Libavá

Prozkoumejte obec Libavá, která leží zhruba 25 kilometrů východně od Šternberku, a její nabídku turistických atraktivit. Ve městě Libavá je k vidění odsvěcený libavský kostel, větrný mlýn či památník založení útvarů PTP. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Střední Morava, v pohoří Nízkého Jeseníku v severozápadní části Oderských vrchů. K obnovení obce došlo 1.1.2016 zmenšením vojenského výcvikového prostoru Libavá. Vojenský újezd Libavá se otevírá veřejnosti výjimečně jednou ročně. K obci patří také místní část Heroltovice. Svou rozlohou je druhým největším vojenským újezdem v České republice.

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle v blízké zaniklé obci Staré Vodě kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího, či přímo v Libavé Kostel Povýšení svatého Kříže, kapli sv. Anny a tamní větrný mlýn. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Přímo v Libavé je fotbalové a dětské hřiště. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Akce v obci Libavá

Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé 2025

V sobotu 14. června 2025 se uskuteční ve vojenském újezdu Libavá den prezentace Armády ČR a její techniky ve spojení s myslivostí, závody chladnokrevných koní a výstavou loveckých psů.
Libavá, Olomoucký kraj

Aktivity v obci Libavá

Vojenský újezd Libavá – zakázaný kraj

Vojenský újezd Libavá v blízkosti Olomouce je vojenským cvičištěm od roku 1949. Oblast o rozloze 235,5 km² se rozkládá na Olomoucku a v oblasti Oderských vrchů. Nenachází se zde žádné obce, jen na SZ oblasti se nachází správní sídlo Libavá.
Libavá, Olomoucký kraj

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Stará Voda je zaniklá ves, z níž se dochoval kostel, který s bezprostředním okolím od 1. ledna 2016 patří k obci Město Libavá, do roku 2015 spadal do vojenského újezdu Libavá. Turisté se sem mohou vydat v letní i zimní sezóně.
Libavá, Olomoucký kraj

Bílý kámen v Libavé

Bílý kámen je slepencová skála, bývalý malý lom, vyhlídka a v minulosti populární cíl výletů, který se nachází ve svahu jihozápadně pod vrcholem Strážná.
Libavá, Olomoucký kraj

Větrný mlýn ve Městě Libavá

Větrný mlýn z druhé poloviny 19. století je nemovitou kulturní památkou. Dlouhou dobu se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval.
Libavá, Olomoucký kraj

Kaple sv. Anny Libavá

Nad Královskou studánkou v bývalém VÚ Libavá stojí barokní kaple sv. Anny postavená 1699 – 1703 stavitelem Petrem Techetem z Budišova. V 60. letech 20. století byla kaple téměř zničena. Roku 2007 byla ale znovu postavena a slavnostně otevřena.
Libavá, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Výlet z Teplic nad Bečvou k Hranické propasti

Lázně Teplice nad Bečvou leží poblíž města Hranice v sevřené kotlině řeky Bečvy a na poměrně malém prostoru nabízejí všechno, co byste od správných lázní čekali. Bonusem pro lázeňské hosty jsou výletní trasy do okolí, třeba k Hranické propasti anebo trochu delší na hrad Helfštýn.
Lázně Teplice nad Bečvou, Výlety s příběhem

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.