Větrný mlýn z druhé poloviny 19. století je nemovitou kulturní památkou. Dlouhou dobu se nacházel ve vojenském prostoru Libavá a je posledním z 25 větrných mlýnů, který se v této oblasti, po působení armády, zachoval.
Rok založení
mlýna holandského typu, kterému se říkalo Siedlerův, není přesně znám. První zpráva pochází z roku 1875, ta však už jen konstatuje, že mlýn pracuje. Další zmínka z roku 1955 hovoří o jeho špatném stavu. A až roku 1990 mohla veřejnost spatřit, co zbylo někdejšího větrného mlýna a ostatních staveb ve vojenském újezdu. To, že mlýn
přežil působení Československé a později i Sovětské armády, lze považovat za zázrak. Dalších 24 větrných mlýnů na území vojenského prostoru Libavá se stalo po roce 1948
cvičným střeleckým terčem a dnes po nich není ani stopy.
Ještě před rokem 1996 byl
Siedlerův větřák totální ruinou, po celkové opravě v roce 1996 získal nejen
břidlicovou střechu, ale také hladkou bílou fasádu a dokonce i malé lopaty. Zároveň je také prohlášen národní kulturní památkou.
Bíle omítnutá stavba kuželovitého tvaru je vytvořena z místního kamene. Průměr stavby u země je 9 m,
výška se střechou je 12,5 m. Kuželovitou střechu pokrývá břidlice. Ve vikýři je vsazena zmenšená replika perutí, která však neodpovídá skutečnosti. Současným majitelem je Armáda ČR, která uvažuje, že ve mlýně
zřídí muzejní expozici věnovanou Pomocným technickým praporům (PTP). Zatím je mlýn uzavřen, bez využití a veřejnosti nepřístupný. Nic z vnitřního zařízení se nedochovalo.
Poznejte větrný mlýn v Městě Libavá, nemovitou kulturní památku holandského typu zachovanou přes vojenské působení, přístupný po renovaci v roce 1996.
Přesný rok založení větrného mlýna není znám, první zpráva o jeho provozu pochází z roku 1875.
V Městě Libavá se nachází větrný mlýn holandského typu.
Dalších 24 větrných mlýnů na území vojenského prostoru Libavá bylo po roce 1948 zničeno, sloužily jako cvičné střelecké terče.
V roce 1996 prošel větrný mlýn celkovou opravou, během které získal břidlicovou střechu, hladkou bílou fasádu a malé lopaty.
Větrný mlýn má výšku 12,5 metru včetně střechy.
Stavba větrného mlýna je vytvořena z místního kamene.
Interiér větrného mlýna se nedochoval a mlýn je momentálně veřejnosti nepřístupný.
Armáda ČR uvažuje o zřízení muzejní expozice věnované Pomocným technickým praporům ve větrném mlýně.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.