Kubova Huť

Prozkoumejte obec Kubova Huť ležící v horském sedle na jihozápadním úpatí Boubína a nabídku turistických atraktivit. Nadmořská výška obce překračuje 1000 m nad mořem a nachází se zde nejvýše položená železniční stanice v České republice. Kubova Huť je oblíbeným turistickým střediskem. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Oblíbené v obci

Obec se nachází v turistické oblasti Šumava v okrese Prachatice, 8 km jižně od Vimperka. Malebná obec vznikla jako jedna ze sklářských šumavských osad. Byla nazvána po zámeckém hejtmanovi Gubovi. Rozkládá se v místech, kudy v minulosti procházela historicky známá Zlatá stezka. V roce 1900 byla zprovozněna železniční trať spojující Vimperk a Lenoru. Na této trati bylo v Kubově Huti zřízeno nádraží, které je svou polohou ve výšce 995 m nad mořem nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách.

Dnes je Kubova Huť a celá podboubínská krajina vyhledávaným místem pro letní i zimní rekreaci. Ski areál Kubova Huť nabízí pohodové lyžování pro celou rodinu. Do šumavské přírody láká i řada cyklotras a turistických i běžkařských stezek.

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Lesnickou naučnou stezkou dojdete na vrch Boubín s rozhednou, s výhedem na proslulý Boubínský prales, který je největším původním lesem ve střední Evropě. V něm se také nachází šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Kubova Huť

Boubínský prales – největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Kubova Huť – nejvýš položená železniční stanice ČR

V šumavské osadě pod vrchem Boubínem se v minulosti vyrábělo sklo. S rozvojem průmyslu vznikla v obci železnice, jejíž zastávka je nejvýše položenou stanicí České republiky. Dnes je Kubova huť ideálním místem pro zimní i letní rekreaci.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Muzeum Zlaté stezky na Kubově Huti

Nová expozice otevřená o prázdninách 2024 se zaměřuje především na historii Zlaté stezky. Ta v minulosti sloužila jako koridor mezi Čechy a Bavorskem. Vedle toho bude expozice informovat návštěvníky o lesnictví, ochraně přírody a historii sklářství.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Šumavský Král smrků – nejvyšší smrk v ČR

Pravděpodobně nejvyšší smrk České republiky roste v jádru šumavského Boubínského pralesa. Dosahuje výšky přes 54 metrů. Jeho stáří není známo, jedná se však o stovky let.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Expozici malíře a legionáře Oty Matouška na Kubově Huti

Ota Matoušek patří k nejvýznamnějším jihočeským malířům, kteří byli zároveň příslušníky československých legií bojujících za první světové války v Rusku. Jeho bohatý poválečný malířský život mapuje stálá expozice na Kubově Huti, v hotelu Kristian.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Discgolf Kubova Huť

Největší discgolfové hřiště v ČR najdete v šumavské Kubově Huti. Tato sportovní aktivita je vhodná pro skupiny i rodiny s dětmi. Jde o spojení známého plastové disku frisbee s golfem.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Ski areál Kubova Huť – lyžování na Šumavě

Lyžařský areaál Kubova huť – pohodové lyžování vhodné pro rodiny, lyžařské výcviky i jednotlivce. Možnost využití sjezdových a běžeckých tratí i SNB parku. Areál je umístěn na úpatí Boubína, vhodné výchozí místo na rozhlednu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Rozhledna Boubín – rozhled doprostřed pralesa Dočasně uzavřeno

Dřevěná rozhledna Boubín se nachází na stejnojmenném vrchu, uprostřed Národní přírodní rezervace Boubín, tzv. Boubínského pralesa. Rozhledna nabízí výhled na Vimperk, Prachatice, vrch Bobík, Boubínský hřbet a za dobrého počasí i Alpy.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Žhavý příběh sirek ze Sušice

Sušické sirky v sobě neskrývají jenom kus české historie, tradici a slávu podobnou jako Becherovka či Škodovka, ale také silný příběh o chudém chlapci, o lásce a dokonce o průmyslové špionáži – i když v době, kdy průmyslová revoluce byla ještě v plenkách.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!
Prášily, Cesty krajinou

Po stopách šlechtických rodů: s Kryštofem Harantem z Klenové do Bezdružic

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 Klenová – 21. června 1621 Praha) byl český šlechtic z rodu Harantů z Polžic a Bezdružic, spisovatel, válečník, diplomat, cestovatel a hudebník. V roce 1598 podnikl dokonce cestu do Svaté země a Egypta a popsal ji v cestopisu.

Krajem Karla Klostermanna

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stachů, Kašperských Hor, Srním a Modravou. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.