Krajem Karla Klostermanna

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stachů, Kašperských Hor, Srním a Modravou. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.

Okolím Javorníku se Zdeňkem Giormanim

Jedním z nejkrásnějších šumavských krajů je vrch Javorník a jeho okolí. Je tady mnoho možností k podnikání výletů pěšky, na kole, lyžích a do vzdálenějších míst také samozřejmě autem. Vaše srdce si na první pohled získá místní příroda a majestátný klid, který tu celoročně panuje.
 
Udělejte si pěkný celodenní pěší výlet z Tejmlova na Javorník a dále po hřebenu do Kašperských hor. Napojte se na značenou, přírodovědně zaměřenou, naučnou stezku Javorník a vydejte se směrem ke stejnojmenné osadě. Javorník spolu s Tejmlovem kdysi společně tvořily samostatnou obec spadající úředně pod Stachy. V současnosti jde o dvě vesnice roztroušené na úpatí vrchu Javorník. V obci Javorník si všimněte sochy spisovatele Karla Klostermanna. Dále po cestě potkáte kapli svatého Antonína Paduánského ve tvaru rotundy. Otevře se vám nádherný pohled na Javorník, Stašsko a Vimpersko. Každoročně v červnu se tu v době svátku sv. Antonína koná pouť.
 

Klostermannova rozhledna

Další zastávkou je už rozhledna na vrchu Javorník (1066 m. n. m.). O její vznik se zasloužil právě Karel Klostermann. Velmi rád na toto místo chodíval a kochal se pohledem na tehdejší hluboké lesy, které horu obklopovaly. Pro myšlenku nadchl i své přátele, ale do jejich plánů nemilosrdně zasáhla mobilizace a začátek první světové války. Rozhlednu se tak podařilo zrealizovat až roku 1938. V letech 2002 – 2003 prošla důkladnou rekonstrukcí. Nabízí pohled na Šumavu jako na dlani. Když je jasno a není opar, jsou v dálce vidět i Alpy.
 

Ke zřícenině hradu Kašperk

Po naučné stezce kopírující modrou turistickou značku dojdete po hřebeni až na Královský kámen zvaný Královák (1059 m. n. m.). Místo poseté mnoha skalními útvary má magické kouzlo a je opředeno mnoha pověstmi. V jedné ze skal je u vrcholku vytesaná kaplička. Pod úpatím se rozprostírá kamenné moře. 
 
Tady opustíte naučnou stezku a odbočíte na červeně značenou trasu, která se pod horou Ždánov spojí s naučnou stezkou strážců hranice. Jejím hlavním tématem je historie ostrahy západu a jihozápadu naší země. Jedním ze zajímavých míst jezřícenina Pustý hrádek s krásnou vyhlídkou. Jedná se o předsunuté opevnění hradu Kašperk, které bylo vybudováno na jeho ochranu. Ke Kašperku odtud vede strmá kamenitá cesta. Velmi pěkný hrad nabízí interaktivní prohlídky a řadu akcí pro děti i dospělé.
 
Zpátky do Tejmlova a Javorníku jděte přes Kašperské Hory. Zde se můžete podívat například na kostel sv. Mikuláše či chrám sv. Markéty.