Zdroj foto: IC Hranice

Hustopeče nad Bečvou

Měsyts Hustopeče nad Bečvou najdete v nejvýchodnějším výběžku Olomouckého kraje, na půli cesty mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím, na pravém břehu řeky Bečvy. Místní část Vysoká leží na rozvodí mezi povodím Moravy a Odry – úmořím Černého a Baltského moře. Prochází tudy významná železniční trať Hranice na Moravě – Púchov a mezinárodní silnice I/35.

Oblíbené v městysi

Městys Hustopeče nad Bečvou se nachází v turistické oblasti Střední Morava, v širokém údolí řeky Bečvy mezi HranicemiValašským Meziříčím. Místní části jsou Vysoká, Poruba a Hranické Loučky. Hustopeče nad Bečvou jsou velmi staré, takže nelze s určitostí určit kdy byly založeny. Přestože první historicky doložená zmínka je z roku 1201, kdy je zapsáno jméno statku hustopečského, leží kořeny Hustopečí mnohem dále v minulosti. Navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle, například zdejší zámek s řeznickým muzeem a lapidáriem, kostel Povýšení sv. Kříže jehož bývalou hřbitovní zdobí 14 barokních soch nebo Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko. Stranou obce, nedaleko vlakového nádraží objevíte pohřební kapli rodu von Baillou. Cyklisté tu objeví doslova ráj v podobě mnoha cyklotras, z nichž nejoblíbenější je Cyklostezka Bečva.

Aktivity v městysi Hustopeče nad Bečvou

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.
Hustopeče nad Bečvou, Olomoucký kraj

Zámek Hustopeče nad Bečvou

Renesanční zámek z roku 1596 s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina v poslední čtvrtině 16. století jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří.
Hustopeče nad Bečvou, Olomoucký kraj

Rodinná Farma Zdeňka v Porubě u Hustopečí nad Bečvou

Rodinná Farma Zdeňka v Porubě rpdukuje a zpracovává kvalitní kravské mléko a prodejem ze dvora prodává mléčné výrobky, jako je domácí tvaroh, sýry, máslo nebo podmáslí.
Hustopeče nad Bečvou, Olomoucký kraj

Řeznické muzeum a lapidárium na zámku v Hustopečích nad Bečvou

Renesanční zámek s mansardovou střechou a nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě se nachází v centru Hustopečí nad Bečvou. Během několika posledních let se z na první pohled téměř ruiny postupně stává unikátní historický objekt, ve kterém naleznete mimo jiné lapidárium či řeznické muzeum.
Hustopeče nad Bečvou, Olomoucký kraj

Hudební a filmové muzeum regionu Hranicko

Pokud jste fanoušky hudby či kinematografie, pak si rozhodně nenechte ujít návštěvu hudebního a filmového muzea regionu Hranicko.
Hustopeče nad Bečvou, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem