Zdroj foto: FB město Úsov

Úsov

Na pomezí střední a severozápadní Moravy leží v podhůří Hrubého Jeseníku, na potoce Doubravka, městečko Úsov. Je vzdáleno 5 km severovýchodně od Mohelnice a 7 km severozápadně od Uničova. Je pravděpodobné, že název Úsov vznikl z osobního jména Ús, a to zase od vousů (vús), ne tedy od ptáků – sov (u sov), jak se dříve tradovalo. Také německé označení Mährisch Ausee (do konce 19. století je Aussee) je odvozeno od původního slovanského názvu.
město ÚsovMěsto Úsov se nachází v turistické oblasti Střední Morava. První písemná zmínka o Úsově je z roku 1260, kdy je majitelem hradu olomoucký purkrabí Jiljí ze Švábenic. Za vlády Karla IV. se zde nacházela stanice pro vybírání mýta, což svědčí o obchodním významu obce i cesty, která tudy procházela. Úsov se stal hospodářským centrem regionu a tak zde byl roku 1519 založen i špitál. Rozvoj obce měl za následek založení panského dvora, pivovaru, chmelnice, dvou mlýnů a čtyř rybníků. Úsovští měli právo na tři výroční a jeden týdenní trh, směli volně prodávat maso a chleba a obdrželi monopol na prodej soli v okolních obcích. Na růst ekonomiky měli vliv i zdejší Židé, kteří se zabývali zahradničením a namísto roboty dodávali panstvu na hrad potřebné koření.

úsov kaple sv. RochaDo začátku tohoto století bylo rozlišováno město a vedle něj židovské městečko, které na rozdíl od větších židovských obcí nemělo vlastní samosprávu. K Úsovu byla v letech 1976 až 1992 připojena Stavenice a od roku 1985 také Police s Bezděkovem; v roce 1990 se Police opět osamostatnila, kdežto od administrativního střediska vzdálenější Bezděkov zůstal u Úsova.

V Úsově můžete navštívit mnoho zajímavých turistických cílů: na prohlídku láká zdejší zámek Úsov (lovecko-lesnické muzeum), Městské muzeum, kostel sv. Jiljí, barokní sýpka, sluneční hodiny či synagoga a židovský hřbitov. Nedaleko od města se nachází Levandulový statek Bezděkov s levandulovou stezkou, Síň selských tradic v osadě Police, venkovské minimuzeum Klopina, obora Na vlnách s jelení zvěří či kaple sv. Rocha a na začátku vstupu do lesa spadajícího do CHKO Litovelské Pomoraví také Hájovna Kluče.

Aktivity ve městě Úsov

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.
Úsov, Olomoucký kraj

Levandulový statek Bezděkov

Lukášovi a Veronice, kteří žijí na statku v Bezděkově přišlo líto nevyužívat okolní pole smysluplně a rozhodli se na něm vysázet levanduli a pole přihlásit k bio certifikaci. Dnes zde najdete prosperující statek, kam můžete přijít na prohlídku, krámeček a v obci Levandulovou expozici a galerii.
Úsov, Olomoucký kraj

Levandulová stezka v Bezděkově

Výlet za levandulí nemusí být vždy pouze pasivní záležitost i když takový piknik mezi řádky levandule má také své kouzlo. V Bezděkově se ale návštěva levandulového pole může zažít i aktivně a projít se zdejší stezkou.
Úsov, Olomoucký kraj

Kaple sv. Rocha v Úsově

Na úpatí Jeseníků, na kopci u městečka Úsov, stojí za zhlédnutí kaple sv. Rocha, kde se každý rok kolem 16. srpna koná vyhlášená pouť. Interiér kaple dominuje nádherná malba dokumentující založení kaple.
Úsov, Olomoucký kraj

Synagoga Úsov

Synagoga byla postavena v roce 1784 na místě původní synagogy z počátku 17. století. Budova prošla celkovou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. V interiéru se nachází muzejní expozice dokumentující historii židovské komunity v Úsově.
Úsov, Olomoucký kraj

Síň selských tradic Police

Vesnická expozice v Polici představuje exponáty z lidové historie v obci a okolí. Expozice je umístěna v malém muzeu v kulturním domě.
Úsov, Olomoucký kraj

Stálá galerie Lubomíra Bartoše na zámku Úsov

Ve třetím patře zámku Úsov je umístěna galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše představující průřez umělcovou tvorbou. Galerie zde byla zřízena v roce 2002.
Úsov, Olomoucký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Střední Morava


Punčem voňavé Vánoce v Olomouci a krásný Mohelnický betlém

Na prodejní vánoční trhy se sváteční atmosférou s názvem Vánoce Flora láká Olomoucké výstaviště. O pestrou náplň svátečních nákupů, v níž nebudou chybět vánoční ozdoby a aranže, hračky, sportovní potřeby, obuv, či konfekce, se postarají výrobci a prodejci z celé ČR. Proslulé jsou v Olomouci také vánoční trhy v centrum města, které jako jediné v České republice nabízejí originální kvalitu Norimberského vína a punče. Sváteční náladu podpoří určitě i výlet do Mohelnice, kde si prohlédnete překrásný betlém.

Poutní trasy: od řeky Bečvy ke kapličce sv. Vendelína a bývalému lazaretu ve Veselíčku

Poutní trasy nemusí vést jen k impozantním klášterům, znovuobjeveným loretám a známým kostelům. Hezkým cílem výletu může být i malá a vcelku nenápadná kaplička uprostřed polí – třeba kaple svatého Vendelína, kterou najdete kousek od Oseku nad Bečvou. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
procházka okolím Oseka nad Bečvou, Cesty pro zdraví

Výlet do Bludova a Loštic za malířem Adolfem Kašparem

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Venkovská idyla, skrytá v knížce Boženy Němcové Babička, je pro mnohé čtenáře neodmyslitelně spojená právě s překrásnými ilustracemi Adolfa Kašpara. J. V. Myslbek se vyjádřil, že je veliká "…škoda, že Božena Němcová nemůže vidět tyto perly" – a Kašpar se díky nim zaslouženě proslavil navždy coby pokračovatel mánesovské a alšovské tradice českého výtvarnictví.

Loupežnické procházky aneb výlety k hradům, kde žili lapkové

Chcete si připomenout staré časy udatných rytířů a strašlivých loupežníků? Není nic jednoduššího než se s portálem Kudy z nudy vypravit na pár zimních procházek k hradům, které kdysi posloužily jako loupežnická doupata. A budete se možná divit: je jich opravdu hodně, takže si můžete vybírat.
Výlety za loupežníky, Výlety s příběhem