o Dešenicích jako o osadě s tvrzí je z roku 1272. Městys je také známý tradičními masopusty, které byly obnoveny po roce 1989. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Městys Dešenice se nachází jižně od Klatov v turistické oblasti Šumava. Části městyse jsou Dešenice, Datelov, Divišovice, Děpoltice, Matějovice, Městiště, Milence, Oldřichovice a Žížnětice. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Vodní nádrž Nýrsko, Tvrz Dešenice – Muzeum šumavského pivovarnictví, Tři domky. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Nad Dešenicemi směrem na Strážov je nový Hořákův rybník, severovýchodně se nachází Želivský vrch 770 m n.m. a jižně CHKO Šumava.. Dešenice s nadmořskou výškou 505 m jsou ideální výchozí bod pro pěší i cykloturistiku. Cyklotrasy procházejí hlubokými šumavskými lesy s krásnými vyhlídkami. Po nich se dostanete také do přírodní rezervace Městišťská rokle. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v městysi Dešenice

Vodní nádrž Nýrsko

Přehradní nádrž byla vybudována v roce 1969, zatopením Úhlavského údolí. A slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň.
Dešenice, Plzeňský kraj

Tvrz Dešenice – Muzeum šumavského pivovarnictví

V centru Dešenic stojí původně gotická tvrz ze 14. století, která sloužila místnímu pivovaru více než dvě století. V současné době se zde nachází Muzeum šumavského pivovarnictví, které návštěvníky seznamuje s historií vaření piva v klatovském okrese.
Dešenice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Po stopách formanů

Okružní naučná stezka nedaleko Nýrska seznamuje s historií okolních obcí, životem formanů i loupežníků. Stezka má sedm zastavení a měří 13,5 km.
Dešenice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v městysi Dešenice

Tři domky

Jedinečné ubytování v moderních dřevěných domcích v CHKO Šumava.
Dešenice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Žhavý příběh sirek ze Sušice

Sušické sirky v sobě neskrývají jenom kus české historie, tradici a slávu podobnou jako Becherovka či Škodovka, ale také silný příběh o chudém chlapci, o lásce a dokonce o průmyslové špionáži – i když v době, kdy průmyslová revoluce byla ještě v plenkách.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!
Prášily, Cesty krajinou

Po stopách šlechtických rodů: s Kryštofem Harantem z Klenové do Bezdružic

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 Klenová – 21. června 1621 Praha) byl český šlechtic z rodu Harantů z Polžic a Bezdružic, spisovatel, válečník, diplomat, cestovatel a hudebník. V roce 1598 podnikl dokonce cestu do Svaté země a Egypta a popsal ji v cestopisu.

Krajem Karla Klostermanna

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stachů, Kašperských Hor, Srním a Modravou. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.