Náměšť na Hané

Tam kde se roviny Hané začínají vlnit a zvedají se první kopce Drahanské vysočiny, leží malebné městečko Náměšť na Hané. Znáte nádherný klasicistní zámek, který si v druhé polovině 18. století nechal postavit hrabě Ferdinand Bonaventura z Harrachu?

Náměšť na Hané: dva zámky a zřícenina

Dominantou Náměště je klasicistní zámek ve francouzském stylu, kde si prohlédnete rozsáhlou sbírku slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů. Stavbu oklopuje pravidelný kruhový park, od něhož se do čtyř světových stran rozbíhají aleje. Ta nejkratší míří na sever, ke kapli Nejsvětější Trojice. Za ní se v lese na pahorku nad říčkou Šumicí skrývají zbytky zdí a příkopy středověkého strážného hradu; opuštěn byl na konci 16. století, když se panstvo přestěhovalo do Dolního zámku, později přestavěného na sladovnu.
 

Tradice Centrum města a pivovarnické tradice

Dominantou náměšťského náměstí je novorománský kostel sv. Kunhuty, prostranství zdobí pomník T. G. Masaryka a několika barokních soch; plastika Panny Marie s Ježíškem sem byla přenesena z kláštera Hradisko v Olomouci. Na dlouholetou tradici vaření piva navazuje Pivovar Jadrníček s pěstitelskou pálenicí, kde se podle původních postupů klasickou metodou vyrábí nepasterizované a nefiltrované světlé ležáky i tmavé a jantarové speciály.
 

Terezským údolím na hradiště

Vydejte se na procházku krásným Terezským údolím, které se táhne podél říčky Šumice až k Laškovu. Střídají se tu různé biotopy, od luční nivy až po teplomilné dubové lesy. Údolím vás provede naučná stezka, ovšem na jedno z nejzajímavějších míst v okolí žádná cesta nevede: je jím výšinné hradiště na kopci Rmíz, kde byla odkryta údajně nejstarší kamenná hradba ve střední Evropě a rozsáhlá mohylová pohřebiště. Výlet si můžete zpestřit návštěvou zahradní železnice v nedalekém Střížově.

Turistická informační centra


Aktivity v městysi Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Kostel sv. Kunhuty v Náměšti na Hané

Kostel sv. Kunhuty v Náměšti na Hané, pochází nejméně z roku 1656. Tehdy byl kolem kostela hřbitov. Současný novogotický kostel byl postaven v 19. století.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Zřícenina hradu Náměšť na Hané

Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Terezské údolí u Náměště na Hané – domov mnoha vzácných květin

Na okraji Zábřežské vrchoviny se nachází přírodní rezervace Terezské údolí, které se rozprostírá mezi Laškovem a Náměští na Hané. Daří se tu mnoha vzácným rostlinám, na podzim zde "hrají prim" modrofialové květy ocúnu.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Dolní zámek – sladovna v Náměšti na Hané

Dolní zámek stojí na místě tehdejší tvrze. Později byl přestaven na sladovnu.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Kaple Nejsvětější Trojice v Náměsti na Hané

Zámecká kaple Nejsvětější Trojice byla postavena v roce 1672 na místě staré hradní kaple. V 19. století byla empírově upravena.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v městysi Náměšť na Hané

Pivovar Jadrníček v Náměšti na Hané

Na původní tradici pivovarnictví v Náměšti na Hané navazuje malý pivovar, který se zaměřuje na nepasterizované a nefiltrované pivo vařené podle tradičních receptur.
Náměšť na Hané, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem