Tovačov

Když se vydáte z Prostějova do Přerova, už zdálky uvidíte obrovskou štíhlou věž. Patří k tovačovskému zámku, nazývá se Spanilá a měří 96 metrů. Pod ní, v srdci rovinaté Hané a u soutoku řek Moravy a Bečvy pak leží město Tovačov, obklopené rybníky a lužními lesy.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Tovačově

V obraně renesančního tovačovského zámku vždy hrála důležitou roli voda, ostatně jeho předchůdcem byla vodní tvrz. Věděli to i páni z Cimburka, kteří okolní bažinatý terén proměnili v rybníky a na konci 15. století hrad přestavěli na pohodlnější sídlo.

Renesance je pro Tovačov typická: město má renesanční půdorys, náměstí obklopuje řada cenných domů, renesanční portál najdete i na radnici, jen kostel sv. Václava je barokní. Jižně od historického jádra můžete navštívit židovský hřbitov s malým muzeem.
 

Bitva u Tovačova 1866

Až uslyšíte o bitvě u Tovačova, vězte, že šlo o střet pruských a rakouských vojáků v polovině července 1866 po porážce Rakouska v bitvě u Hradce Králové. Ve městě a okolí potyčku připomíná několik památek, zejména pomník u silnice mezi Tovačovem a Olomoucí. Na desce jsou vytesána jména všech padlých rakouských vojáků. Další drobné památky představují kříže, pomníky věnované jednotlivým vojákům a pískovcové pyramidy podobné ústřednímu pomníku.
 

Výlety k soutoku Bečvy s Moravou, do Troubek a do Dubu

Na výlety pěšky či na kole se můžete vypravit kolem tovačovských rybníků, u řady z nich se v létě můžete vykoupat. Červená značka vede k soutoku Bečvy a Moravyornitologickou pozorovatelnou. Za Troubeckým jezerem uvidíte Troubky, obec, kterou poničila velká povodeň v roce 1997. Podobně jako Spanilá věž tovačovského zámku je další dominantou Hané zdaleka viditelný barokní chrám Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou, obci ležící severně od Tovačova.

Aktivity ve městě Tovačov

Zámek Tovačov

Tovačovský zámek je velmi cennou památkou. Za svou podobu vděčí zejména dvěma významným rodům, které jej vlastnily od 14. do 16. století: Tovačovským z Cimburka a pánům z Pernštejna. Velkou proměnou prošel zámek v 19. století za posledních majitelů Gutmannů. ...
Tovačov, Olomoucký kraj

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.
Tovačov, Olomoucký kraj

Annínské jezero u Tovačova

Annínské jezero se nachází jihovýchodně od města Tovačov, nedaleko soutoku řek Moravy s Bečvou. Je součástí tzv. tovačovských jezer, které vznikly jako zatopené plochy po těžbě stěrkopísku. Annínské jezero bylo roku 2022 upraveno a dostalo přezdívku Tovačovská riviéra.
Tovačov, Olomoucký kraj

Hanácké muzeum v Tovačově

Soukromá sbírka pana Miroslava Navrátila na hanáckém gruntu v Tovačově ukazuje, jak se dříve žilo obyčejným lidem na Hané.
Tovačov, Olomoucký kraj

Historická dubová alej u rybníka Kolečko u Tovačova

Alej věkovitých dubů letních, dosahujících i stáří 500 let dotváří citlivě krajinu mezi tovačovskými rybníky a je přirozenou dominantou přírodního prostředí obklopujícího areál tovačovského zámku.
Tovačov, Olomoucký kraj

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Mezi obcemi Troubky a Tovačov se nachází soutok dvou významných moravských řek – Bečvy a Moravy. Byla zde vybudována první pozorovatelna České společnosti ornitologické.
Tovačov, Olomoucký kraj

Kostel sv. Václava v Tovačově

Na jeho místě stával gotický kostelík se hřbitovem, připomínaný již v roce 1359. V roce 1786 byl kostel stržen a ještě téhož roku byly vykopány základy pro kostel nový, který ve své podstatě stojí dodnes.
Tovačov, Olomoucký kraj

Národní přírodní rezervace Zástudánčí

Rozkládá se u soutoku Moravy s Bečvou. Jedná se o zachovalý lužní les u neregulovaného toku Moravy a také bohaté ptačí hnízdiště.
Tovačov, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem